Sandhamn - Tukholma,

Aika idyllisen näköinen mesta, onko monikin käynyt suomesta piipahtamassa ? Tähän vuodenaikaan tuskin on aivan noin hiljaista.

https://www.youtube.com/watch?v=DR-tCQvt4q0

Vaikuttaa idyllisemmältä kuin Nauvon ranta.
5726
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Heinäkuussa Sandhamn on täynnä kuin Turusen pyssy. Siellä on odottelijoita koko ajan. Follow me kumivene ja rantahenkilökunta tekevät esimerkillistä työtä paikkojen löytämiseksi. Vieressä on Lökholm, johon on ilmainen lauttayhteys tasatunnein.
Jos Nauvossa tai Maarianhaminassa tuntuu bilemelu haittaavan niin ei kannata mennä tuonne. Biletys on kovaa tuolla.

Äänestä

Lökhomeniin vain suoraan, mutta kannattaa muistaa viimeisen lautan lähtöaika klo 02.00 ellei ole jollalla siirtynyt pääsaareen. Ei haittaa melu ja muutenkin asiallinen paikka. Sniidu menee vastarannalle kalliokiinnitykseen, jolloin ei mene edes satamamaksua.

Äänestä

Ei jumaliste, satamamaksukin melkein 55e yhdeltä yöltä :D

Äänestä

Kävin elokuun eka viikko tänä vuonna omalla veneellä. Silloin noin kolmasosa vieraspaikoista vapaa ja Lökholmenissa vielä enemmmän. Ei ollut bilemeinikiä juuri olleenkaan, yöt oli hiljaisia. Sandhamn on kun pieni kaupunki, ravintoloita on varmaan yli 10 kpl. Kauppojakin löytyy jonkun verran mutta Systembolaget puuttuu. Juhannuksen jälkeinen viikko kävin siellä yhteysveneellä, silloin kaikki vierasvenepaikat täynnä ja joka laiturissa oli juhlimista pikkutunneille saakka.

Äänestä

Olisitpa nähnyt Sandhamnin ennen Gotland Runtin starttia. Siis silloin, kun startti vielä tapahtui Sandhamnin ulkopuolelta. Siellä oli 300-400 venettä isona lauttana ja veneitä pitkin pystyi kulkemaan sataman laidalta toiselle. Siinä oli silloin todella fiilistä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Turistina kirjoitti:

Aika idyllisen näköinen mesta, onko monikin käynyt suomesta piipahtamassa ? Tähän vuodenaikaan tuskin on aivan noin hiljaista.

https://www.youtube.com/watch?v=DR-tCQvt4q0

Vaikuttaa idyllisemmältä kuin Nauvon ranta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu