Sattuipa kerran junassa

Ainamatkalla

Kuan kauan sitten ostin lipun junaan. Olin haaveillut matkalle lähdöstä pitkään. Olin innoissani!
Etsin paikkaani kauan.
Kun lopulta löysin paikkani, huomasin ei vieressäni vielä istunut ketään.
Jäin odottamaan.
Katselin ohi kulkevia ihmisiä ja odotin kuin omistajaansa odottava koira ihmistä, joka istuisi viereeni. Olin malttamaton. Olin toivoton. Saapuisiko kukaan?
Aika kului, ei kukaan saapunut.
Lopulta saapui eräs matkustaja. Hän sai mut nauramaan ja hän katsoi mua kauniisti. Muistan vieläkin hänen naurunsa ja hänen silmänsä!
Hän ehdotti, että lähtisimme kahville junan ravintolavaunuun. Lähdin innoissani mukaan. Hän tarjosi kahvit ja vei mut katsomaan henkeäsalpaavan kauniita maisemia junan ikkunoista. Kiipesimme liikkuvan junan katollekin! Voi kuinka hauskaa ja pelottavaa se oli yhtäaikaa.
Kun olimme palaamassa takaisin paikoillemme, hän kertoi yllättäen, ettei voisikaan jäädä viereeni istumaan. Paikka ei oikeasti ollutkaan hänen, hänen paikkansa olikin muualla. Hän olikin vain halunnut tutustua uusiin matkustajiin. Lisäksi hän kertoi, että hänen vieressään istui hänen tyttöystävänsä ja että heille oli tulossa lapsi.
Hän lähti luotani takaisin omalle paikalleen toiseen vaunuun. Olin surullinen, olin murtunut, olin pettynyt olin kaikkea. Jäin haikeana muistelemaan häntä.
Maisemat vaihtuivat. Viereinen paikka pysyi tyhjänä. Katselin ikkunasta ulos ja yritin unohtaa tuon matkustajan. Hänen kanssaan oli ollut niin kivaa. Miksi joku niin kiva tuli luokseni vain lähteäkseen pois.
Viereinen paikka pysyi tyhjänä ja maisemat vaihtuivat moneen kertaan.
Lopulta eräs matkustaja tuli kysymään voisiko hän istua viereeni. Katsoin häntä ja vastasin arasti myöntävästi. Aloin taas innostua, olipa kiva saada seuraa! Pian huomasin kuitenkin, että hän hengitti savua ja puhalsi pihalle valheita. En jaksanut kuunnella enempää ja istua savussa, joten lähdin etsimään uutta paikkaa.
Kuljin junan käytävää johonkin suuntaan. Oli ruuhkaa ja vaikea kulkea eteenpäin. Yhtäkkiä eräs matkustaja tarjoutui auttamaan. Hän oli niin ystävällinen ja mukava. Auttaessaan hän kertoi omaa tarinaansa ja minä kuuntelin.
Löysimme minulle paikan. Hän kertoi oman paikkansa sijainnin ja pyysi tulla juttelemaan ja pyytämään apua jos haluaisin. Jossain vaiheessa matkaa päätin hakea junan kahviosta pullat ja kahvit ja viedä tuolle auttajalle kiitokseksi. Kun saavuin hänen paikalleen,oli paikka tyhjä. Ihmiset ympärillä kertoivat, että tuon auttavaisen ja ystävällisen matkaajan oli pitänyt yllättäen kesken matkaa lähteä pois junasta. Hän oli jättänyt hattunsa ja ruusun penkilleen.
Jäin miettimään kaikkea. Katselin maisemia ja katselin ohi kulkevia ihmisiä.
Palasin paikalleni josta olin viimeksi lähtenyt. Viereeni oli tullut istumaan eräs rouva. Hän katseli minua lempeästi ja juttelimme pitkään. Maisemat vaihtuivat ja ne vaihtuivat. Rouva oli hyvin lempeä ja viisas.
Lopulta hän toivotti mulle hyvää matkan jatkoa. Sanoi lähtiessään, että häntä tarvitaan eräässä vaunussa. Hänen lähdettyään huomasin hänen jättäneen mulle pienen kompassin. Otin sen talteen.
Jonkin ajan kuluttua aloin taas kipeästi kaivata matkaseuraa. Päätin ottaa matkatavarani mukaani ja lähteä etsimään paikkaa. Tällä kertaa päätin kysyä paikka jonkun vierestä.
Muutamien ihmisten kohdalla olisin kuulemma saanut jäädä hetkeksi, mutta he kuulemma odottivat jotain toista viereensä tulevaksi. En jäänyt, koska halusin paikan, jossa voisin istua pidempään. Toivotimme hyvät matkan jatkot.

Sitten löysin erään paikan. Matkustaja antoi luvan istuutua viereensä. Hän oli kuin vanha tuttu, vaikka vasta tapasimme! Juttelimme niitä näitä ja nauroimme. Hän kertoi, että joutuisi lähtemään erääseen toiseen vaunuun hoitamaan töitään, mutta hän lupasi palata. Jäin odottamaan kuinka kävisi. Hän palasi ja olin niin iloinen. Jatkoimme juttelua ja hän kaivoi jostain esiin pienen paketin, jonka antoi mulle. Pian hän joutui taas lähtemään ja sanoi taas palaavansa. Jäin odottamaan luottavaisin mielin.

Maisemat vaihtuivat, mutta lopulta hän palasi. Jokin oli kuitenkin muuttunut. Enää emme jutelleet niin paljoa ja hän halusi olla itsekseen. Lopulta hän kertoi, että hänen täytyy palata takaisin toiseen vaunuun, eikä hän enää palaisi viereeni istumaan. Olin surullinen. Hän suuteli minua otsalle lähtiessään ja toivotimme toisillemme hyvää matkaa.

Katselin vaihtuvia maisemia, otin rouvalta saamani kompassin esiin ja mietin miten sitä käytetään. Huomasin, että yksinkin oli kiva istua, oli enemmän tilaa ja aina juttuseuraa halutessan sitä löytyi ainakin junan kahviosta. Ehkä matka taittuisi näinkin.

13

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KiitosKunKerroit

      Kiva pikku tarina. Jäin miettimään tarinan lopputulosta ja opetusta..

      • Heipparallaaaaaaaaa

        Joo niin jäin mäkin...Urpo kun oon niin ei voi olla teksti noin monimutkaista ja vaikeeta mulle pitäs rautalangasta vääntää.


      • KiitosKunKerroit
        Heipparallaaaaaaaaa kirjoitti:

        Joo niin jäin mäkin...Urpo kun oon niin ei voi olla teksti noin monimutkaista ja vaikeeta mulle pitäs rautalangasta vääntää.

        Ihmiset tulee hyvin erilaisista lähtökohdista. Tarina avautuu eri ihmisille eri tavoin. Tarina on yleisellä palstalla jokaisen kommentoitavana, joten come down. Kaikki on ihan hyvin, tarina on ok ja en ole Urpo ;)


    • Niinhänseon

      Joskus on parempi olla yksin kuin huonon kaverin kanssa.

    • Tarinassa.asuu

      Suuri viisaus.

    • enmuutakuvittelekaan

      Sofian maailma.
      Valitettavasti vaikka miten mietin, olen liian tyhmä tähän. Järki, tunteet ja suunta?

    • haluaisinymmärtää

      Ihmisiä tulee & menee, jokainen kohtaaminen muovaa meitä. Jokaisesta jää jälki meihin.

      • Eisimppeleitävastauksia

        Olisin taipuvainen ajattelemaan vähän samoin.


    • Ainamatkalla

      Ompas kiva, että tykkäsitte pikkutarinastani :) Selvittelin omaa päätäni ja yritin pukea tarinaksi tämän kaiken. Kerron tarinan ja matkan loppuosan kun se selviää mulle itsellekin.. Mutta nyt istun tässä vaunussa ikkunapaikalla ja odotan innostuneesti ja silti tyynesti miten matka jatkuu. Tuossa ohi kulkee kokoajan ihmisiä, on täällä näköjään paikka ja vierustoveri hukassa/etsinnässä muillakin. Jännä matka. Hyvin jännä.

      • tarinanopetus

        Sait lahjaksi pienen kompassin, mietit sitä miten sitä käytetään, mutta koskaan et viitsinyt käyttää tuota kompassia. Ehkä se kompassi annettiin sinulle, että löydät sen oikean luo.

        Käyttämättä siis jäi kompassi ja samalla löytämättä jäi Se Oikea.


    • talvestatyleekylmä

      kota tippuvat lehdet puusta. nauttikaa deevitamiinistä.

      • valoakohtikuljen

        Syksyllä on kaunista kun lehdet esittävät kauniita värejään auringon valossa.


      • Lämittää

        Talvesta tulee kaunis. Rakkaus on kaunis, se lämmittää rintaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      106
      7492
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      104
      5274
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      116
      3526
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      25
      3471
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2544
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1866
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      353
      1515
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1511
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1356
    10. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      57
      1330
    Aihe