"Persujen Olli Immonen, monikulttuurisuus on rikkaus!
http://static.blogbook.fi/wp-content/uploads/sites/81/2015/07/image11.jpg
Nämä ovat näitä juttuja, jotka oikeasti saavat voimaan pahoin. On vuosi 2015, joten haluammeko me tai haluatteko te täällä Suomessa elää jossain takapajulassa? Persut pääsivät hallitukseen ja jälleen kertaalleen sieltä joukosta erottuu joku täysin uskomattomalla (normaalisti käytän btw tuota adjektiivia positiivisten juttujen yhteydessä, mutta nyt todellakaan en) mielipiteellään/kannanotollaan. Nyt on kyse Olli Immosesta, joka hieman yllätti ainakin allekirjoittaneen. Olen tavannut hänet useaan kertaan meidän molempien kampanjoidessa vuoden 2011 eduskuntavaalien alla. Hän siis tietenkin Persujen riveissä ja minä Kokoomuksessa. Joka tapauksessa olen aina pitänyt häntä hyvänä tyyppinä. Mutta tiedättekö sen tunteen, kun joku omasta mielestänne hyvä tyyppi oksentaa sanallisesti jotain järkyttävää ulos suustaan? Se fiilis, kun haluaisi vain huutaa: ”EIIIIIIIIIIIIIIII!”
Samaan syssyyn tajuan hyvin, että eriävät mielipiteet ovat hyvä asia… Useimmissa tapauksissa. Silloin kun monikulttuurisuutta kutsutaan painajaiseksi, en kuitenkaan kykene näkemään sitä hyvää puolta. Kuinka monia tuo loukkaakaan? Monia sellaisia, jotka ovat mahtavia ihmisiä, jotka ovat kovia tekemään työtä ja haluavat vähentää rasismia maassamme. Samalla opimme muista kulttuureista ja saamme rikkaamman Suomen (en puhu nyt rahasta tai mistään materiasta).
Tällaiset kirjoitukset/kommentit ovat vihamielisiä, vihaa lietsovia ja samaan aikaan myös erittäin vanhanaikaisia. Tuntuu pöyristyttävältä, että nykyaikana ei osata arvostaa monikulttuurisuutta. Pistää ainakin tällaisen kansainväliseen tyyliin tottuneen ja eri kulttuureita sekä maita rakastavan ihmisen aika lailla sanattomaksi. Samalla hävettää hieman Suomen puolesta, koska toki tämä kyseinen ”hieno” lausunto on lähtenyt jakoon somessa myös englanniksi.
xxx"
En laita linkkiä sivulle tarkoituksella, jotta lukijamäärä ei lisäänny.
Suvaitsevainen poliitikkoJassumme ottaa kantaa:
17
<50
Vastaukset
- boronpellet
-- Pistää ainakin tällaisen kansainväliseen tyyliin tottuneen ja eri kulttuureita sekä maita rakastavan ihmisen aika lailla sanattomaksi.
Joo. On se Jassu vaan kansainvälinen, suhaa Boron slummin ja jonkun takapajulan mökin väliä. Hohhoijaa. Lontoot, Pariisit, Roomat sun muut kulttuurikeskukset täysin tuntemattomia. Ehkä Borootin tyämiesten klupilla on Jassuun tarttnut kansainväisyyttä?- AlintaKastia
Olihan se pari kesää jollain Kreikan saarella jossain turistirysässä kunto-ohjaajana, hahh hah! Hotelli näytti olevan ainakin brittituristien suosiossa, mutta Jassu ei, siksi pahasti haukkuivat tämän monikulttuurisen naisen työsuoritukset. Tai oikeestihan Jassua ei työpaikalla edes näkynyt sovittuina työaikoina.
- TurpaKiinniJo
Jassu: itse olet haukkunut mamut, venäläiset, blondit jne.
Kannattaisi Hassu laittaa jo se vinkkupullosi korkki kiinni. - KunTyöEiMaistu
Jaska itse ei rikastuta uutta kotimaataan verojen muodossa. Taitaapi olla jonon jatkona muiden työttömien mamujen kanssa boroon slummissaan.
- buahahahahah
Ei taida olla edes työttömänä työnhakijana.
Saattaisi joutua ammattitaitoaan vastaaviin hommiin, eli suorittaviin töihin minimipalkalla. Se ei varmasti Jassulle sovi, onhan hän omasta mielestään vaikka mitä (vaikka meriitit ja koulutus puuttuvatkin).
Pakko sitten elellä paapan siivellä.
- politiikkaajoopajoo
Mainostaa epätoivoisena instassaankin blogirupsutteluaan:
jasminmantylaofficial #Today #myblog about #politics #blogbook my #opinion ▶blogbook.fi/jasminmantyla/ #tänään #munblogi #politiikkaa mun #mielipide #justsaying #kunhansanon #persut #monikulttuurisuus #suomi #finland - rikastuttaja
"Samalla opimme muista kulttuureista ja saamme rikkaamman Suomen (en puhu nyt rahasta tai mistään materiasta)."
Miten niin "rikkaamman" Suomen?! Eivätkö suomalaiset ole riittävän hyviä ihmisiä Suomessa, kun Jasminin vuoksi kaikki muualta tulevat "rikastuttavat" Suomea paremmin? Tämä nyt oli odotettu kommentti Jassulta, joka on puoliksi intialainen, mutta Jassu ei ole ainakaan millään tavalla rikastuttanut Suomea. Ei taloudellisesti eikä myöskään henkisesti!- kaikkiväännetään
Et siis ymmärtänyt, mitä hän tarkoitti.
- jasminpenikka
Puoliksi intialainen ja puoliksi suomalainen Jasmin on rikastuttanut Suomea julkaisemalla kuvia roikkuvista putkitisseistään ja räystäsperseestään :) Isätön Jasmin-reppana juoksee vanhojen miesten perässä isänkaipuussaan. En toisaalta ihmettele ollenkaan, jos Jasminin isä on laittanut välit poikki tuollaiseen vanhojen miesten patjaan. Ehkä Ashley tajusi jo muutamassa kuukaudessa Suomessa ollessaan, millaiseen perheeseen hän on sotkeutunut ja jätti sekä äidin että myös idioottipentunsa, josta kukaan isä ei olisi ikinä ylpeä.
- jakosekomieli
Tästä kirjoittajasta on varoitettu Jasminia!
- miehensäpettämä
jakosekomieli kirjoitti:
Tästä kirjoittajasta on varoitettu Jasminia!
Sehän on täällä suuna päänä Jassun kimpussa.
- otarauhallisesti
Rauhoitu Helga!
- paaveli77
Sun faijas ei halua myöntää sua ees läskipersettä tyttärekseen, minä saan vitunmoista nautintoa kun Jasmin saa julkisuutta ja sua läskipersettä se vituttaa, toivon että Jasmin saa lisää kansijuttuja ja julkisuutta ihan sun hullun kiusaksi ! Go Jasmin go
- noloanoloanoloa
Jasmin kirjoittelee Denniksen nimissä julkkis-fb:ssaan ja samaan aikaan vastailee:
Dennis Bramley Love you brown eyes xxx
Näytä käännös
Tykkää · Vastaa · 1 · 4 t (tykkääjä Jasmin)
..Jasmin Mäntylä hearthymiö
Tykkää · 4 t
Dennis Bramley Looking gorgeous Mrs Bramley love you xxx
Näytä käännös
Tykkää · Vastaa · 1 · 8 t (tykkääjä Jasmin)
Jasmin Mäntylä Love you too babe xxx
Näytä käännös
Tykkää · 8 t - IntialaisetRaiskaaKaikki
Jasmin voisi ottaa kantaa Intian raiskaustilastoihin.
Katsokaa dokumentti "India's Daughter". Kyllä on hieno kulttuuri Intiassa. Sitä vaan tännekin. Joukkoraiskauksista saatiinkin jo esimakua #Tapanilan yhteydessä. - ihanaarikastusta
Ihanasti taas mamut rikastuttivat kulttuuriamme!
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1437877787408.html - KöyhäOnJaPysyy
Jassu on häpeäksi maallemme, toivottavasti luopuu kansalaisuudestaan nyt kun on päässyt tooooosi rikkaaseen Borootin slummikaupunkiinSA :-)
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762173Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe371771Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi121511Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2361276Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu621260Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161088Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv621013- 60987
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja103692