pari mietelausetta

PauloCoelholta

Elämässä tulee koettelemuksen hetkiä, joita emme voi välttää. Mutta niiden tuloon on jokin syy. Vasta vaikeudet voitettuamme ymmärrämme, miksi jouduimme kokemaan ne.

Energia, jota monet kutsuvat rakkaudeksi, on itse asiassa sitä raaka-ainetta, josta maailmankaikkeus on rakennettu. Tuota energiaa ei voi manipuloida - se johdattaa meitä lempeästi ja siinä piilee kaikki se mitä opimme tässä elämässä.

Vakaa usko omaan unelmaa ei sido eikä vaadi mitään vaan vapauttaa. Jopa mutkainen, vaikeakulkuinen tie voi viedä määränpäähän, kunhan kulkee sen loppuun.

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EnOleSiltiTienTukkona

      Tarkoitus olisi...kulkea loppuun siis, se tie tai tunne. Voipi olla että kierrän jo kadun päässä kääntöpaikalla ympyrää tajuamattani, mutta eihän sitä ikinä tiedä... Ehkä päätetäänkin avata uusi liittymä juuri siitä kohtaa;)

      • ontheroudagain

        mennään sitten vaikka yhdessä sitä ympyrää...kunhan mennään yhdessä.


    • kaikillaomatie

      Unelman ei tarvitse liittyä rakkauteen vaan johonkin muutokseen elämässä. Se voi olla asunnon vaihto tai muu muutos elämässä.

    • TiedänjaUskon

      Millon se tie sitten loppuu, ei oo hajuakaan, tuntuu helevetin pitkältä tää mun tie...hyyyyyyyyyyytyyyyyyyyyyyyyköhän ihan loppumetreillä??????

      • entiedätotuutta

        Jos olisit hän, jonka kuvaa olen katsellut niin sanoisin, että en usko mihinkään ennen kuin kohdataan ja puhutaan. Täällä olevat kirjoitukset eivät kerro totuudesta mitään. Minulla ei ole aavistustakaan kaipaatko edes minua. Kukaan ei ole sitä minulle todellisuudessa sanonut. Tapaamisesta yli kolme vuotta ja sen perusteella et vaikuttanut kiinnostuneelta. Eli päällimmäinen ajatus on elää yksin loppuelämäni. Ja mahdollisesti yhdessä aikuisten lasten kanssa ainakin jonkin aikaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      179
      13494
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      158
      5483
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4920
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      149
      3709
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      40
      2843
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      128
      2042
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      119
      1783
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      372
      1697
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1560
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      137
      1515
    Aihe