Toyota kasvatti myyntiään EU:n alueilla 5,7%mitä on pidettävänä erinomaisena saavutuksena Klonksvaagenin kotitanhuvilla, joka sai myyntiään nostettua 6%. Toyotan myynti laski 1,5 % ja klonskvaagenin 0,5%. Kokonaismyynti maailmalla oli Tojolla 5,02miljoonaa ja kolnksulla 5,04miljoonaa. Eipä kestä kauankaan kun vuosikausien markkinajohtaja Toyota ottaa taas tutun paikansa kärjestä. Kolnksvaagenien ala-arvoiset hajoavat tuotteet tulevat pitämään huolen siitä . Ei tarvitse tietää kuin kirjainyhdistelmän Tsi, dsg. Se kertoo kaiken. Eikä nämä suinkaan ole ainoita. Klonksujen taso on tullut menneistä vuosista alas ja rajusti. Kupla VW sentään kesti kohtalaisesti n.80000km ajaa jolloin moottorin kampiakselinlaakerit alkoivat olla väljät jonka sai todettua rynkyttämällä kampiakselin tuulettajan hihnapyörästä helposti. Nämä nykyiset klonsvaakenit sen sijaan on salakavalia huonosti tehtyjä rakkineita jotka saattavat levitä jo muutaman tuhat kilometriä ajettuna. Pikkuvikoja niissä yhtenään. Takuukin automerkkien huonoin , vain 2 vuotta???? Uskomatonta, että näin huonolla takuullakin noita hajoavia klonskvaageneita ostetaan. Noo.. aikansa kutakin, jopa susienmyyntiäkin. Kyllä kansa viisastuu aikanaan, vaikka aika kovapäisiä klonksu uskovaisia jotkut onkin.
Tojolta taas kohtalainen tulos
6
<50
Vastaukset
- säälittävä_tapaus
Siinäpä aito rinnakkaistodellisuudessa elelevä tojotero!
- ojalanlaskuoppi
Pienillä luvuilla pelattaessa prosentti on hauska tapa kikkailla. Jos Tojoa myytiin viime kuussa 10 kpl ja tässä kuussa 11 kpl, kuinka suuri prosenttuaallinen nousu oli?
- kunnonMerkkiTojo
Tojo ollut viimeiset 30 vuotta lähes aina kärjessä tai voittaja ja tulee oleman tästä eteenpäinkin. Sitä ei pitkässä juoksussa VW:n laaduttomat tuotteet tule pitemmän päälle uhkaamaan. Takuu varmasti (pitempi kuin 2 vuotta) sitä ei klonksu tule uhkaamaan.
- kuinkasSuu
Kaksi laadutonta auto, niin kumpi valitaan? Se jolla on parempi ja mukavampi ajaa, lienee selkeä juttu.
- RomuMerkkiTojo
VW on porhaltanut ohi eikä laaduttomalla Tojolla ole enää mitään saumaa. Tojon tuotteet ovat suorastaan kehnoja.
Takuuta tuijottavat vain persaukiset. Sitäpaitsi nuo pidemmät rajoitetut takuut ovat yhtä tyhjän kanssa.
Ammattiautoilijat valitsevat usein VW-konsernin auton mutta kiertävät Tojot kaukaa. Tämä osoittaa mihin tuotteisiin luotetaan. - RämäMikäRämä
Onko IIsalmessa oleva tolpan nokkaan nostettu volsu jo laskettu alas. Ammattiautoilija hermostui kun kuntoon ei saatu ja konkka uhkasi kun auto oli jatkuvasti hajalla.Siinä malli esimerkki todellisesta elämästä minkälaisesta sekundasta on kyse.
Takuutakin näille rämille myönetään VAIN 2 VUOTTA. Uskomatonta että yleensä käyvät kaupaksi. Veikkaanpa että ei kauan. Myynti lähtenyt jo ympäri maailman laskuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1792339Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe411822Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141646Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu661346Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2391332Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191126Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv641076- 621034
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja111766Asiat oikeisiin mittoihin
Komiat lehteen oli saatu kokonainen aukeama aikaiseksi hevostelemalla Lumion pahuutta. Eihän tässä nyt varmaan kukaan osaa enää näillä Kauhavan säänn46709