Kärsin aikoinani todella rankasta ihopsoriasiksesta. Muutama kerta tuli käytyä psoriliiton kanarian hoitomatkallakin. Aurinko paras lääke.
Luin pari vuotta sitten netistä tutkimuksesta, että kannabis on lääke myös psoriasikseen. Kyseessähän on lääkekasvi, joka ilman lääkärin allekirjoittamaa reseptiä katsotaan huumeeksi. Mitäpä ei epätoivoinen iho-oireista kärsivä kokeilisi, vaikka kiellettyä onkin? Siispä hankin vaporisaattorin ja lääkekannabis-kukkaa, jota höyrystämällä nautin. Muuta lääkettä en ole sen jälkeen tarvinnut ja iho täysin puhdas. Joskus kosteusvoidetta sääriin, ei muuta. Daivobetia viimeksi joskus pari vuotta sitten. Ennen rosoiset kynnet tippui itsekseen, nyt saa leikellä jatkuvasti ja kynnet hyvässä kunnossa. Psoriasis on minulla enää alitajunnassa ja joskus läikkänä sääressä, missä saakin olla muistutuksena haavoittuvuudesta.
Ei pitäis yhteiskunnalle kuulua, jos luonnonyrtillä hoitaa sairauttaan, varsinkin kun kyseessä on tuhansia vuosia vanha toimiva lääkekasvi.
Oletko kokeillut kannabista psoriasikseen? Kannabisöljyä ihottumaan tai kannabiksen kukkaa nautittuna? Kiinnostais tietää, miten mahdollisesti muilla auttanut. Jos kokemuksia, kerro rohkeasti, siitä ei kukaan vaikeuksiin joudu. Itse ihmetelly sitä jo julkisesti ja lääkäritkään osaa sanoa juuta tai eitä.
En ketään kehoita käyttämään kannabista, se on jokaisen oma asia. Kyseessä toistaiseksi laiton huumeeksi luokiteltu lääkekasvi, joka lääkärin allekirjoittaman reseptin myötä muuttuu lääkkeeksi, jota voi nauttia. Mutta minulle se auttaa ilman lääkärin allekirjoitusta.
Oletko kokeillut kannabista psoriasikseen?
vendito
3
267
Vastaukset
- kalliskannabis
- Hamppuöljy
Entäs jos hamppuvoidetta tai hamppuölyä voitelisi iholle ja voihan hamppuöljyä syödäkin, eikä siinä ole huumaavia ainesosia. Mahtaiskohan tehota?
- psorivaivaton
Sekoita 1tl ruokasoodaa ja noin 1dl perusvoidetta tasaiseksi seokseksi ja sivele se psori-ihollesi, toista käsittely tarvittaessa useamman kerran.
En tarvitse enää kortisonivoiteita ja ihoni voi paremmin kuin koskaan!
Sain vinkistä vihiä kaveriltani, joka sen löysi täältä: http://ukkram09.puheenvuoro.uusisuomi.fi/136433-ihottumat-ja-kortisonivoiteiden-teho
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa625182Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163457Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370