Volkkari maailman suurin autonvalmistaja. Ohitti Tojon komeasti. Viime vuonna myyty yli 5000 000 autoa.
Vai valehteleeko uutiset?
Faktaa MTV:n uutisista
29
<50
Vastaukset
- Ime_ittees
No mitä sitten? Olihan General motorskin pitkään maailman suurin autojen valmistaja, mutta en koskaan ole ostanut sen tehtaan tuotteita. Enkä osta VW groupinkaan vehkeitä, vaikka olisi maailmankaikkeuden suurin valmistaja.
- IhmeKummastelija
Miten se on mahdollista, kun eihän VAG-trollien mukaan sitä uskalla enää ostaa kukaan?! Kuulemma pelkkää vikaa, vikaa, vikaa.
Mulla tosin poikkeuksellisesti työsuhde-käyttöetuautoina olleet Octavia ja kaksi Passaattia olivat tyystin vikoja vailla.- tyhjäälöpinää
Trollit ovat persaukisia luuserita jotka eivät osta ensimmäistäkään uutta autoa. Niiden sanomiset ovat aivan yhtä tyhjän kanssa.
- Etkä_muuten
tyhjäälöpinää kirjoitti:
Trollit ovat persaukisia luuserita jotka eivät osta ensimmäistäkään uutta autoa. Niiden sanomiset ovat aivan yhtä tyhjän kanssa.
omilla rahoillasi sinäkään.
- TodellisuusIskeeTakaisin
Niin. Tähän aiheeseen on syytä syventyä ja palata useammin.
Trollit nimenomaan väittävät vuodesta toiseen, ettei k u k a a n osta "vikavaagenia" ja Tojota on aina ykkönen.
No, trollin rinnakkaistodellisuudessa kaikki käy... - Ykkösmerkki
VW oli jo viime vuonna maailman suurin henkilöauton valmistaja. Nyt siis suurin vaikka mukaan luetaan kuorma-autot ja bussit.
- Kohan_kyselen
Onkohan tuossa 5 milj. luvussa mukana Skoda, Audi ja Seat?
- TiedoksiTämä
Tojotan luvuissa ainakin on ollut omisteisia yrityksiä määrää kasvattamassa. Joku saksalainen tilastoija taisi todeta, että VW-ryhmässä kukin merkki lasketaan erikseen.
- ei_ole_ihme
VAG-autot vaihdetaankin viimeistään 3 vuotiaina uuteen ja 6 vuotiaina menevät jo liian korkeiden korjauskustannusten takia paaliin. Totta kai silloin uusia myydään enemmän. Tojot kestävät helposti yli 15 vuotta.
- Asiat_tietävä
VW-konsernin yli 400 tkm ajettuja löytyy n. kolme kertaa enemmän kuin Toyotia.
15 vuotta vanha Tojo on läpiruostunut ja tekniikka on loppu. - toivossahyväelää
Oli sinulta varmaan viimeinen yritys muuttaa musta valkoiseksi? Lupaatko?
- ei_ole_ihme
toivossahyväelää kirjoitti:
Oli sinulta varmaan viimeinen yritys muuttaa musta valkoiseksi? Lupaatko?
Jotain tässä täytyy yrittää keksiä kun harmittaa Tojon suosion hiipuminen.
- RöllilläEiRahaa
Olisi mainio diili vaihtaa uuteen kolmen vuoden välein pienellä välirahalla, eikö?
Musta on musta, koita ymmärtää.
- monimerkkinen
Aloittajalla on heikko kuulo,näkö tai ei vaan tajua mistään mitään. Toyota valmisti viime vuonna noin kymmenen miljoonaa autoa ja oli suuri valmistaja. VW on valmistanut tänä alkuvuonna viisi miljoonaa autoa ja johtaa määrällisesti tämän vuoden valmistusta. VW:n omistuksessa on jo niin paljon eurooppalaisia automerkkejä jotka ovat kaukana perusvikavaakenista. Ei mikään suuri saavutus.
- syytönolensiihen
Katkeruus purkautuu, vai mitä?
- RinnakkaistodTaas
Perusta ihmeessä poika (tai anteeksi, olethan jo mies?) oma autotehdas. se on helppoa myydä viisi miljoonaa autoa tai vikavaagenia, mukaan lukien myös kommarilootat...
- SuurinJaKaunein
VW oli jo viime vuonna suurin henkilöautojen valmistaja ja nyt on suurin jos lasketaan myös kuorma-autot ja bussit.
Maailman suurimmaksi valmistajaksi pääseminen ei ole suuri saavutus? Olet varmaan se Avensis-pelle joka ei ymmärrä mistään mitään.
Audi, Seat, Skoda ja Volkswagen. Näillä neljällä VW nousi suurimmaksi. Bugatti, Bentley, Lamborghini ja Porsche ovat hienoja merkkejä joita myydään kuitenkin vähän verrattuina noihin muihin.
- tuplaongelmainen
VW omistaa varmaan jo puolet Euroopan tuotannosta, ainakin puolisen tusinaa eri merkkejä.Jopa Scania on omistuksessa. Toyota omistaa vain itsensä lisäksi Daihatsun ja Hino kuormurin. Eli Itse Toyotaa valmistetaan ja myydään paljon enemmän kuin Volkkaria. Eikä ole kiveen hakattu että johtopaikka kauan säilyisi moniongelmaisella.
- mömömölm
" Eikä ole kiveen hakattu että johtopaikka kauan säilyisi moniongelmaisella."
Toyotan pitää tehdä jotain jotta se saisi ykköspaikan haltuunsa.Viimevuosina se on keskittynyt puhaltelemaan muniinsa vanhoilla malleillaan kun Korealaiset ja eurot ovat painaneet ohi oikealta ja vasemmalta.
Moniongelmaisuus on ollut lähinnä terojen mielikuvituksen tuotetta ja ostava yleidö luottaa vw:n tuotteisiin kuin pässi suuriin sarviinsa.
Siinäpä terolle purtavaa. - onkoongelmaa
Sitä "ongelmaa" on ollut jo niin kauan, että sen pitäisi näkyä myynnissä.
- EiVikaaTSI
onkoongelmaa kirjoitti:
Sitä "ongelmaa" on ollut jo niin kauan, että sen pitäisi näkyä myynnissä.
Sinun toiveesi ei ole sama kuin markkinoiden todellisuus.
- Tulluttutuksi
Kyllähän Tojon laatutilanne takaisinkutsuralleineen on jo hyvin tiedossa. Ja kyllähän se hiljakseen vaikuttaa kysyntään. Ammattilaispuolella tietty enemmän, koska siellä autoilla myös ajetaan. Esim. takseihin ei taida Tojo oikein kelvata enää.
- OngellaTojo
Omistaa Tojo myös Lelux-merkin, erääseen Lelux-malliin perämoottorivalmistaja teki moottorin kun Tojo ei osannut.
Tojo on se moniongelmainen takaisinkutsuineen. - onkoongelmaa
EiVikaaTSI kirjoitti:
Sinun toiveesi ei ole sama kuin markkinoiden todellisuus.
Niinpä niin, VW autot ne vaan myyvät ja myyvät, vaikka on "ongelmia". Eli lieneekö sitä todellista ongelmaa onkaan? Sanoisinpa PASKAPUHEITA se "ongelma".
- Puhut_varmaan
OngellaTojo kirjoitti:
Omistaa Tojo myös Lelux-merkin, erääseen Lelux-malliin perämoottorivalmistaja teki moottorin kun Tojo ei osannut.
Tojo on se moniongelmainen takaisinkutsuineen.Yamahasta. Niillä onkin melkoinen tietotaito valmistaa korkeaviritteisiä moottoreita jotka vielä kestävätkin jotain. Aika monelta automerkiltä löytyy malleja joissa on Yamahalle sukua oleva moottori.
- JammuRomu
Puhut_varmaan kirjoitti:
Yamahasta. Niillä onkin melkoinen tietotaito valmistaa korkeaviritteisiä moottoreita jotka vielä kestävätkin jotain. Aika monelta automerkiltä löytyy malleja joissa on Yamahalle sukua oleva moottori.
Yamaha tai Tohatsu se valmistaja on. Ei tule minun autooni perärutkun moottoria.
- KaksiKovaaValttikorttia
VAG:ina konsernilla on ne kuuluisat ja lyömättömät valtit.TSI ja DSG. :D
Niillehän ei kukaan voi pärjätä : D- KelpaaTaksiinkin
Näinhän ne sanovat taksimiehetkin. Tosin eivät käytä hymiöitä kuten muutkaan aikuiset.
- kopsujapskiia
KelpaaTaksiinkin kirjoitti:
Näinhän ne sanovat taksimiehetkin. Tosin eivät käytä hymiöitä kuten muutkaan aikuiset.
Ei paljon hymyilytä TSI tai DSG japanin poikienkaan suunnalla. Kymmenen vuotta jäljessä korvat luimussa esittelevät oman versionsa kun markkinoilla on tullut turpaan niin että tukka lähtee.
Paitsi että DSG:n kopiointi ei ole vielä valmis. Tulee myöhemmin, ehkä ekana diesel-automaattina tojolta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762305Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe391813Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141616Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu661319Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2391315Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191118Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv641063- 621022
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja110752Asiat oikeisiin mittoihin
Komiat lehteen oli saatu kokonainen aukeama aikaiseksi hevostelemalla Lumion pahuutta. Eihän tässä nyt varmaan kukaan osaa enää näillä Kauhavan säänn45696