Rotumarsu vai sekarotuinen tytöt vai pojat

Marsu1

Hei . Olen ostamassa kahta marsua ja pitäisi kysyä mitä eroa on rotu marsulla ja sekarotuisella ? ja ajattelimme ostaa kaksi poika marsua mutta onko sillä jotain merkitystä ottaako kaksi tyttöä vai kaksi poikaa

4

348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Marsu1

      Ja muuten Tiedättekö jotain marsu kasvattajia Lahden läheltä ?

    • piipponen

      "mitä eroa on rotu marsulla ja sekarotuisella ?"

      Helppoa: paperit. Paperiton marsu ei ole varsinaisesti puhdasrotuinen, vaikka myyjä muuta väittäisi.

      "onko sillä jotain merkitystä ottaako kaksi tyttöä vai kaksi poikaa"

      Uroksista tulee monasti mukavampia lemmikkejä, sillä ne kiintyvät usein enemmän ihmiseen, kun taas naaraat perustavat enemmän marsuseurasta. Uroksilla on aina se pieni mahdollisuus, että alkavat kahnaamaan tullessaan sukukypsiksi, mutta oman kokemukseni mukaan näin harvoin käy kunhan marsut ovat sellaiselta kasvattajalta, joka on kiinnittänyt huomiota jalostukseen käyttämiensä marsujen luonteisiin. Risteytysmarsuilla, jotka ovat peräisin ihan mistä sattuu yhdistelmistä, on kokemukseni mukaan vähän enemmän käytöshäiriöitä (kuten tappelu, sillä kysymys on kuitenkin laumaeläimestä). Suurta eroa naaraissa ja uroksissa ei kuitenkaan ole.

      "Tiedättekö jotain marsu kasvattajia Lahden läheltä ?"

      Tässä kaikki viralliset kasvattajat: http://marsuyhdistys.net/home/?page_id=53

      Kasvattajanimettömiä kasvattajia on läjäpäin, ja sitten on kasvattajiksi itseään tituleeraavia, mutta kasvatuksessa ja lisäännyttämisessä on vissi ero. Suosittelen erottamaan nuo kaksi toisistaan mm. juurikin siksi, että oikeat kasvattajat ovat tosiaan kiinnittäneet huomiota mm. jalostusmarsujensa luonteisiin, jolloin marsujen kanssa tulee huomattavasti vähemmän ongelmia.

    • sdfadaddf

      Monet kasvattajat tulevat syyskuussa hämeelinnaan näyttelyyn. Kasvattajat usein tuovat poikasia mukanaan jos niin sovitaan.

    • Marsu1

      Olen katsellut marsu videoita yputupesta ja joku siellä sano et rotu marsulla ja sekarotuisella on jotain eroa niinkuin esimerkiksi se sanoi että rusetti marsut on ihan erilaisia kuin sekarotuisen en ole kyllä itse hankkimassa rusetti marsua ajattelin self marsua tai sitten jotain sekarotuista

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      904
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      768
    3. 60
      752
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      43
      704
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      654
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      45
      653
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      629
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      570
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      516
    Aihe