Minulla on tosi tehoton läppäri, ja ajattelin alkaa käyttää sitä kotiserverinä, esim. Pelien ja muiden servujen hitsaamiseen. Joten mikä olisi vähiten tehoa vievä käyttöjärjestelmä? Vaatimuksina olisi ilmaisuus, linux-pohja, javan tuki ja 64-bittisyys. Ei GUI:ta, vie liikaa tehoja.
Mikä käyttis kotiserveriin?
4
90
Vastaukset
- Centos
on hyvä valinta.
Tekisin valinnan Debian 8, CentOS 7 tai Ubuntu 14.04 LTS:stä. Tai miksei vanha CentOS 6.
Debian ja Ubuntu toimii melkein missä vaan. CentOS 7 sitten kaipaa tuplaydin prossua ja gigan muistia. CentOS 6 muuten vastaava paitsi yhdellä ytimellä rullaa.
Kaikki nämä saa ilmaiseksi ja asennettua ilman GUI:ta. CentOS:ia olen pitänyt Javalle ideaalisena mutta Debian ja Ubuntu tuntuvat olevan vähän optimoidumpia minimaaliseen asennukseen.
Ubuntussa sitten Docker toimii saumattomimmin jos haluat eristää sinne sisään keveitä virtuaalikoneita.
Viime kädessä tekisin valinnan sen mukaan, mitä siinä on tarkoitus ajaa. Varmista niiden ohjelmien vaatimuksista mitä käyttiksiä tukevat ja millä ne on testattu.- DatsiaDutser12345
No, ainoa servu mitä nyt aikoisin pyörittää, on javaan perustuva peliservu, joten se roimii millä tahansa mihin saat javan. Saattaisin myös pyörittää Valven Source-pelien servuja, mutta tukevathan nämäkin linuxia. Jos CentOS on javalle ideaalinen, taidan käyttää sitten sitä. Ei se kone nyt niin vanha ole, on siinä pentium ja 4gb ramia. Kiitos.
DatsiaDutser12345 kirjoitti:
No, ainoa servu mitä nyt aikoisin pyörittää, on javaan perustuva peliservu, joten se roimii millä tahansa mihin saat javan. Saattaisin myös pyörittää Valven Source-pelien servuja, mutta tukevathan nämäkin linuxia. Jos CentOS on javalle ideaalinen, taidan käyttää sitten sitä. Ei se kone nyt niin vanha ole, on siinä pentium ja 4gb ramia. Kiitos.
Puhdas Java sovellus tosiaankin toimii kunhan on tälle riittävän uusi Java. En usko että on siitä kiinni.
Javalla tehdyt palvelinsovellukset toki voi vaatia Java EE sovelluspalvelin middlewarea, ja siinä WildFly on ideaalinen ilmaisista: http://wildfly.org/ Toimii moitteetta CentOS:ssa mutta varmaan muissakin. "kevyemmät" ratkaisut voi toki olla servletteinä ja vaatia Tomcattia alle mikä on edellä mainituissa käyttöjärjestelmissä valmiina asennettavissa, että asentuu sitten pelipalvelin vaikka .war paketista.
Mutta, se palvelinohjelmisto ei välttämättä ole 100% puhdasta Javaa vaan voi olla riippuvuus ulkopuolelle tai voi olla riippuvuus esimerkiksi johonkin tietokantapalvelimeen. Tämä on täysin mahdollista, joten varmista nyt sen ohjelman vaatimuksista mitä se oikeasti haluaa, että on mahdollisimman ideaalinen ympäristö.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2043085Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391590Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921442- 881342
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461304Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1481206Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze120992Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89912Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44793