mikä rotu olisi sopiva?

Aion joskus hankkia koiran, mutta en tiedä mikä rotu olisi minulle sopiva.
Se saisi olla helposti koulutettava, seurallinen ja sen pitäisi tulla toimeen muidenkin eläinten kanssa. Se ei saisi olla herkästi haukkuva. Hyvä olisi jos se ei vaatisi hirveästi liikuntaa. Sen ei tarvitse olla aivan aloittelijan koira, mutta ei kuitenkaan mikään vaikeakaan.
Mikä rotu olisi tällainen?
15682
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Ota selvää sellaisesta rodusta kuin Whippet, jos kiinnostaa !

Äänestä
  • Se tarvitsee todella paljon liikuntaa. ja vaatii talvella puvun suojakseen.

    Äänestä

osta buldoggi. ne ovat hauskan näkösiä.

Äänestä

Bordercollie tai kultainennoutaja sopivat muuten noihin vaatimuksiin, mutta ne kyllä tarvivat liikuntaa...=)

Äänestä

Moi!Mulla on itelläni suomenlapinkoira.Se on helppo kouluttaa ei hauku paljon(jos opetat sen).
Se tulee toimeen muitten kanssa ym..

Äänestä
  • Suomenlapinkoira on herkkähaukkuinen, opettaminen ei ihan kädenkäänteessä välttämättä käy. jos kriteerinä oli haukkumattomuus niin suosittelen muuta vaihoehtoa. On vaikeaa suositella mitään tiettyä rotua vielä noilla kriteereillä!

    Äänestä

  • aina ja paljon. lisäksi sillä on poikkeuksellisen kimeä ja korkea ääni.
    suosittelisin jotain pientä seurakoiraa 8en tunne niiden rotuja). ne on varmaan ainoita jotka ei tartte hirveesti liikuntaa.

    tarkenna kuitenkin liikunnan määrä ja lenkkien pituus ni vastaukset voivat olla hyödyllisempiä.

    noiden kuvausten perusteella sulle parhaiten sopis lelukoira. (ei hauku, ei tartte ulkoilua, helppo hoitaa, sillä sen voi vaik jättää nurkkaan lojumaan, helppo kouluttaa, ei ainakaan vedä kävelyllä, on luonnostaan sisäsiisti, ei jyrsi tuolinjalkaa, ei pure...) sori nyt vaan, sen kuvan sain...

    Äänestä

Basenji- haukkumaton koira rotu. Hae lisää tietoja rodusta.

Äänestä
  • Tiedäthän että vaikka basenji ei osaa haukkua se silti saattaa päästää kovaakin meteliä, ulisemalla ja "kirkumalla" joten hiljaisemmasta päästä se ei ole, eikä kaikkein kilteimmästäkään. Se on itsenäinen ja omapäinen usein. Ja melko tyhmä, mutta kauniin näköinen.

    Äänestä

Minusta pinseri olisi sopiva. Se on keskikokoinen, ei herkkähaukkuinen, siinä on luonnetta ja se on todella seurallinen ja energinen, mutta ei tarvitse maantiejyrä lenkkejä. Sen karva on lyhyt ja helposti hoidettavissa ja sillä ei ole paljon sairauksia. KOulutettavuus on ok jos omistaja on määrätietoinen. Siitä saa harrastuskaverin näyttelyihin, agilityyn ja pitkä pinnaiselle tokoonkin.

Äänestä
  • Pinseri on rottakoira ja ei sen vuoksi tule toimeen ainakaan pienten eläinten kanssa.
    Mielestäni pinseri myös haukkuu kohtuulisen paljon, siis vartio. Mielestäni pinseri tarvitsee paljon liikuntaa nehän on yleensä ikiliikkujia.

    Äänestä

  • pinsku kirjoitti:

    Pinseri on rottakoira ja ei sen vuoksi tule toimeen ainakaan pienten eläinten kanssa.
    Mielestäni pinseri myös haukkuu kohtuulisen paljon, siis vartio. Mielestäni pinseri tarvitsee paljon liikuntaa nehän on yleensä ikiliikkujia.

    Meillä asustaa sekä pinseri että kesyrottia ja pari gerbiiliä. Eikä yhteis asumisessa ole ollut KOSKAAN ongelmia, koira ja rotat tulevat hyvin toimeen, vapaaksi en niitä tietystikkään päästä samaan aikaan mutta muuten jos rotta on sylissä ja koira vieressä haistelemassa ymmärtää se sen että rotta on ystävä. Myös häkin ollessa auki saattaa haistella koira ja rotta toisiaan niinkin että olen ollut vähän matkan päässä hakemassa jotain eikä ongelmia ole ollut- näin on ollut jo n.4vuotta. Toki se täytyy pitää mielessä että koirahan todella on rottakoira ja koskaan ei tiedä vaikka sen aistit yht äkkiä "heräisivätkin".

    Piseri todellakin on ihan hyvä vahtikoira. Muuten se ei hauku meillä lähes ollenkaan mutta vieraiden tullessa tai ovikellon soidessa varoittaa se tulijasta kovalla haukkumisella- ja mielestäni se on ihan turvallisen tuntuista sillä haukkuminen kuullostaa kuin se lähtisi oikein isolta koiralta ;p Kääpiöpinserit on käsittääkseni kovempi haukkumaan kuin pinserit..?!

    Liikuntaa Piseri tarvitsee itse en ole saanut koiraa ikinä väsymään joten iki liikkuja se on- vapaana juoksemista tuo rakastaa yli kaiken.

    Jokainenhan aina suosittelee "sitä omaa" rotuaan parhaaksi, ja mielestäni pinseri (ja varmasti moni muukin rotu!) vastaa melkohyvin vaatimuksiasi.

    Onnea koiran hankintaan mikäli semmoisen pääsyt hankkimaan :) Sivuiltani löytyy muutama kuva pinseristä, muutakin olisi tarkoitus sinne pistää-kunhan vain saan aikaiseksi.

    -Hanna
    http://www.geocities.com/hannanrotat

    Äänestä

  • pinsku kirjoitti:

    Pinseri on rottakoira ja ei sen vuoksi tule toimeen ainakaan pienten eläinten kanssa.
    Mielestäni pinseri myös haukkuu kohtuulisen paljon, siis vartio. Mielestäni pinseri tarvitsee paljon liikuntaa nehän on yleensä ikiliikkujia.

    Pinseri on tehty rotta koiraksi, mutta nykyään se soveltuu vallan mainiosti kotikoiraksi. Luulen ettei mikään koira tule toimeen rottia/hiirien kanssa ilman "alkukokeilua" mikä johtaan jyrsijän kuolemaan...Mitä vartiointiin tulee, lukee myös pinseri Ryn sivuilla että se ei ole herkkä haukkuinen,mutta voi hakkua koirien tapaan ulkoatulevia outoja ääniä (koulutuksella pois)...Pinseri on ikiliikkuja ja tarmokas, mutta liikuntaa se ei kaipaa tavallista koiran liikuntaa enempää, vain puuhaa kotiin (puuhapallo) ja huomiota niinkui ylensä koirat.

    Äänestä

lue toi mun juttu (lapinkoira haukkuu) siin on muutaki asiaa...

Äänestä

Mulle tuli mieleen että, clumberinspanieli olisi sopiva rotu noilla ehdoilla. Se on mukava koirarotu jos vaan ulkonäkö mielyttää.
Tosin clumbeilla on silmävikoja ja lonkkavikoja. Joten jos sellaiseen päädyt niin ota selvää suvussa olevista perinnöllisistä sairauksista. Löytyy niitä terveitäkin clumberinspanieleita.

Cavalierkingcharlesinspanieli on myös mielestäni sopiva rotu. Jos pientä koiraa olit ajatellut.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hauhau kirjoitti:

Aion joskus hankkia koiran, mutta en tiedä mikä rotu olisi minulle sopiva.
Se saisi olla helposti koulutettava, seurallinen ja sen pitäisi tulla toimeen muidenkin eläinten kanssa. Se ei saisi olla herkästi haukkuva. Hyvä olisi jos se ei vaatisi hirveästi liikuntaa. Sen ei tarvitse olla aivan aloittelijan koira, mutta ei kuitenkaan mikään vaikeakaan.
Mikä rotu olisi tällainen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu