Oikis - valmistautuminen

Oikikseeen

Onko teidän mielestänne mitenkään mahdollista valmistautua oikiksen pääsykokeeseen, näin vaikka siihen onkin vielä paljon aikaa ja kun pääsykoekirjoja ei ole vielä. Jos on, niin miten valmistautuisitte kyseiseen koitokseen, etenkin jos teillä ei olisi/ole koulua tai mitään muutakaan, eli niin että aikaa on kuitenkin runsaasti.

6

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oikikseeen

      Lisäisin vielä, että haluaisiko joku kertoa tuosta lexkurssin tehoplus -valmennuskurssista. Onko siitä hyötyä, vai onko se pelkkää ajantuhlausta? Te jotka kävitte siellä, kävisittekö uudelleenkin? Lisäksi onko sitä valmennuskurssia montakin kertaa viikossa ja kuinka monta tuntia päivässä sitä yleensä on?

    • Fuksi15

      Lue vanhoi pääsykoekirjoi summanmutikassa vaan. Ei välttis satu samoi artikkeleita mutta opit lukemaan sen tyylistä tekstiä. Koska jos et oo ikinä lukenu mtn sellasta ni eka lukukerta on sitä opettelua ja vie aikaa ko ei monesti ymmärrä mitään.

    • avoimeen

      Voi valmistautua opiskelemalla avoimessa yliopistossa oikeustiedettä. Jos hyvin käy, olet opiskellut jo valmiiksi aihealueen, jota käsitellään pääsykokeissa. Ja jos pääset sisälle, osa opinnoista on jo suoritettu. Paras systeemi on Itä-Suomen yliopistossa, jossa avoimen väylällä vuoden oikeustieteen opinnot (60 op) suorittanut (kaikki ilman kiintiötä) saa varman opiskelupaikan julkisoikeuden opiskelijana (HTM-tutkinto) eli vuosi ei mene hukkaan. Ja kun olet julkisoikeuden HTM-opiskelija, jatkat edelleen samojen oikeustieteellisten kurssien suorittamista ja voit jonakin myöhempänä vuonna yrittää uudestaan valintakokeessa oikeustieteelliseen. Samat kurssit molemmissa tutkinnoissa. Moni on tuota kautta jo saanut paikan oikeustieteellisessä näppärästi. - Kaikissa oikiksissa on avoimen opintoja tarjolla, mutta Itä-Suomen tarjonta on laajin ja ekan vuoden opinnoista on kattavasti kaikista kursseista opetusta mm. Hämeenlinnassa.

    • Oik.yo2015

      Jos olet vielä abi, niin panosta niihin yo-kirjoituksiin! Ne voivat pelastaa usein vain pari pistettä, mutta ne pari pistettä voivat olla ne jotka ratkaisevat! Näin kävi myös minulle, usea kokeessa saman pistemäärän saanut ei päässyt tiedekuntaan, koska omasivat minua huonommat paperit.

    • TuoreOikkari

      Sitten kun kevään aikataulut selviävät, kannattaa panostaa lukusuunnitelman tekemiseen reilusti jo ennen itse lukemisen alkamista. Muista ottaa huomioon, että eri kirjoissa voi olla eri määrä sivuja, joten sunnitelmaa täytyy joka tapauksessa muuttaa kun kirjat tulevat. Mielestäni on tärkeää olla selvillä eri lukuvaiheista ja -tekniikoista, esim. koska alan alleviivata, koska teen muistiinpanoja, teenkö muistikortteja jne. Aluksi voi myös olla vaikea hahmottaa, kuinka paljon aikaa menee esim. 10 sivun alleviivaamiseen. Tämän takia lukusuunnitelman pitää olla joustava ja sellainen, että sitä voi muuttaa helposti kevään mittaan. Itse käytin excel-taulukkoa. Muokkasin lukusuunnitelmaani yhteensä varmaankin 20 kertaa. Lukutunteja kertyi suunnilleen viime keväänä 450-480 tai jotain. Ensimmäisellä hakukerralla en päässyt, oletettavasti siksi, ettei minulla ollut kunnon suunnitelmaa. Toisin sanoen en ollut yhtään kartalla lukemisen etenemisestä. Toisella kerralla sitten pääsin, kun olin tehnyt kunnollisen suunnitelman. Lukeminen tuntui melko vaivattomalta, kun tiesi mitä pitää tehdä ja milloin.

    • OikisOikkari

      Valmistautumisessa on hyvä muistaa muutama asia: pidät selän suorana, olet liikkumatta, pidät katseen katonrajassa, kantapäät yhdessä ja kädet nyrkissä polvien päällä. Komennolla 'tuvissa jonoon järjesty' nouset jonoon kohti tuvan ovea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      101
      6349
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      81
      4879
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      103
      3144
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      30
      2972
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2195
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1576
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      93
      1149
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      338
      1145
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1066
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      844
    Aihe