Paras yleispuunkylläste kokemustenne mukaan Valtti Color, Pinotex vai joku muu puun suojaamiseen sään rasituksilta?
Mikä on paras puunkylläste?
7
6300
Vastaukset
- rane2
Niin mihinkä, laituriin vai seinään ????????
- kyllästeet
Esim. talon seinään ja kattoportaisiin Yleensäkin ulkona oleville puurakennelmille. Pitääkö vetää 2 kerrosta vai riittääkö yksi noilla kyllästeillä?
- MaalariMestari
Itse käytän Pininotexia. Muitakin on kokeiltu enkä osaa sanoa onko toinen toista parempi. Se mikä näiden suojaava vaikutus on, en tiedä. Kait se enempi on kosmeettinen. Pinotexi on kuitenkin helppo huoltomaalata kunhan ei rappaa liika vahvoja kerroksia. Kevyt pyyhkäsy hiekkapaperilla ja uutta päälle.
- 98798
Olen jo useita vuosia käyttänyt vanhaa saaristolaisten kikkaa, eli vetelen laiturit ja muut säälle alttiit ulkokohteet Roslagin mahongilla, tulee hyvä tuoksukin kaupan päälle.
- Valttia
Ei ko. aineet mitään "suojaa." Kyllä vaikutus on pelkästään kosmeettinen. Termiä "puunsuoja-aine" onneksi ei enää saa käyttää.
Itse käyttänyt Valtti coloria kun jostain syystä en välitä puun harmaantumisesta. Ollut tyytyväinen.- öljyää
Jäteöljy. Varsinkin moottorijäteöljy. Jostakin vanhasta traktorista jossa öljyjä ei ole vaihdettu viiteen kymmeneen vuoteen. Sitä kun sivelee puulle niin takuulla ei kasva mikään home tai jäkälä puun pinnalla.
- esrtvcw3trc
Lidlin aitasuoja on paras, saa sitten kun on tarjouksessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512