Mökkeilyä ja Viinaa

Me mökkeilijät osataan viinan juonti :)

Pieni kalluppi kesän jälkeen!

Paljonko meni viinaa?

Menitkö katkaisuun?

Onko pankki jo lähettänyt lisävakuuskirjeen?
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Huono provo.

Äänestä

Tyhmä provo

Äänestä

Huono provo. Meillä oli ns. kohtuullista viinankäyttöä mökillä menneenä viikonloppuna. Yhdeksän hengen ja alkoholin voimalla juhlittiin "noin viiskymppisiä" ja juotiin varmaan puolen vuoden kiintiö. Sunnuntai aamulla otin viimeisen paukun ja maanantaina piti poiketa paikallisessa terkkarissa kun tuntui, että kuolee. Läksin pois mokiltä, ettei tule jatkettua samaa rataa. Tästä tulee helvetin huono lopputulos tällä tavalla. Nyt on ensimmäinen aamu kun tuntuu, että olen taas jotensakin kondiksessa.
Ajattelen julistaa kesämökin alkoholittomaksi vyöhykkeeksi. Voisihan tuon ryypytttelyn kyllä lopettaa kokonaankin. Säästyisi noin 1500-2000 euroa joka vuosi johonkin muuhun.
Itse asiassa tuollaisen röpöttelyn jälkeen koko mökki tuntuu niin inhottavalta paikalta, että tekisi mieli myydä se pois.

Äänestä
  • Tiedän tunteen. Itsekin tulee siellä vain vedettyä viinaa. Jossain oli juuri juttua aiheesta, että mökeille mennään vain ryyppäämään. Sääliksi käy lapsia joiden vanhemmilla on kesämökki.

    Yleisestä habituksesta jo osaa sanoa kuka on mökkiläinen ja kuka ei. Eräässä firmassa kysytään rekrytoinnin yhteydessä, että harrastaako henkilö mökkeilyä. Jos vastaus on kyllä niin paikka jää saamatta.

    Äänestä

Mä olen Pera Korsosta ja v...u mäkin ryyppäisin mökillä. Siis jos mulla olis mökki. Mistä mä v...u nään untakin, v...u. täällä neukkukuutiossa on niin hyvä olla, v...u, että taidan ryypätä.
V...u mäkin kävisin töissä, jos mulla olis siis töitä, v...u. Sekin on mökin omistajien syytä. Onneks mulla ei oo mökkiä, v...u.

Äänestä
  • No prkl, täällä Kake Kontulasta, Arskan kanssa tuli vähän vedettyä eilen.... täällä neukkukuution pihalla, haettiin vielä kepapitkin jotka sitten oksennettiin.
    On se syvältä tuo mökkeily... tana...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sulevi-Aimo kirjoitti:

Me mökkeilijät osataan viinan juonti :)

Pieni kalluppi kesän jälkeen!

Paljonko meni viinaa?

Menitkö katkaisuun?

Onko pankki jo lähettänyt lisävakuuskirjeen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu