Muistaako kukaan näitä 3 etsivää-nuorisodekkareita?
Oli lähinnä poikien vastine tälle Neiti Etsivä-sarjalle aikoinaan. Sarja ilmestyi 60-luvulta 80-luvun loppupuolelle saakka.
Mukulana noita tuli luettua mielellään oli ainakin tuollaiselle peruskoululaiselle jännittäviä seikkailuja. Harmi vaan, kun ovat hävinneet aika tyystin markkinoilta. Joskus jostain divareista tms saattaa löytyä yksittäisiä kappaleita.
Sama on kyllä monessa muussakin kirjallisuudessa, kuten esim. S.E. Hintonin tuotannossa, nykyään ei löydy edes vintage-painoksina tms.
Olis vaan mukava tosiaan löytää noita kirjoja enempikin.
Itse voisi lueskella niitä ihan nostalgia-aatteen vuoksi ja omat muksut voisivat kanssa tutustua näihin iskän lapsuuden suosikkeihin. Kun ovat perineet multa ainakin tuon lukuinnon ja ovat jo peruskouluiässä.
Nuoruuden kirjallisuus
3
71
Vastaukset
- parempaakiitos
Siihen aikaan pojat lukivat kun oli kunnon poikakirjoja.
Nykyään on paljon näitä vihervasurivalistajien teellmyksiä. Taitamattomasti kirjoitettua ja ilman jännitystä. - sandrana
Hei, näitä kirjoja pystyy lainaamaan Varastokirjaston kautta. Voit tutustua saatavilla oleviin teoksiin Vaari-tietokannassa, joka aukeaa ihan googlaamalla. Haluamasi teokset voit pyytää kirjastoasi tilaamaan sieltä.
- Amarantha
Kirjastosta löytyy ja taitaa löytyä Suomalaisestakin. Tosin kirjailijana ei ole enää"Hitchcock" vaan kannessa on kirjoittajan oikea nimi. Kyllä divareistakin löytyy usein joku osa, enimmäkseen Änkyttävä papukaija.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762195Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe381779Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi121535Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2371283Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu621270Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas171091Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv621027- 60990
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja104700