Teatteria Pyhäjärvelle

uutta-tupaan

Olemme kaikki todenneet, että Pyhäjärvellä ei tanssitaide tällaisena kuin festivaalit antaa. Se ei menesty. Kansaa ei ole liiemmin liikkunut. Kaikki paikallaolevia. Jokunen ehkä sattumalta tänne poikennut.
Mutta asiaan:

Meillä oli/on hieno kesäteatterialue Kirkonkylässä. Nyt satsataan tulevaisuudessa tähän toimintaan. Haetaan innokkaita näyttelijöitä, palkitaan ja innostetaan. Rakennetaan ja laajennetaan kesäfestarina vaikka teatteritaidetta. Mitenkäs siihen sopisi mukaan Emolahti camping tarjoten majoitusta, tarjoilua jne...

Jos tanssifestareihin upotetut kymppitonnit henkilöstöineen ja palkkoineen satsattaisiinkiin uudelleen eloon kesäteatteriin. Vapaaehtoistyö arvoonsa, mutta määrätyllä tavalla arvonantoa tekijöille . Mitenkäs kulttuurisihteerin työpanosta tähän.
Jos ihan tarttis jostain ammattilainenkin ottaa tueksi, ei olisi ihan hassumpaa. Olisiko sitten kesäteatterin näyttelijöille varattava tuulen ja sateensuojia, jotka taas eivät veisi kaunista näköalaa katsomosta järvelle.

Aloitetaanpa teatteria ja jatketaan, mihin jäätiin. Paikkakunnalla on hyviä näyttelijöitä, haetaan vetäjiä. Teatteri työ on vähän samanlaista kuin urheiluseuran vetäminen. Innostuneita harrastajia ja arvostusta tarvitaan. Mutta ilman kulttuuria ei voi elää, se on suola, jota jokainen meistä tarvitsee elääkseen tasapainossa.
Hienoa työtä ja isoja produktioita veditti Kesä-Heinän teatteriväki talkoolaisineen.

19

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • talkoot-riittää

      kulttuurisihteeristä ei ole ollut kesätapahtumille erikoisesti hyötyä, mm. festarien aikaan eli nyt, ilmeisesti lomalla. hän on ollut töissä pari-kolme vuotta ja montako perinteisistä kesätapahtumista on jo kuollut, tauolla tai henkitoreissaan.
      aloittaja on oikeassa että panostusta kansaa kiinnostaviin rutkasti ja pienen eliitin sakin jutut pois pois.

      • Entinentakoolainen

        Talkoisiinkin väsyy aikanaan. Kun aikansa alkoilee ja tekee ilmaista työtä alkaa kateelliset tekemään myyräntyötä, luullen että siitä hyötyy jopa rahallisesti. Näin on nähty.


      • Rahaakintarvitaan

        Nimimerkille, talkoot riittää. Alahan puuhaamaan , talkoita riittää tekijöille.


      • Toimivanäytös
        Entinentakoolainen kirjoitti:

        Talkoisiinkin väsyy aikanaan. Kun aikansa alkoilee ja tekee ilmaista työtä alkaa kateelliset tekemään myyräntyötä, luullen että siitä hyötyy jopa rahallisesti. Näin on nähty.

        Se on totta, että ilmaistyön määrään kyllästyy. Tätä virttä olen veisannut muidenkin asioiden tiimoilta. Kesäteatteritoiminta kuuluu
        samaan kastiin. Joku korjaa kuitenkin aina potin! Ne jotka ilmaiseksi
        huhkivat, saavat maksaa jopa bensakulutkin itse. Kuitenkin tuottoa
        löytyy, kahvila- ja lipputuloilla. "Hallitus" pitää ilmaiset kahvikekkerinsä jne...! Pyhäjärvellä oleva "lava" on keskentekoinen ja
        kömpelö. Harrastelijoiden äänet hukkuvat tuuleen. Ympäristöllä ei
        voi olla suurta merkitystä itse esitykseen.
        Järvi ei saa olla itsetarkoitus taustavoimana. Teatteriesitys on se
        jota menen katsomaan, en maisemia. Pyhäjärvellä on korjattavaa.
        Ymmärrän, että se maksaa. Tuo tanssi vie liian paljon rahaa.
        Siitä on lohkaistava kunnolliseen, esittävään ja toimivaan teatteriin.
        Kukaan ei jaksa loputtomaan ilmaistyöhön.


      • TätäeiTehdäTalkoilla

        Täydenkuuntansseilla on palkatut työntekijät. Toiminnanjohtaja Kiuruvedeltä, täydellä palkalla. (tällä porukalla järjestävät YHDEN tapahtuman / vuosi) Sihteeri, täydellä palkalla, Taiteellinen johtaja, palkattuna , lisäksi vielä talkoolaiset.


      • TyöntekijäTanssiry
        TätäeiTehdäTalkoilla kirjoitti:

        Täydenkuuntansseilla on palkatut työntekijät. Toiminnanjohtaja Kiuruvedeltä, täydellä palkalla. (tällä porukalla järjestävät YHDEN tapahtuman / vuosi) Sihteeri, täydellä palkalla, Taiteellinen johtaja, palkattuna , lisäksi vielä talkoolaiset.

        Pyhäsalmen tanssi ry:lla on palkattuna kokoaikaisesti vain tanssiopiston opettajat, opetusta ympäri vuoden. Muut tekevät osa-aikaista työtä 10%-50% koko työajasta, toimintaa myös ympäri vuoden, kesän festivaali osa sitä.
        Tervetuloa keskustelemaan toiminnasta!
        Yhteystiedot löytyvät www.fullmoondance.fi tai www.tanssiopistouusikuu.fi


    • pääläri-erkki

      Kohta pääsöö puolukkaan toverit!

      • PÄÄLÄRIPÄKÄ

        MENE SINÄ PUOLUKKAAN.


      • Ämpärikaulaan

        Laita se ämpäri jo kaulaasi ja jää sinne mättäälle odottamaan,
        niin päästään sinunkin ikuisista toiveista.


    • höpötystä

      Kunnan hyvävelijärjestön ylläpitämä teatteri ja sen seuraamisessa on enemmän ohjelmaa kuin tarpeeksi. Kuntarajojen ulkopuolellakin seurataan pyhäjärven kuntapomojen järjestämää viihdettä. Kuningasta leikkivät ritarisadussa mutta roolitus vaihtuikin narreihin.

      • Toveritouhot

        Hyvävelijärjestössä on vain se huono puoli, että kuluttaa kuntalaisten
        veroeurot kuiviin. Teatteri tosin on kokopäiväistä ja kohtuupalkkaista
        kokouskuluineen. Se lämmittää vain ani harvoja. Kaupungintalo on
        kallis teatterilaitokseksi. Kuitenkin, näinhän se meillä menee.
        Pääosan esittäjä on pysynyt vaihtelevalla menestyksellä parrasvaloissa.


    • puiteita-on

      Ihan oikeasti, satsataan samat rahat tähän teatteritoimintaan Kesä-Heinä. Maksetaan polttoaineet ja tarjoillaan joskus jotain " mukavaa", että jaksaa.

      Sitä kannatan. Paikallinen kesäteatteri kunniaan.!!! ehdottomasti!!

    • khallpjjasuku

      Tarvitsemme teatteria. Uudet ja entiset harrastajat esiin. Syksyllä toimeksi ja kustannukset järkeviksi ja teatteria tukeviksi ja vapaaehtoisten esim. matkakulujen ym. korvaamisesta tehtävä päätös. Samaan arvoon kuin täydenkuun tanssit. Esityksiä ja ihmisiä tilaisuuksiin tulee paljon enemmän kuin täydenkuun festareilla.
      Ajan kanssa teatteritoiminta kustantaa itse itsensä, kunhan ei tehdä samanlaista pahvilaatikkopolitiikkaa mitä Heinolassa.
      Siellä nääs kaupunginhallituksen puheenjohtajan tyttö keräsi tulot yhteen pahvilaatikkoon ilman kuitteja. Siellä oli sekaisin kahvi-,lippu-, alko ym. tulot. Otapa siitä selvää, kenen kassaan siellä kilahti.

    • lastentanssiopisto

      Joo teatteri tarvitaan.
      Pyhäjärvellä on tanssiopisto alueellisesti. Sitä minä kannatan, mutta näitä ns.fetaripahasia en. Eivät tuo maksavaa yleisöä. Vapaaliput ja esiintyjät eivät pidä tätä yllä. Ja vieraskatsojakunta on hävinnyt ja paikalliset ihmiset myös. Ei piluralleja enää . Kyllä tässä saa hävetä muutenkin tämän Pyhäjärven päättäjien toimista yhtä ihmistä kohtaan. Jota on ajettu takaa ihan susilauman voimin. Ja ihan kaikin tavoin mediaa hyväksi käyttäen.
      Ja kaupungin korkein luottamusmies/naisjoukkio puoluepoliittisin voimin.
      Onneksi on ollut sitkeä joukko, joka on jaksanut taistella tätä vääryyttä vastaan ja näyttää maailmalle, mikä on totuus. Nyt on Korkeimman hallinto-oikeuden päätökset asiassa. On Kihlakunnansyyttäjän päätös, ettei virkarikosta ole sen enempää kaupunginjohtajalla kuin ei myös päättäjillä silloisella kaupunginhallituksella virkatehtäviensä hoidossa.
      Ala-arvoista touhua pyhäjärviset. Tämähän on tuota "Olli Immonen" touhua.
      "Juutalaisvainoa" nykyaikaistettuna.
      Sitä minä häpeän.

      • Pienimaria

        Natsismi on ollut Pyhäjärvellä näkyvissä oleva olomuoto jo pitkään.
        Immosen "pieni kirjoitelma" on vain jäävuoren huippu.
        Pyhäjärvellä natsismi näyttäytyy muutaman vanhan keuhkon voimin
        vahvana, epämääräisenä diktatuurin eleinä turhanpäiväisissä kirjoituksissa, sekä erittäin heikossa taloushallinnon hoidossa.
        Pyhäjärveltä puuttuu oikeat, aidot tuoreet "teatterintekijät."
        Tämä aito ja oikea teatteri on taas asia erikseen.
        Sen harrastamiseen ei Pyhäjärveltä löydy tekijöitä.
        Harrastelu vie rajusti aikaa, eikä tuo sen tekijälle muuta kuin hetken ilon. Eikä se ole ilmaista. Aikaa ja rahaa tarvitaan.


      • Teatterion

        Kävin katsomassa valtuuston kokousta. Se näyttää teatterilta vuorosanoineen ja kaikkineen.


    • sinivalkoisinsiivi

      KOKO täydenkuun tanssi on vienyt tosi paljon varoja kukahan tiennee paljonko on kulunut näinä vuosina kaupunkilaisten varoja yhteensä? Oikea harrastustoiminta tosiaan nuorille olipa se sitten tanssia tai mitä tahansa on ok, mutta tällainen festari touhu vie kaiken, omat nuoremme tarvitsevat nämäkin varat ,eiks jee? Helsingin tanssiat on kyllä tarkoitettu suurempiin ympyröihin, kukahan se oli tämänkin alulle panija ? Aina vain menoja kaupungin kassaan mutta missä on tulot?

      • Järventakanen

        Eikös Jukka ole huolehtimassa siellä tanssi ry:ssä että rahat käytetään viisaasti ja paikkakunnan parhaaksi


      • loppunsa.edellä
        Järventakanen kirjoitti:

        Eikös Jukka ole huolehtimassa siellä tanssi ry:ssä että rahat käytetään viisaasti ja paikkakunnan parhaaksi

        tjhaah, jukka t on kyllä mukana ja kahtelee pj pallilta oikeutettuna voimistelevia luonnonluomia, eriunelmin "maailman tähtiin matkalla" olevia. taloudesta ei ole niin väliksi, hanketaan taas muutama kymppi jopa tonni niin festarit jatkuu henkitoreissaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2260
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      39
      1801
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1581
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      1303
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      63
      1296
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      19
      1111
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      63
      1052
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      61
      1012
    9. Wau mikä kroppa Sofialla

      Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      733
    Aihe