kyselen,että onko Suvarnabhumilla turvatarkastukset lisääntyneet?Näin jutun toiselta kentältä,kauheat oli jonot,turvatarkastukset lisääntyneet,laukkujen läpivalaistus jne.
Mielenkiinnosta
12
154
Vastaukset
- takeItEasyTzaTza
Läpivalaistaanhan ne laukut joka kentällä. Joskus on jonoa joskus ei riippuu kellon ajasta ja lähtevien/ saapuvien lentojen määrästä.
- viitiskö
No,joo tottakai läpivalaistaan,tarkoitinkin,onko lisätty tarkastuksia.Nyt itsellä pari välivuotta Thaimaassa käynnissä,nyt ehkä menossa taas,ja näin jutun ylimääräisistätarkastuksista,aattelin,josko joku olisi just käynyt siellä,onko tavallista pidemmät jonot.Ihan niinkuin sanoin ,mielenkiinosta vaan kysyin,ei se muuta suunnitelmiani.
- EiVoiTietää
Viimeeksi maaliskuussa oli nopein saapuminen ikinä (reissuja lähes 30 krt) alle puolituntia koneen laskeutumisesta alakerrassa ottamassa taksia. Jonoa ei ollut ollenkaan ja Finskikin laskeutui lähimmälle portille.Sim kortinkin ostin. Pois lähtö kuukauden jälkeen turvatarkastus jono, kiitos japanilaisten ja korealaisten lähes tunti. Kerran maahan tullessa minua pyydettiin laittamaan matkalaukku läpivalaisuun pari vuotta sitten, sanoivat just control checking siinä meni alle minuutti.
- Thaimaantalollinen
14.07 palasimme Thaimaasta eikä Suvalla ollut mitään ihmeempää, nopeasti sujui kaikki, aika aikaisin olimme kyllä turvatarkastuksessa, heti Finnairin lähtöselvityksen auettua, vähän kuuden jälkeen.
- viittiskö
Kiitos vastanneille,sinne siis !
- viittiskö
Kiitos vastanneille!Sinne siis!
Jos menee kentälle ajoissa ja lähtöselvitys tehty jo valmiiksi niin tiskiltä menee n. 30 minuuttia että pääsee koko revohkan läpi. Uutta oli vuoden vaihteessa koko skannauslaite eli kengät pois ja "suihkukoppiin". Se vähän siinä jonossa hidasti matkaa.
Minusta ei muuta muutosta ole vuosiin tullut.- riippuupäivistä
Kun lähtöselvitys tehty netissä etukäteen en ole koskaan 30 minuuttia max 10 minuuttia jonottanut ja kentällä olen ollut noin 2 tuntia ennen koneen lähtöä. Turvatarkastus joskus kestää joskus taas ei.
- hölömöksiluulevat
Kun teette sen lähtöselvityksen etukäteen netissä niin mistä saatte tulostettua ne ruumaan menevien laukkujen tarrat ? Joudutteko kuitenkin käymään siinä tiskillä ? Tämä siis Bangkokissa. Helsingissä automaatti työntää tarrat ja boardinpassit automaatista.
- tytötlaittaa
hölömöksiluulevat kirjoitti:
Kun teette sen lähtöselvityksen etukäteen netissä niin mistä saatte tulostettua ne ruumaan menevien laukkujen tarrat ? Joudutteko kuitenkin käymään siinä tiskillä ? Tämä siis Bangkokissa. Helsingissä automaatti työntää tarrat ja boardinpassit automaatista.
Bag Drop tiskin tyttö laittaa tarrat. Suvarnabumilla ei ole automaattia.
- NoPanic
Ihmisillä on aina kamala stressi lentokenttien järjestelyistä. Toki se on ihan ymmärrettävää koska koneeseen pitää päästä ja ehtiä. Pitää kuitenkin muistaa että sinä olet maksava asiakas ja lentokoneet ovat vain lentäviä linja-autoja. Ei tarvitse siis käyttäytyä siten kuin sinua epäiltäisiin rikoksesta jos et tee kentällä tai netissä täydellistä suoritusta lippu- ja tavara-asioissa. Palvelua saa vaatia.
Finskillä stadin päässä joskus vinkuvat että olisi pitänyt tehdä lähtöselvityksiä ja blaa blaa niin sanon että matkatavarani ovat tässä ja tässä on passini ja tässä olen minä joten laittelepas nyt vaan ne lippulaput kuntoon että pääsen jatkamaan matkaa. Automatiikka vie heiltä työpaikat varsin pian.
Tiedän yhden stressaavamman paikan kuin lentokentät, nimittäin Bangkokin eteläinen bussiasema. Minulla oli vartti aikaa bussin lähtöön mutta keneltäkään ei saanut opastusta että missä se minun bussini fyysisesti sijaitsee. Kolmen laukun ja kitaran kanssa minua juoksutettiin rappusia ylös ja alas ja epätoivo alkoi vallata.
Sitten tapasin rappusissa korealaisen pariskunnan jolla oli sama ongelma. Lopulta saimme selville että pitää mennä ylimmän kerroksen nurkasta ylikulkusillan yli josta laskeudutaan sitten kellarikerrokseen josta piti kävellä autohallin läpi ja kiertää sieltä aidan taakse jonka takana bussikuski jo alkoi sulkea tavaraluukkuja.
Noh loppu hyvin, kerkesin juuri ja juuri ja bussissa tarjoiltiin iltapalaa ja annettiin viltit ja tyynyt, penkin sai vaakatasoon ja läppärilaukustani loihdin viskipullon esiin joka auttoi relaamaan. Aamulla heräilinkin sitten tuntia ennen Krabia.- Lonesometraveller
Siinä on myös yksi hyvä puoli tiskillä asioidessa voi saada pyytämättä upgradeuksen business puolelle jos Bankkarin kone buukattu täyteen. itse teen lähtöselvityksen netissä ja tulostetun lipun kanssa baggage droppiin. Keväällä kävi niin.
Täysin samaa mieltä NoPanicin kanssa tuosta Bankkarin bussiasemasta surkeat kyltit siellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495607Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522649Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042066Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1241717
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731187
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään33998