Rahastoista tietoa.

summassa

Olen muuttamassa Suomeen ja ajatellut jättää osake-säästämisen. Nyt ajatuksena on aloittaa rahastojen kanssa. Olisi paljon yksinkertaisenpaa jos joku asiantuntia kasaisi hyvän nipun rahastoja. Mutta kuka? Keneen voi luottaa? Pankkiinko?
Lisäksi olisi luullakseni yksinkertaisempaa, jos ei itse tarvitseisi niistä veroista huolehtia, vaan verottaja riipaseis päältä "omansa". Onkohan se niin?

5

261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vakuusvaje

      Omia etujaan ajamattomia asiantuntijoita on hankala löytää, varsinkin pankista. Ei kai muutaman rahaston valinta niin vaikeaa ole, jos on ennestään sijoittamisesta kokemusta?

      Verotus hoituu nykyisin aika helposti. Välittäjät ja rahastoyhtiöt kertovat kotimaisista sijoituksista kaiken verottajalle ja veroilmoituksessa se näkyy. Jää vain maksamisen vaiva.

      • summassa

        Taitaa olla vaikea löytää noissa asioissa hyvää ystävää. Jostain olen kuitenkin saanut sellaisen käsityksen, että jotain opastusta saisi.
        Mutta se veron maksamisen vaiva ? Onko se niin, että rahastoissa veron maksaminen käy automaattisesti sitä mukaa kun on jotain transaktioita.
        Osakkeitten kanssa on niin kuin tiedät, se koko kauheus rysähtää silmille kerran vuodessa. Ja´a onko sitten enää rahaa.


      • Vakuusvaje
        summassa kirjoitti:

        Taitaa olla vaikea löytää noissa asioissa hyvää ystävää. Jostain olen kuitenkin saanut sellaisen käsityksen, että jotain opastusta saisi.
        Mutta se veron maksamisen vaiva ? Onko se niin, että rahastoissa veron maksaminen käy automaattisesti sitä mukaa kun on jotain transaktioita.
        Osakkeitten kanssa on niin kuin tiedät, se koko kauheus rysähtää silmille kerran vuodessa. Ja´a onko sitten enää rahaa.

        Jos voittoa teet, niin jälkiverot peritään seuraavan vuoden joulukuussa. Ihan sama systeemi kuin osakkeissa. Eihän siinä mitään kauheaa ole, kun verorahat voi sijoittaa keskimäärin 1½ vuodeksi ennen kuin maksupäivä tulee. Varsinkaan kun nykyisin verottaja osaa pääsääntöisesti tehdä valmiit laskelmatkin eikä tarvitse itse täytellä lomakkeita.


    • y46

      Jos tiedät miten homma toimii, niin kannattaa tehdä kaikki itse.

    • index

      Jos ei ole itsellä hajua, osaamista tai viitseliäisyyttä selvittää, kannattaa suosia laaja-alaisia indeksirahastoja ja/tai pörssistä ostettavia indeksiosuusrahastoja eli ETF:iä. Näissä ei kukaan kuseta, kun teet asiat oikeassa järjestyksessä:
      1) valitset osakeindeksin, johon haluat sijoittaa
      2) etsit sinulle parhaiten hinta/ominaisuus-suhteeltaan sopivan rahaston, joka seuraa ko. indeksiä. Tässä kohtaa on käytännnössä 2 asiaa jotka vaikuttaa: kulut (rahaston juoksevat kulut kaupankäyntikulut) ja palveluntarjoaja. Kovin moneen osoitteeseen ei raha-asioitaan kannata hajottaa, joten sijoitukset kannattaa keskittää 1-3 rahastoyhtiöön/välittäjään.

      Jos suunnitelmana on holdata niitä rahastoja, vaihtoehtoina on tavalliset indeksirahastot (esim. Seligson, Handelsbanken ja Nordnetin superrahastot) tai ETF:t joita on hyvä katsoa Nordnetin ETF-kuukausisäästösopimuksen valikoimasta. Jos taas haluat käydä ETF:llä enemmän kauppaa tai tuo valikoima ei riitä, joku ulkolainen välittäjä halvemmilla kaupankäyntikuluilla lienee parempi, mutta niiden kanssa joutuu itse huolehtimaan veroasioista.

      Ja vielä oleellinen huomio: holdarin kannattaa suosia osingot uudelleensijoittavia eli kasvumuotoisia rahastoja. Niistä ei tule verotettavaa tuloa ennen myyntiä. Tuottomuotoisen rahaston "osingot" on kokonaan verotettavaa pääomatuloa, eli niistä menee 30 % verottajalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      140
      7939
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      31
      3126
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      382
      2200
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      284
      1760
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      147
      1593
    6. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      21
      1431
    7. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1229
    8. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      15
      1228
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1152
    10. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      18
      1112
    Aihe