Olen muuttamassa Suomeen ja ajatellut jättää osake-säästämisen. Nyt ajatuksena on aloittaa rahastojen kanssa. Olisi paljon yksinkertaisenpaa jos joku asiantuntia kasaisi hyvän nipun rahastoja. Mutta kuka? Keneen voi luottaa? Pankkiinko?
Lisäksi olisi luullakseni yksinkertaisempaa, jos ei itse tarvitseisi niistä veroista huolehtia, vaan verottaja riipaseis päältä "omansa". Onkohan se niin?
Lisäksi olisi luullakseni yksinkertaisempaa, jos ei itse tarvitseisi niistä veroista huolehtia, vaan verottaja riipaseis päältä "omansa". Onkohan se niin?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Omia etujaan ajamattomia asiantuntijoita on hankala löytää, varsinkin pankista. Ei kai muutaman rahaston valinta niin vaikeaa ole, jos on ennestään sijoittamisesta kokemusta?
Verotus hoituu nykyisin aika helposti. Välittäjät ja rahastoyhtiöt kertovat kotimaisista sijoituksista kaiken verottajalle ja veroilmoituksessa se näkyy. Jää vain maksamisen vaiva.
Taitaa olla vaikea löytää noissa asioissa hyvää ystävää. Jostain olen kuitenkin saanut sellaisen käsityksen, että jotain opastusta saisi.
Mutta se veron maksamisen vaiva ? Onko se niin, että rahastoissa veron maksaminen käy automaattisesti sitä mukaa kun on jotain transaktioita.
Osakkeitten kanssa on niin kuin tiedät, se koko kauheus rysähtää silmille kerran vuodessa. Ja´a onko sitten enää rahaa.
Jos voittoa teet, niin jälkiverot peritään seuraavan vuoden joulukuussa. Ihan sama systeemi kuin osakkeissa. Eihän siinä mitään kauheaa ole, kun verorahat voi sijoittaa keskimäärin 1½ vuodeksi ennen kuin maksupäivä tulee. Varsinkaan kun nykyisin verottaja osaa pääsääntöisesti tehdä valmiit laskelmatkin eikä tarvitse itse täytellä lomakkeita.
Jos tiedät miten homma toimii, niin kannattaa tehdä kaikki itse.
Jos ei ole itsellä hajua, osaamista tai viitseliäisyyttä selvittää, kannattaa suosia laaja-alaisia indeksirahastoja ja/tai pörssistä ostettavia indeksiosuusrahastoja eli ETF:iä. Näissä ei kukaan kuseta, kun teet asiat oikeassa järjestyksessä:
1) valitset osakeindeksin, johon haluat sijoittaa
2) etsit sinulle parhaiten hinta/ominaisuus-suhteeltaan sopivan rahaston, joka seuraa ko. indeksiä. Tässä kohtaa on käytännnössä 2 asiaa jotka vaikuttaa: kulut (rahaston juoksevat kulut + kaupankäyntikulut) ja palveluntarjoaja. Kovin moneen osoitteeseen ei raha-asioitaan kannata hajottaa, joten sijoitukset kannattaa keskittää 1-3 rahastoyhtiöön/välittäjään.
Jos suunnitelmana on holdata niitä rahastoja, vaihtoehtoina on tavalliset indeksirahastot (esim. Seligson, Handelsbanken ja Nordnetin superrahastot) tai ETF:t joita on hyvä katsoa Nordnetin ETF-kuukausisäästösopimuksen valikoimasta. Jos taas haluat käydä ETF:llä enemmän kauppaa tai tuo valikoima ei riitä, joku ulkolainen välittäjä halvemmilla kaupankäyntikuluilla lienee parempi, mutta niiden kanssa joutuu itse huolehtimaan veroasioista.
Ja vielä oleellinen huomio: holdarin kannattaa suosia osingot uudelleensijoittavia eli kasvumuotoisia rahastoja. Niistä ei tule verotettavaa tuloa ennen myyntiä. Tuottomuotoisen rahaston "osingot" on kokonaan verotettavaa pääomatuloa, eli niistä menee 30 % verottajalle.