60+ yrittäjäksi?

Kannattaako vielä tässä iässä ryhtyä yrittäjäksi?
Onko teillä kokemusta?
Millä alalla saisi parhaat ansiot?
Torikauppiaaksi en halua.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Suosittelen, kannataa , jos on idea , ja jos on rohkeutta,
työ on ainoa aito ilomme,
eläkkeellä ihminen sairastuu, pitkästyy, tympääntyy,
pitää olla milekästä tekemistä,
hyödyntää itteä ja samalla yhteiskuntaa,

Äänestä

Jos ensisijainen ajatus on millä alalla saisi parhaat ansiot, unohda koko juttu?
Aloja joissa tienaisi on paljonkin. Mutta onko sinulla vastinetta ja ammattitaitoa eli paukkuja mille vaan alalle, esimerkiksi Torninosturin kuljettajaksi alihankinta työnä.

Selvästikin etsit jotain heppoista ja kevyttä missä ei tarvitsisi tehdä mitään, mutta pankkitili lihoisi omia aikojaan. Ehei. Yrittäminen, etenkin yhden ihmisen firmassa on ensisijaisesti työtä 24 h tavalla tai toisella ja työpäivät 7 x viikko.

Äänestä

Ala Puumaksi, hyvin kysytti amnatti!

Äänestä

Mnaah

Tuskin ilet ollut yrittäjä aiemmin. Tuskin aikuisen oikeasti tajuat, edes, mistä kyse. Sulle parhaiten sopiva tritystoiminta ehkä sellaista: Käyt tarjousristeilyllä ostamassa virosta sätkäpaperia, votkaa ja tupakkia. Myyt sätkäpaperit kirpputorilla tiskin alta, samalla kun myyt nurkkajuuriisi kerääntynyttä rihkamaa, Tupakat ja viinat myyt naapuruston loispummeille pimeästi. Koitat vältellä poliisia ja verottajaa.

Huumeisiin sun taidot tuskin riittää ja siinä itseasiassa kyse kovimmasta mahdollisesta liiketoiminnsta, tuskin kauaa selviäisit hengissä, tai vankilan ulkopuolella.

Jos palo yrittämään kuitenkin on kova, eikä mainitsemani liiketoimet sopeudu pirtaasi, painu kadulle kerjäämään rääsyissä, siiinä voi saada ihan hyvän päiväansion, kuin keikkaa rikkaan loispummieläkeläisen päivässä.

=DW=

Äänestä

Ei kannata. Liian stressipitoista hommaa, se on nuorille joilla on verenpaineet kunnossa. Tai sellaisille jotka ovat yrityksen jo aikaisemmin rakentaneet että on vanhempana vakaalla pohjalla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


UusiAmnatti kirjoitti:

Kannattaako vielä tässä iässä ryhtyä yrittäjäksi?
Onko teillä kokemusta?
Millä alalla saisi parhaat ansiot?
Torikauppiaaksi en halua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu