Syysvadelma

SyysvattuKirsikka

Meillä on ollut neljä vuotta syysvadelmaa. Syysvadelmahan on siitä kiva, että sen voi leikata nilkasta poikki keväällä tai syksyllä, koska se tekee sadon uuteen kasvuun (yleensä meillä Suomessa viljelty vadelma marjoo vasta toisena vuonna). Samoin myyrien tuhot ja lumen aiheuttamat vauriot (meiltä katolta putoaa talvella vattupuskiin lumet) eivät haittaa, koska syysvadelman voi leikata maan tasalle joka vuosi. Samoin vadelmalle tyypilliset öttiäiset ovat jo soitimensa hoitaneet silloin, kun uusiin kasvaimiin tulee kukat, joten sekin on yksi etu syysvadelman kohdalla. Sato kypsyy myöhään syksyllä. Viime vuonna poimin viimeiset marjat lokakuun alkupäivinä ja osa jäi vielä talven pakkasillakin oksiin.

Mulla on todellakin ollut sellainen käsitys, että vain ja ainostaan uusiin syysvadelman kasvuihin tulee sato. Nyt kuitenkin käy niin, että vanhoihin oksiin (leikkasin ne lyhyiksi keväällä, eli nyt marjovat ovat edellisvuoden oksiin tulleita haaroja = eivät siis juurivesoja) on tulossa todella runsas sato ja vadelmat niissä ovat kypsymässä kovaa vauhtia. Raakileet ovat jätti-isoja ja posket alkavat punoittaa oikein mukavasti ja niitä todellakin on paljon. Uusissa vesoissa ei ole vielä edes kukintoja, eli tuskin ehtivät tehdä yhtään mitään marjoja tänä vuonna.

Tuo ilmiö on nyt tänä kesänä onneksi, koska todellakin näyttää siltä, että uudet vesat eivät ehdi huonon ja kylmän kesän vuoksi ennen talven tuloa marjoa.

Samoin kirsikka tekee kesän kylmyydestä huolimati tänä vuonna jättisadon. Tosin sadon kypsyminen on hyvin eriaikainen. Jotkut ovat jo poimittavissa, mutta jotkut ovat vielä pieniä nassikoita. Ei ole koskaan ennen oksat roikkuneet marjojen painosta noin paljon.

Miltä muilla syysvadelman ja kirsikan kanssa näyttää?

1

1817

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pohjalaanen

      Mitä lajiketta syysvatut on? Menestyykö ne pohjanmaalla asti?

      Kirsioista tääläkin tuli ennätyssato.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3093
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      57
      2788
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2375
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2208
    5. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      60
      2023
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      2016
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1606
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1567
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1410
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      35
      1398
    Aihe