Festivaalit

Veron_maksaja

Joko on tämän vuoden tappiot laskettu?
Kenen kukkarolle nyt mennään, Kaustislaisten veronmaksajienko taas?

3

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paikallinen

      Kyllä juhlat enemmän tuo kuin vie. "Kaustisen kansanmusiikkijuhlien kävijämäärä jatkoi kasvuaan sekä myytyjen lippujen että kokonaiskäyntimäärän osalta. Pääsylippuja myytiin kaikkiaan 15 740 kpl (v. 2014 14 569 kpl) ja kokonaiskäyntimäärä oli 39 351 (v. 2014 38 292)." Jotkut kokonaiskuvaa käsittämättömät ja asioista tietämättömät jaksaa täälläkin palstalla nillittää vuodesta toiseen. Voisi olla tervettä oivaltaa myöskin se, että oman kotikuntansa mollaaminen löyhin perustein olevin itkupotkuraivarein satuttaa epäsuorasti myös omaa nilkkaa. Ei tietty voi kauhalla vaatia jos on lusikalla annettu?

      • Matematiikkaa

        Minkäslaisella kaavalla on tällä kertaa laskettu lippujen myyntimäärä?
        Ja paljonkos niistä oli vapaalippuja?
        Eikä lippujen myyntimäärä kerro sen viimeisen viivan alle jäävän luvun suuruutta, ei edes etumerkkiä.
        Tämä on ollut menneinäkin vuosina sellaista salatiedettä että usko on mennyt siihen että rehellisen vastauksen saisi.
        Joten, pitäkää veronmaksajat siellä Kaustisilla lompakoistanne kiinni.


    • Paikallisuus212

      Onko joku olettama, että festivaalit tuottaa aina tappiota ? Viime vuonna tuli plussaa ja kunnan tarjoama rahallinen apu on naurettavan pieni hyötyihin nähden. Kannattaa myös huomioida paljonko festivaalikävijät jättävät rahaa paikkakunnalle oheistoimintoihin. Kaupat, huoltoasemat, majoitusliikkeet yms. hyötyvät juhlista merkittävällä tavalla, kun kassakoneet kilisee ilosanomaa.

      Kannattaa joskus tulla sieltä kuplasta ulos ja miettiä asioita avarakatseisemmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      275
      3445
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      105
      1756
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      247
      1455
    4. 74
      1356
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      65
      1243
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1107
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      52
      1099
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1001
    9. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      937
    10. IS viikonloppu 16.-17.5.2026

      Tänä viikonloppuna on Kärkkäisen ja Skyttän yhteistyönä syntynyt 3.0 arvoinen sanaristikko ratkaistavana.
      Sanaristikot
      35
      883
    Aihe