Hei!
Kohaus oli tänä vuonna jo vähän parempi kuin viimeksi. Paikallisia pieniä yrityksiä oli mukana aikaisempaa enemmän. Ohjelmaa ja nähtävää jakautui entistä tasaisemmin koko Nuortentuvan ja Myllyrannan väliselle alueelle. Hienoa! Ihmiset oli iloisia ja päivä kului mukavasti!
Nuortentuvan portilla kyllä hieraisin silmiäni, kun siellä oli hymyillen vastassa Säästöpankin henkilökunta. Missä meidän oman POP-pankkimme väki? Heidän kohausosastoaan en nähnyt missään!
Tämmöttöön Maaseurul -osasto oli ennen kiinnostava elämys. Oli maamoottoria ja pärehöylää käymässä, lampaita ja possuja karsinoissaan lasten iloksi. Aitoa tunnelmaa. Nyt jäljellä on enää hyvä muisto. Tämä puoli tarvitsisi uutta virtaa ja meininkiä. Mitä ohikulkijatkin meinaa, jos maaseurul häärätään semmottoon ettei yhtään mittään tapahru.
Vanhojen autojen kokoontuminen Nuortentuvan kentälle oli jälleen hieno. Se veti väkeä, kaikki hymyssä suin. Erityisesti Vainion Liikenteen vanha puurunkoinen linja-auto toi upean nostalgian maun suuhun. Sellaista lisää! Palokunnan kalustoesittely on aina kiinnostava. Nähtiinpä kylän raitilla tällä kertaa myös kilpailevan Marttilan VPK:n ensimmäinen auto. Kohaus kiinnostaa sielläkin.
Mitähän keksittäisiin iltapäivälle, klo 14 jälkeiselle ajalle, jolloin kohaus alkaa aina tyhjentyä väestä ennen illan rientoja Karassa. Tuossa välissä olisi paikka vaikka minkälaisille ohjelmanumeroille. Harva kesätapahtuma loppuu niin varhain iltapäivällä kuin Kohaus. Tähän kohtaan voisi kehitellä jotain aivan uutta!
Kaunis, lämmin päivä oli ja hyvin onnistunut Kohaus. Innolla kohti ensi vuotta!
Kohaus 2015: Semmottoon maaseurul...
1
164
Vastaukset
- Inkeri__
Nii-in. Kuinka helppoa olisi tuoda pieni kotieläinpiha vaikkapa Myllyrantaan tai sitten Nuortentuvan nurmikolle.
Haikaranpesää vastapäätä sijaitseva rautakauppakin voisi olla kohauslauantaina auki. Piti käydä siellä hakemassa ulkomaalia kesämökkimme maalaukseen. Harmi että portit oli kiinni.
Kunta voisi järjestää oman kohausteltan. Sellaisen missä esitellään kauempana keskustasta sijaitsevia toimintoja, kuten Liipolanjärven uimarantaa, Hevonlinnaa ja muita harrastuksia. Ja olisi hyväntuulisia ihmisiä vastailemassa kysymyksiin. Me kesämökkiläiset tuodaan kuntaan rahaa ostamalla paikallisia palveluja ja maksamalla nousevia kiinteistöveroja. Kunnalla on pitkät listat vapaita omakotitontteja, mutta mökkiläisten rakentamisesta ja mahdollisuuksista ei puhuta mitään. Tähän toivon muutosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 823450
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)753137Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.683012On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle662671Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli442182- 621754
Huomenna heitän järjen
romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,251707- 351705
Hyvää huomenta
Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.181689- 601628