Tässä on ollut itsellä sellaista psyykkistä vuoristorataa viime päivinä ettei mitään rajaa. Välillä luulen ajautuvani johonkin melkein psykoottiseen tilaan ja tunnen oloni harhautuneeksi ja epätodelliseksi. Sitten taas toisina hetkinä olen hyvinkin selvä ja toimintakykyinen. Vähän maanisdepressiiviseltä tuntuu, mutta myös ahdistusta on voimakkaasti.
Ja hankalaa on se, että ensi kuussa olisi mahdollisesti muutto edessä ja nyt pitäisi etsiä duunia ja asuntoa. Stressaakin ihan vietävästi ja luulen ongelmien jotenkin liittyvän asiaan. Tuntuu vaan siltä että ei vaan kestä enää. Ja pelkään todella että jotenkin "romahdan" täysin ja menetän täysin kosketuksen todellisuuteen. Pelkään ajautuvani täydelliseen psykoosiin ja hallusinointiin.
Järki lähtee varmaan kohta
6
<50
Vastaukset
- autanm
menisit lääkärille puhumaan (: mutta mulla on vinkkejä koska itsellänikin on tuollaisia kokemuksia ollut mutta olen itse kuunnellut rauhallista ja rentouttavaa musiikkia. Mennyt lattialle makaamaan ja hengittänyt syvään ja ulos. Keskittynyt vain siihen hetkeen enkä mihinkään muuhun. Ja tuollainen auttaa todella paljon. Tietty voisit kokeilla myös joogaa? Kaikki rauhoittava auttaa. Voisit myös kokeilla kirjoittamista miltä susta tuntuu tai puhut esm yksin ja kerrot ne asiat itsellesi ja mietit ihan rauhassa että ei ole mitään hätää, sulla on hyvä olla sä et asu kadulla ja sulla on ruokaa ja juomaa, sä voit saavuttaa mitä vain elämässäsi ja näin kannustat itseäsi jaksamaan (: Hyviä jatkoja ja koita jaksaa ♥
- Jarko
Koita jaksaa. Mutta muutto ON raskasta. Pelkosi ei ole välttämättä aivan aiheeton. Kannattaa jutella asiasta psykiatrin kanssa, jos saisi vaikka jonkun lääkityksen estämään psykoottisuutta tai edes keskustelu-apua.
- hyväätulevaisuutta
On luonnollista että muutto uuteen asuntoon ja paikkakunnalle on suuria asioita. Älä ajattele koko pakettia yhtenä asiana. Usko että palaset loksahtelevat ajallaan paikoilleen. Ja sinä voit pyytää perheenjäseniä ja ystäviä avustamaan muutossa.
Paineista avautuminen helpottaa. - erg4w3
Muuttoon voi myös palkata muuttoapua.
- Toipuuntunut
Kärsin samanlaista kun erosin ja piti hommata asunto ja muutenkin ruveta yksin hoitamaan kaikki. Pelotti. Ja oli vielä rakkauskin lopetettava.
Aamuisin oli tunne, etten voi selvitä tästä päivästä ja sitten vain laitoin jalkaa toisen edelle, ihan kuin robotti.
Yöllä kun en saanut nukutuksi, laitoin johonkin huoneeseen himmeän valon ja kävelin asunnossa edestakaisin. Sitten leikkasin tai kirjoitin voimistavia lauseita, joita teippasin kaapin ovien sisäpuolelle. Niitä sitten auoin, luin ja todella sain voimaa. Kävelin myös ulkona paljon. - voimia-aapeelle
kiva kirjoitella aamuyön hämärissä tänne
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762240Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe391792Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141563Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2371295Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu631287Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191106Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv631041- 611006
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja107722