Onkohan vm.-03 Octavia Ambientessä huoltoilmaisin, siis että auto ilmoittaa ajotietokoneen tms. välityksellä, milloin pitäisi varata huoltoaika?
Ocu I:ssä huoltoilmaisin?
sooda
82192
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
On..
Käyttöohjekin kertoo lisää.
Minulla -01 Octavia Ambiente
Kun huoltoon on vielä matkaa 1.500 km, niin minulla tulee siitä ilmoitus mittariin (matkamittariin). Ilmoitus tulee näkyviin kun kääntää virran päälle ja sitten katoaa kun käynnistää auton.
semmoinen,itse vaan odottelin sitä vielä 62 tkm kohdalla :),luulin että siihen syttyy joku valo tai piippaa ,ei vaan kuulunut mitään,ajattelin että ajetaan sitten kai se vielä joskus ilmoittaa,sitten ihan säkällä huomasin käynnistyksen jälkeen pienen harmaan "service" textin.
Ohjekirjan lukeminen on hyödyllistä ;-)
Auto 81kW tdi -04 (maaliskuu)
autolla ajettu 32tkm ja n.100km/päivä
työmatkaa reissut päälle, koskahan on
ensimmäisen huollon aika ???
....se kansio siellä hanskalokerossa kertoisi että autosi longlife huoltoväli on max 50000km. Auto pyytää hoitoon pääsyä sitten kun sen aika on.
Mulla samanlainen auto ja suunnilleen samanlaista ajoa. Huoltokutsu tuli 42000 km kohdalla.
Juuri tästä oli kysymys