Värillä ei väliä, kunhan se on muistitikussa ja riittävän kevyt! 4Gt tikku.
Mikä linux kelpaa asentaa muistitikkuun?
14
<50
Vastaukset
- Lubuntu_tubutin
Lubuntu on aika hyvin toiminut, kandee kokeilla.
- win_aneeminen
Riippuu ramin määrästä ja prossusta. 2GB ja 2x2GHz niin kaikki toimivat joutusaan, jopa 64-bit...
- Linux_aneeminen
Kyllä tuo Lubuntu toimii todella laiskoissakin koneissa.
- win_aneeminen
Linux_aneeminen kirjoitti:
Kyllä tuo Lubuntu toimii todella laiskoissakin koneissa.
Toimii ja toimii, mutta ei Lubuntukaan toimi oikein 512MB:n ramilla, vaan alkaa kuormitettuna herkästi swapata(eli hidastella). 1GB ramia niin alkaa olla jo tarpeeksi todellista käyttöä varten.
- kraffi1
Riittävän iso usb niin sinnehän voi asentaa minkä haluaa mutta toimivuuden kannalta kannattaa asentaa jokin kevyt jakelu.
Puppy esim.on tarkoitettu asennettavaksi usb:lle.- Puppylinuxiko
Saako tuon Puppy linuxin asennettua sillä tavalla tikulle että se on siis kuten tietokoneen kiintolevylle asennettu, eli ei ole kokeile tilassa kuten lubuntu?
Eli siis että se olisi ihan puhtaasti asentuneena täysin tikulle jolloin toimisi tasan kuten kiintolevyltäkin.
En ole aloittaja. - Saasaasaasaa
Juuri sitä aloittaja kysyi eli saa!
- sadasdadaaasdd
Puppylinuxiko kirjoitti:
Saako tuon Puppy linuxin asennettua sillä tavalla tikulle että se on siis kuten tietokoneen kiintolevylle asennettu, eli ei ole kokeile tilassa kuten lubuntu?
Eli siis että se olisi ihan puhtaasti asentuneena täysin tikulle jolloin toimisi tasan kuten kiintolevyltäkin.
En ole aloittaja.Taitaa jokaisen Linux-jakelun pystyä asentamaan tikulle, myös Lubuntun. Irrota vaikka kiintolevy ja tökkää tikku usbiin ja asennusmedialta asennat tikulle.
- Puppylinuxiko
Saasaasaasaa kirjoitti:
Juuri sitä aloittaja kysyi eli saa!
Voi elämän käsi, tarkoitin että miten se tehdään enkä saako vai ei.
- asdqwqwd
Puppylinuxiko kirjoitti:
Voi elämän käsi, tarkoitin että miten se tehdään enkä saako vai ei.
: http://www.linux.fi/wiki/Puppy_Linux_4.2:n_asentaminen_USB-muistille
- slax-linux
Slax on tarkoitettu asennettavaksi muistitikulle. Asentuu helposti windowsistakin ajamalla bootinst.bat-tiedosto. Koko reilut 200Mt eli mahtuu tikulle kuin tikulle ja tikkua voi käyttää vielä normaaliin tallennukseen kun tilaa jää.
https://www.slax.org/fi/- höpsistä
Ei mahdu tikulle kuin tikulle. Minulla tikku jossa kapasiteettiä on jotain 65mb.
- Jännittää_kovasti
Kyllä meni niin vaikeaksi, että on pakko luopua koko ajatuksesta. Ainakin jos tuo puppyn asennus on edes sinne päin!
- Min._8Gt
Jos aiot aidon Linux-jakelun asentaa USB-massamuistille, on 4Gt jo liian vähän (jos et osaa riisua jakelun oletusohjelmia). Tikkuja on saatavilla suurempiakin, joille voit asentaa Linux-jakelun vaivatta. Ehkä nykyisin n. 10Gt on sopiva tila Linux-jakelulle.
Asia on ihan toinen, jos haluat käyttää esim. Live-versiota Linux:sta.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1792339Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe411822Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141646Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu661346Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2391332Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191126Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv641076- 621034
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja111766Asiat oikeisiin mittoihin
Komiat lehteen oli saatu kokonainen aukeama aikaiseksi hevostelemalla Lumion pahuutta. Eihän tässä nyt varmaan kukaan osaa enää näillä Kauhavan säänn46709