Jarrumme, kapitalismi!

työnorjat

"Olemme valinneet kappitalismin, valinneet silti vaikka vaihtoehtokin olisi. Luulemme että olemme vaihtoehdon jo nähneet, mutta emme ole nähneet siitä vielä pätkääkään. Luulemme siirtymäkausi yrityksiä jo perillepääsyksi.

Olemme suostuneet rakentaan kapitalismia jo 500-vuotta, mutta emme kokeileen sosialismia päivääkään. Pidämme itseämme fiksuna, mutta miettikääs miten tämä eroaa härästä, joka puskee päin matadoria vuodesta vuoteen?

Tarkoitus ei ole pärjäämisemme vaan yksinomaan pääomien pärjääminen. Tästä seuraa, että me Ihmiset, jotka kaiken uuden luomme, olemme vain työläisiä pääomiin nähden.

Jos suhteutamme tämän väittämään "Voitonmaksimointi" huomamme heti, että käytännössä tämä toimii työvoiman siirtelynä työvoiman kustannusten mukaan. Tätä nimitetään kapitalismiksi eli yksityisten pääomien maksimoinniksi!"

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

        Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
        Maailman menoa
        70
        4505
      2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

        Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
        Maailman menoa
        105
        3759
      3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

        Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
        Maailman menoa
        127
        3426
      4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

        Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
        Maailman menoa
        35
        1958
      5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

        Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
        Maailman menoa
        69
        1911
      6. Mitä on tullut

        Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
        Haapavesi
        89
        1209
      7. Harmi nainen kun

        olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
        Ikävä
        94
        979
      8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

        Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
        Vantaa
        125
        922
      9. Minne pyydän sut?

        Jotta saan nähdä 🤨
        Ikävä
        55
        905
      10. Mikä homma?

        https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
        Saarijärvi
        25
        827
      Aihe