Pasianssi maksulliseksi kympissä =D

keps

12

106

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Microsoftin suunnitelmat Windows 10 kanssa alkaa selkeytyä.. En ole täysin varma vaan vähän spekuloin, mutta jotain tämän suuntaista odotan tapahtuvan:

      -3v välein Microsoft tekee uuden matalantason miniwindowsin, sellainen "pohja" mikä jaetaan Windows serverin ja Windows embeddedin kanssa.
      -Pohjawindowsista tulee päivitetty versio varmaan 1.5v kuluttua, eli yksi jokaisen pohjan välissä missä päivitetään laiteyhteensopivuutta ja on hieman ajantasaisempi asennusimage ja kernelikin voi olla hieman viilatumpi. Ei vaikuta mitä siihen mitä tähän voi asentaa.
      -Kaikki mitä siihen pohjan päälle tulee on jatkuvasti päivittyvä on "Windows 10". Koskee käyttöliittymää, sovelluksia, asennettavia komponentteja (kuten .NET) ja jne.
      -Kaikki mitä siinä päällä ajetaan säädetään yhteensopivaksi aikaisempien pohjien kanssa 10v tukikäytännön mukaisesti (10v jokaiselle pohjalle).
      -Alla oleva pohja sanelee yhteensopivuuden tietokoneen keskusyksikön ja lisälaitteiden kanssa.
      -Alla oleva pohja sanelee mitä siihen voi asentaa Microsoftin sovelluskaupan ulkopuolelta. Koskee myös mm. Visual C runtime kirjastoja, vanhaa DirectX:ää, vanhaa .NET:iä, Javaa ja kaikkea mikä on näiden toiminnasta riippuvaista
      -Rajapinnoilla on 10v elinkaari kuten Microsoft on luvannut, eli Visual C 2005 turvapäivitykset loppuneet mutta on edelleen asennettavissa sen Windows 10 pohjan päälle.

      Jatkossa sitten tapahtuu jotain jännää:
      -Suurin osa Windowseista menee esiasennettuina tietokoneen mukana OEM:na kuten ennenkin, ja jokaiseen tietokoneeseen ostetut lisälaitteet ja sovelluskaupan ulkopuoliset ohjelmat toimivat kyseisessä tietokoneessa sen eliniän (10v) ajan.
      -Ne mitkä on asennettavissa sovelluskaupan ulkopuolelta Windows 10:n nyt, onnistuu varmasti seuraavat lähes 3,5v kaikissa myydyissä koneissa.
      -Aina kun pohja päivittyy, myyntiin tulee Windows 10 tietokoneita joissa ei kaikki vanhat toimi.
      -Kuluttajat suurimmaksi osaksi tuskin hahmoittaa sitä, että mistä se johtuu jos ovat näitä suomi24 urpojen tasoa ketkä eivät edes ymmärrä WinRT:n olevan rajapinta. Yhteensopimattomuus "johtuu tietokoneesta" kun urpot hämääntyy laitteiston ja pohjawindowsin sulautuessa matalalan tason nimittäjäksi mitä voi asentaa sovelluskaupan ulkopuolelta.
      -Windowsin OEM hinta todennäköisesti laskee ja rahaa tehdään laittamalla maksua sovelluksille mitkä ennen oli Windowsissa valmiina (kuten Pasianssi, DVD-soitto jne.), perusversiot mainosten varassa.

      Retail versio on suurin kysymysmerkki. Tässä saatetaan haluta pesäeroa tuohon OEM malliin, että siinä voi sitten olla mukana maksettuna maksulliset versiot pasianssista yms. jutuista ja MS Officestakin. Retail versio voi helposti olla tosiaankin kuukausi/vuosimaksullinen tilaus ja samaan hintaan voi todennäköisesti valita minkä tahansa asennusimagen, että maksava asiakas saa tarvittaessa vanhan pohjan joka on yhteensopiva hänen ohjelmien ja laitteiden kanssa. Eli jos uudempi asennusimage rikkoo yhteensopivuuksia, on vielä se 7v aikaa roikkua vanhassa.

      Tietoturvallisuushan tosiaankin kärsii näissä vanhoissa ohjelmissa kun ei Visual C , .NET, DirectX jne. saa turvapäivityksiä. mutta ne on edelleen asennettavissa. Ongelma tuskin on näissä merkittävä.

    • windows_imeskelee

      Heh heheheheeee..........

    • PasijaAnssi

      Toimiiko Windows 7 pasianssi.exe kympissä?

    • Linuks_pelikone

      Tubutinpojathan ne siellä surffailee....hih hih hih hih....†

      Hihhih hih hih hih.....†

    • lelu-windows

      Kasi oli laatikkoleikki ja kymppi näköjään palapeli.

    • voi_rähmä

      Vieläkin naurattaa.. heh heh hehh eeheheee...

    • Linuks_rähmäinen

      Windows tietokoneisiin - linuks leluihin.......†

      • väärin_meni

        Winodws leluihin ja linux tietokoneisiin joilla tehdään oikeaa työtä!


      • näinpäx

        Kyllä se näin päin menee, Linux on töihin Windows peleih.. siis leluihin.


    • oikea_tubutin

      Vintovsin "oikeilla ohjelmilla" aletaan rahastaa :DDDD..................
      No onneksi on oikeita käyttöjärjestelmiä, joissa ei moista ahneutta harrasteta – Linux...

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      112
      749
    2. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      685
    3. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      19
      670
    4. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      32
      629
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      38
      557
    6. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      63
      526
    7. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      525
    8. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      50
      519
    9. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      70
      504
    10. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    Aihe