Onkohan osasyy tässä?

ekonomiekonomi

Kun ainakin takavuosina Saksalaisilla itsellään oli tapana vaihtaa auto uuteen lähes vuosittain, eikä sillä vaihdokillakaan ollut ajettu kuin luokkaa 15 tuhatta. Eli ei oikein mitään. Mikäs oli vaihtaessa. Autojen hinnat edullisia, tuloihin nähden vieläkin edullisempia, Saksassa autokaupassa isot alennukset meikäläiseen verrattuna: Käteisalennukset yleisesti 10-15%, tuontimerkeissä jopa 25%. Ja vähänkäytetyt vaihdokit löytää hyvin ostajia, osa on uitettu tänne Suomeenkin.
Jos ja kun volsu on maailman suurin autonvalmistaja. Viime vuonna 5.04 miljoonaa autoa, joista 310 eri mallia. Ja kate melko tiukka 2.5%. Tulostakin pitäisi syntyä, eli rahaa kirstun pohjalle. Ei autoja sen tähden valmisteta, että se on hauskaa. Vaan sen takia, että osakkeenomistajat saa osinkonsa.
Nyt ei kauaa tarvii miettiä, niin oivaltaa, että panoshinnat pitää tinkiä niin alas kuin suinkin. Entisajan "ylivahvoja" tai liian kestäviä tuotteita ei kannata valmistaa, jos niillä ajetaan vain alle 20 tuhatta, ja sen jälkeen myydään käytettyinä jonnekin Syyriaan, Turkkiin (tai Suomeen). Eihän yksikään sijoittaja sijoita firman osakkeisiin sen tähden, että valmistettaisiin mahdollisimman kestävä käytetty auto jollekin Syyrialaiselle? Eihän?

7

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onkoHiljaista

      Toyotan myyjä se koittaa helpottaa ahdistustaan sukeltavan myyntinsä takia, noloa.

    • Folkkarikuski

      Aloittaja on aika lailla oikeassa. Saksalainen vaihtaa autoa kerran vuodessa, autokaupoissa on paljon noita "Jahreswageneita".

      Auton kestoikä on enemmän tai vähemmän salaisesti mitoitettu 100 tuhanteen kilometriin. Yksittäiset komponentit saattavat laukeilla jo paljon ennen sitä.

      • Jahreswagen

        on mahdollista ostaa vain sellaisen joka on töissä tai muuten läheisessä suhteessa tehtaaseen. Auton saa myydä vasta parin vuoden ikäisenä eikä niitä ole lopulta paljoakaan tarjolla. Hyväkuntoisiahan ne ovat, usein lähes uudenveroisia.


    • VainKaksiVuottaTakuuta

      Pakko vaihtaa, jos halua ajaa edes jotenkin pelaavalla autolla. Takuukin on vain kaksi vuotta. Sen jälkeen Volsun pitäminen menee mahdottomaksi. Kauheat remonttikulut .

    • yksisyy

      Jättimäinen määrä Jahreswageneita on yksi syy. Moni saa elantonsa autotehtaalla ja dealereilla.

    • tojotakauppias

      Tos olis muuten bisneksen paikka: Aivan uusi MALLI! VW "Jahreswagen" ! Ei muuta kuin ostamaan noi varastot pois ja muovifirmasta tilaamaan kromattu syyläriteksti jossa lukee "jahreswagen" tai lisäksi: "TSI"
      Myydäänhän farkkujakin valmiiksi kulutettuina ja polvet rikki revittynä. Kauppa käy kuin siimaa. Siihen verrattuna jahreswagen olis sentään lähes uuden näköinen. Takuuta näihin ei annettaisi. Paitsi jälleenmyyjän myöntämä "perävalotakuu".

    • Merkkikuinmerkki

      Ei kai kukaan aja uudella autollaan niin kauan, että se pitäisi katsastaa ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2217
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      38
      1786
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1547
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      1289
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      63
      1277
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      19
      1102
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      62
      1033
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      61
      994
    9. Wau mikä kroppa Sofialla

      Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      708
    Aihe