Tekarien häviäminen

sus.morsian

Silloin tällöin sattuu tällainen elintärkeä humahdus, että hampaat häviävät. Kun en kuulu tähän eliittiin, joilla omat hampaat säilyvät ikuisesti, onko sekin jonkinlainen erinomaisuuden osoitus, kun kerrotaan hammaslääkärillä käynneistä.
Itselläni perinnöllisyydestä johtuen ja sikin sokin olleitten hampaitten paikoista johtuen hampaat olivat tätyteen paikatut, joten tekarit olivat ainoa vaihtoehto.

No niin, joskus ei muista, mihin hampaansa laittaa, onko lajitovereita.
Ps. suutelemista eivät haittaa lainkaan nää tekarit.

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minullakin osaproteesi. Alaproteesi oli kateissa viikon. Erikoishammasteknikon pajalta vastattiin, että uusi maksaisi 1100 €. Onneks löytyivät. Pitäis taas pohjauttaa kun ovat väljentyneet.

      Kaikki ne sanoo että yöksi kuivaan lasiin, niin ettei bakteerit riehaannu lisääntymään liotusvedessä.

    • hyväton

      Minä pidän aina suussa .
      On otettu alhaalta kummaltakin puolelta viimeiset Ja niihinkin laittoi hammaslääkäri vaan yteensä yksi kumpaankin sivuun -- ihmettelin mutta sanoi, että on parempi purenta , sellanen lenkki metallinvärinen on esessä etuhampaidentakana-

      -- Ylhäällä edessa on 6 joskun aikoja laitettut inplantit . ja takana kummallakin puolella 6 sillankanssa on sellanen metallinen ihan heikko .
      Ne hampaat otettiin pois kun lääkäri tukkäs että Amalkaani paikat on poistettava --ja piti tämän proteesin parempana ratkaisuna . Tiedähäntä --pikkusen epäilen ja näissä on se kova työkin aammuin illoin pesen hyvin ja ei ole ollut suussa ikenissä koskaan minkäänlaisiakipukohtiakaan --kun pitää puhtaana. . Onhan siimä se oma vaiva. Mutta aikaa on --kun ei kukaan ole komentaMASSA --ETTÄ TULES MYT JO SIELTÄ VESSASTA , ETTÄ MUUTKINPÄÄSEE. ;=)
      U,M

    • tekarilainen

      Täällä on syyllistetty jopa sota ajan lapsia siitä että hoitivat hampaansa huonost ja saivat rippilahjaksi tekarit. Yksiki aina selitti miten suolalla hangattiin kun ei muuta ollut ja miten purtiin porkkanaa kesät talvet. Mutta kun ei ollut sitä harjaakaan millä olis harjannut suolan kanssa. Jos alkoi hammasta särkeä, se vedettiin pois ja sillä sipuli. Sokeria syötiin kun saatiin, se oli tärkeä energian lähdekin laihoille lapsille. Yhteen aikaan se hammas terroristi aina paasasi, sama kuin se alkohooli terrosistiki.

      • Hyvään-kannustusta

        Suola on kyllä hyvä pesuaine hampaille, käytän aina välillä, vaikka eihän se maultaan niin hyvää ole kuten sokeri. Sokeria ainakin minä välttelen.

        Hyvä että hampaiden hoitoonkin on täälläkin kannustettu ihmisiä.


      • kiitossatumaiselle
        Hyvään-kannustusta kirjoitti:

        Suola on kyllä hyvä pesuaine hampaille, käytän aina välillä, vaikka eihän se maultaan niin hyvää ole kuten sokeri. Sokeria ainakin minä välttelen.

        Hyvä että hampaiden hoitoonkin on täälläkin kannustettu ihmisiä.

        Hieno asia että olet jaksanut kannustaa meitä vanhoja hampaansa tuhonneita, taitaa vaan olla myöhäistä kun ne on menetetty. Alkoholissakin niin paljon energiaa sitä pitää vältellä, läskiä kertyy muuten.


    • ar-vaa-kuka

      sus hei!
      kun teillä on hellä hetki sanot rakkaallesi 'oi kun olet ihana, anna ne hampaani sieltä lasista että saan purra sinua--helläsi tiätty.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      42
      3384
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1974
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1719
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1507
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1498
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      9
      1381
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1377
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1217
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1115
    10. Jo Alkanutta Viikkoa Ja Maanantai Päivää

      Hyvää huomenta naiselle ❤🤗😘 Toivoo mies
      Ikävä
      22
      1092
    Aihe