valtakunta

uuskatulsinen

Eräälle vl papille esitettiin kolme kysymystä.
1 Uskotkos että Jumalan valtakunta on perustettu 1880-l lapissa? En
2 Uskotko että Jumalan valtakunta oli 1880-l vain Lapin Marialla? En
3. Uskotko että Jumalan valtakunta on 1880-l jälkeen vain lestadioilaisuudessa? En
Missä se sitten oikeasti on?

24

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rtdd

      Jumalan valtakunta on vasta tulossa, sillä Jeesus sanoo:

      Luuk. 22:18
      Sillä minä sanon teille: tästedes minä en juo viinipuun antia, ennenkuin Jumalan valtakunta tulee."

      • Oretna1

        "Jumalan valtakunta on vasta tulossa, sillä Jeesus sanoo:
        Luuk. 22:18:
        "Sillä minä sanon teille: tästedes minä en juo viinipuun antia, ennenkuin Jumalan valtakunta tulee."

        Joh. 19: 29-30:
        "Siellä oli astia täynnä hapanviiniä. Sotilaat kastoivat siihen sienen ja nostivat sen iisoppiruo'on päässä Jeesuksen huulille. Jeesus joi viinin ja sanoi: "Se on täytetty." Hän kallisti päänsä ja antoi henkensä."

        Tuliko siis Jumalan valtakunta, kun Jeesus kuoli?


      • Oretna1 kirjoitti:

        "Jumalan valtakunta on vasta tulossa, sillä Jeesus sanoo:
        Luuk. 22:18:
        "Sillä minä sanon teille: tästedes minä en juo viinipuun antia, ennenkuin Jumalan valtakunta tulee."

        Joh. 19: 29-30:
        "Siellä oli astia täynnä hapanviiniä. Sotilaat kastoivat siihen sienen ja nostivat sen iisoppiruo'on päässä Jeesuksen huulille. Jeesus joi viinin ja sanoi: "Se on täytetty." Hän kallisti päänsä ja antoi henkensä."

        Tuliko siis Jumalan valtakunta, kun Jeesus kuoli?

        vaikka kuin väärennät, ei JV silloin tullut.

        Pitää lukea Raamattua, eikä vain kuulla puheita viinistä.

        Joh 19 luvun viini oli hapanviiniä (etikkaa) Johanneksen mukaan ja markuksen mukaan mirhalla sekoitettua viini (oinos) joka on kipulääke.

        Kumpikaan ei ollut juotavaa/ nautittavaa viiniä.

        Kokeile dokata etikkaa, katso miten käy, mutta älä väärennä Raamattua.

        Kes.


    • vl-ajattelija

      Jumalan Valtakunta on ollut eri aikoina eri paikoissa. Tällä hetkellä se on Suomessa. Uskonpuhdistuksen aikana se oli Saksassa. Jeesuksen aikana se oli Palestiinassa. Tulevaisuudessa Jumalan Valtakunta voi olla ehkä Afrikassa. Kaikki viittaa siihen.

      • Haisee.pahalle

        #Tällä hetkellä se on Suomessa.#

        Vl-PASKAA tuutin täydeltä.

        Miten joku voi olla noin sekaisin?!


      • Mikä on Palestiina, mitkä sen rajat on?


      • 17825

        VL-ajattelijan käsitys Jumalan Valtakunnasta on yleinen vl-uskovien keskuudessa.

        Raamatussa sanotaan kuitenkin, että Jumalan Valtakunta ei ole siellä tahi täällä, vaan se on uskovien ihmisten sydämissä.

        Toisaalla Raamatussa määritellään, että Jumalan Valtakunta on iloa ja rauhaa Pyhässä Hengessä.

        Kehotan kysymään kahden kesken vaikka VL-papilta varmistuksen tästä asiasta. Kahdenkeskisessä keskustelussa hän omantuntonsa mukaisesti joutuu vastaamaan kysyjälle totuuden. Jos VL-yleisö on ympärillä hän joutuu puhumaan VL-totuuden.

        Kirjoittaja tässä sanoo, että Jumalan Valtakunta tällä hetkellä on Suomessa. Jos hän vähänkin miettisi asiaa, niin hän joutuisi sanomaan, että kyllä se on laajempi myös heidän omankin käsityksensä mukaisesti. Hehän uskovat, että se on VL-uskovien joukko, jota he uskovat olevan myös Taalainmaalla, Torniojokilaaksossa ja jotkut uskovat heitä olevan jopa Amerikassa.


    • Alinia

      Jeesus perusti Jumalan valtakunnan. Hän kuitenkin sanoi ettei se tule nähtävällä tavalla vaan on ihmisten keskellä tai sisäisesti heissä. Hänen kuoltuaan tuli Pyhä Henki hänen opetuslapsiinsa ja he jatkoivat valtakunnan perustamista kertomalla hänestä maan ääriin saakka opettamalla ja kastamalla ihmisiä sen jäseniksi.

      Jeesus sanoi: "Jokainen joka ei synny uudesti ylhäältä ei voi nähdä Jumalan valtakuntaa" ja hän sanoi vielä: " Siksi minä sanoin; teidän täytyy syntyä uudesti ylhäältä." Lue Johanneksen evankeliumin 3. luku.
      Kaikki uudestisyntyneet Jeesukseen uskovat näkevät siis Jumalan valtakunnan ja ovat sen lapsia.
      Näkyväksi kaikille valtakunta tulee maan päälle vasta sitten kun Jeesus palaa tämän maailmanajan lopussa kaikkien ihmisten nähden Jerusalemiin ja jakaa tuomiot valtakunnan lapsille ja niille jotka ovat tunkeutuneet väkisin valtakunnan lapsiksi. Muistattehan: Ihmiset eivät voi tietää kuka on tai kuka ei ole aito valtakunnan lapsi. Jeesus antaa sen erottelutehtävän enkeleilleen .

      Miten siis uudestisyntynyt ihminen voi nähdä jo nyt Jumalan valtakunnan mutta ei siltikään tunnista sen lasta? Kuka voi nähdä toisen sisimpään?
      Vain Jeesuksen lähettämä Pyhä Henki uudestisynnyttää Jeesukseen uskovan, ja hän on kuin tuuli jonka tietä ei kukaan tunne.

      Pyydän teitä kunnioittamaan sitä eri mieltäkin olevaa uskovaa ja ei-uskovaa keskustelutoveria .

      • uskon.silmin

        Hyvin sanottu. Tähän ei tämän palstan "huiput" osaa vastata mitään. Totta kun on.


      • erfghjk
        uskon.silmin kirjoitti:

        Hyvin sanottu. Tähän ei tämän palstan "huiput" osaa vastata mitään. Totta kun on.

        Toden totta! Amen!


      • Hieman tarkennusta.
        Jeesus perusti seurakunnan, ei Valtakuntaa.
        Matt. 16:18
        Ja minä sanon sinulle: Sinä olet Pietari, ja tälle kalliolle minä rakennan kirkkoni. Sitä eivät tuonelan portit voita.
        Alkutekstissä on eklesian, seurakunta.
        Olet oikeassa, ettei muualla ilmoitettu Jumalan Valtakunta ole silmin nähtävissä, vaan on tuleva ja se on myös sisäisesti meissä kristityissä.
        Opetuslapset, kuten nytkään Uudestisyntyneet eivät kasta seurakuntaan, vaan Jeesukseen.
        Näin se menee, missään ei sanota, että kastetaan seurakuntaan, vaan Häneen.
        Seurakuntaan siunataan uusi jäsen, joka sinne hakeutuu.
        Lut kirkko kastaa sinne, ja antaa veromerkin.
        Matt 28, 19-20
        Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni: kastakaa heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen ja opettakaa heitä noudattamaan kaikkea, mitä minä olen käskenyt teidän noudattaa. Ja katso, minä olen teidän kanssanne kaikki päivät maailman loppuun asti."
        Jeesuksen tulo on näkyvä, ja sinne pääsee vain todella, kuten kerrot, Uudestisyntyneet Pyhät.
        >>Jeesus antaa sen erottelutehtävän enkeleilleen** Mistä tuon tempasi; Jeesushan sanoo, Hän on TIE, TOTUUS JA ELÄMÄ.
        Hän on sovittaja ja itse kertoo, Isälle, kuka on Pyhä.
        Enkeleillä ei ole asiaan sanomista mitään.
        PH kirkastaa Isää Pojassaan, mutta upotus tuo pelastuksen ja Uudelleen syntymisen uskossa Jeesukseen.
        Kes.


    • uusikatulainen

      "Älkää luottako valheen puhujiin, jotka hokemalla hokevat: ’Tämä on Herran temppeli, Herran temppeli, Herran temppeli!’ Kääntykää vihdoin oikealle tielle ja tehkää hyvää, kohdelkaa aina oikeudenmukaisesti toisianne. " Päivän tekstist Jer mukaan

      Saarnamiehet toistavat Jumalan valtakunnassa, Jumalan valtakunnassa. Tämä oman liikkeen korostaminen väheksyy Jumalaa

    • hngtredfg

      "" Muistattehan: Ihmiset eivät voi tietää kuka on tai kuka ei ole aito valtakunnan lapsi. Jeesus antaa sen erottelutehtävän enkeleilleen .
      Miten siis uudestisyntynyt ihminen voi nähdä jo nyt Jumalan valtakunnan mutta ei siltikään tunnista sen lasta? Kuka voi nähdä toisen sisimpään?
      Vain Jeesuksen lähettämä Pyhä Henki uudestisynnyttää Jeesukseen uskovan, ja hän on kuin tuuli jonka tietä ei kukaan tunne.
      Pyydän teitä kunnioittamaan sitä eri mieltäkin olevaa uskovaa ja ei-uskovaa keskustelutoveria ."""

      Oikeaa asiaa kirjoitat! Vanhoillisena myös muistutan Seppo Lohen saarnakohdan: "Puolet teistä kuulijoista on mätiä kaloja!"

    • tyrölä

      Olisi kovin vaikeasti vastattava setti

    • sepposalomäki

      Ennen aina kirkkouskovaisena ihmettelin kuinka vanhoilliset saarnasta tunsivat toisen vanhoillisen ja sanoivat että vastasi henkeen. Nyt kun olen ollut kuusi vuotta jo itse parannuksen armon saatuani vanhoillinen olen itsekin kokenut tämän saman asian, mutta ehkä hieman pettyneenä, kun se ei olekaan niin "hengen asia" kuin olin luullut. Yksinkertaisuudessaan se tulee siitä järkkymättömästä ja peräänantamattomasta uskonkohdasta, kun saarnasta käy selvästi ilmi : "Synnit anteeksi vain meidän julistuksen kautta."

    • vapahtunut

      Mielenkiintoinen aloitus .Kun oppi tulee maallikoilta pienessä sisäpiirissä, se on saanut sisäsiittoisen muodon.Näitä samanlaisia uskonporukoita on ympäri maailmaa.Nyt vaan nuoret alkavat ajatella jo itsekin.Eniten pelätään suvun ja perheen hylkäämistä.Usko on sisällä ihmisessä ja sitä on ympäri maailmaa ja muissakin kirkoissa.Julkisesti vl ihminen ei sitä voi sanoa pelon tähden vaikka niin ymmärtäisikin.

    • tyrkky

      Sitten kun Jumala ottaa Pyhän Hengen pois lestadiolaisilta, niin jäljellä on enää pelkkä perinneliike joka järjestää suuria seuroja ja pitää myyjäidiä

      • entäs-sitten

        No, jos noin käy, niin sen jälkeen koko Suomi on hengetön.


      • Henki otettiin pois jo hoitokokousien alettua.

        Ei Hän tule lahkoihin, samalla lähti myös armolahjat, niitä ei ole ollut -60 luvun jälkeen.

        Kes


    • vfdertyu

      Eihän se Pyhä Henki minnekään katoa ja häviä, vaikka se ei enää jylläisi vanhoillislestadiolaisuudessa!

      • toroo

        PH voi lähteä SRKlaisten saarnaajien keskuudesta


    • ArvopohjammeMukaisesti

      Ehkäisy Pannaan

      E. P.

    • LuomunaToki

      Elämä Paranee!

      E. P.

    • uusikatulsinen

      Tämä opetus valtakunnasta ja syntien anteeksi antamisesta on alkuaan Pyhän hengen työtä mutta nykyisin olennainen osa meikäläisten ominaisuuksia. Se avainten valta on muuttunut ihmisten itse itselle asetetuksi vallaksi. Tehkää tästä omavanhurskaudesta prannys

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2284
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      39
      1809
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1596
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      1308
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      63
      1305
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      19
      1113
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      63
      1058
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      62
      1018
    9. Wau mikä kroppa Sofialla

      Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      743
    Aihe