En pääse kunnalliseen silmälääkäriin...

76uy

...eikä yksityiseen ole varaa. Kävin monta kuukautta sitten optikon näöntarkastuksessa, ja silmänpohjakuvissa huomattiin jotain. Optikko sanoi että voi olla ihan normaalia, mutta voi varalta käydä silmälääkärissä. Kävin työterveydessä ja lääkäri laittoi lähetteen silmätautien poliklinikalle. Sovittiin että toimitan ne silmänpohjakuvat sinne, ja siellä silmälääkäri katsoo ne ja arvioi että tarvitseeko tulla tutkimuksiin. Rupesin kuitenkin miettimään, että olisi hyvä mennä muutenkin käymään tutkimuksissa, sillä olin kevään aikana huomannut paljon lasiaisen samentumia, ja toiseen silmään oli ilmestynyt sellainen "pysyvä" hieman tummempi samentuma, ja toisessa näkyy kirkkaalla valolla muutama piste. Soitin sinne silmäpolille, ja sovittiin ettei tarvitse toimittaa niitä kuvia, ja puhelimeen vastannut hoitaja aikoi kirjoittaa lähetteeseen ne asiat mitä olin sanonut(siis ne mitä ehdin ennen kuin puhelu lopetettiin, eli vain toisesta silmästä). Lääkäri kuulemma katsoo lähetteen ja sitten tulee aika/soitto. Odottelin vähän yli kuukauden, ja päätin soittaa sinne ja kysellä tilannetta. Vastaukseksi sain, että lääkäri on katsonut ne mun kuvat (?!?!), ja ei kuulemma tarvitse tulla tutkimuksiin. Tässä vaiheessa epätoivon kyyneleet tuli jo silmiin, ja itkua nieleskellen kysyin että entä se mun silmässä näkyvä samentuma tms... Siitä ei kuulemma lukenut missään! En pystynyt vaan sanomaan mitään, olin niin järkyttynyt ja itku ois tullut saman tien. Se hoitaja sanoi sitten että voinhan mennä vielä työterveyteen josta voidaan laittaa uusi lähete. Oon helvetti odottanut ja stressannut monta kuukautta tämän asian kanssa, ja vielä pitäis odottaa! En vain ymmärrä että mitä kuvia se lääkäri on katsonut, kun niitä silmänpohjakuvia ei voi sieltä optikolta toimittaa mihinkään (edes lääkäriin), ainoastaan minä voin ne sieltä hakea... Oon ihan loppu tämän asian kanssa, kokoajan pelkään että sokeudun kohta :( Pakko päästä sinne silmälääkärille, mutta mihin? Yksityisellä on niin kallista, mutta ei varmaan muukaan auta... Saako sossusta maksusitoumuksen vaan jos on lähete silmälääkärille? Ei taida kelvata se ensimmäinen lähete kun on jo kerran todettu ettei tarvitse mennä... Ja entä jos menen yksityiselle ja siellä todetaan että täytyy tehdä joku silmäleikkaus, niin voinko siinä tapauksessa mennä kuitenkin julkiselle puolelle siihen silmäleikkaukseen?

9

6713

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuija77

      Sama homma täällä Pohjois-Savossa. Systeemissä on porsaanreikä tuossa kohtaa, minulle sanottiin että vaikka olen veronmaksaja jne. Niin niin kauan kuin minulla ei ole mitään diagnosoitua silmäsairautta, on maksettava yksityiset seurannat omasta pussista. (Minulla on silmänpainetta)Ns.huvittavaa on, että sitä ennalta ehkäistään hoidoilla sairaalassa kuitenkin.Minulla on siis kehittymässä ehkä silmäsairaus, mutta sairaalan silmäpoli ei aseta diagnoosia, ettei heidän tarvitse huolehtia säännöllisesti kontrolleista. Ne minun pitää hoitaa itse siis yksityisellä. Uskomatonta mutta näin se menee...Kannattaa huolehtia jostain rahaa sinne yksityiselle, ja soittaa vielä sinne polille ja varmistaa että kaikki tiedot on menneet lääkärille.Tai mee siellä käymään. Tsemppiä, luulen että jos sulla olis joku iso riski sokeutua tms. niin olis ne sut jo jonnekin kiireellä kiikuttaneet:)

    • tällastaseon

      Hae ensinnäkin ne kuvat itsellesi sieltä optikolta/silmälasiliikkeestä.

      Menet vaikka samassa silmälasiliikkeessä yksityiselle silmälääkärille, maksaa satasen paikkeilla. Jos hän löytää jotakin vakavaa, niin hänhän voi kirjoittaa lähetteen julkiselle. Ainakin minun tietääkseni. Ja sitten pääseekin sinne aika pian.

      Kyllähän tuo oireesi hieman huolestuttavalta kuulostaa, jos kerran silmänpohjistakin löytyi jotakin. Lasiaissamentumat ovat kyllä normaaleita, itsekin nähnyt niitä jo iät ja ajat. Entä, jos menisit työterveyden/kunnallisen yleislääkärille, kertoisit oireet ja pyytäisit uutta lähetettä? Hakisit ne kuvat ja pyytäisit laittamaan lähetteeseen mukaan?

      Itse olen menossa yksityiselle, kun on "kuukausien" jonot julkisella eikä mukamas näköhäiriö ole tarpeeksi akuutti asia. Ihmeelliseksi on mennyt. Mitä hyötyä hyvinvointivaltiosta, jos siltä ei saa apua, kun tarvitsisi?

      Mielestäni sekään ei ole hyvä, kun optiikot katsovat niitä kuvia eivätkä kuitenkaan pysty diagnotisoimaan, mitä ne löydökset mahtaisivat olla. Silmälääkärin ne pitäisi katsoa.

    • Työterveyshuolto

      On näköjään tosi tehoton teidän firmassa!

    • hmmmmh

      Nuo uudet ja lisääntyvät samentumat ja tummat pisteet ovat kyllä sellainen asia, että julkisen puolen lääkärin pitäisi tutkia ihan mikroskoopissa. Käy vielä kerran työterveyslääkärillä ja kerro noista uusista näköhäiriöistä, niin saat lähetteen silmälääkäriin. Nuo mainitsemasi näköhäiriöt eivät näy kuvissa. Tee kantelu Valviraan, jos et tälläkään kerralla pääse edes lähetteellä tutkimukseen.

    • Anonyymi

      Mahdotonta päästä julkiselle silmälääkärille! Itselläni verkkokalvonitautuma molemmissa silmissä. Oikeassa silmässä näkyy valkoinen"verho" joka kulkee edestakasin. Soitin ja halusun lähetteen,etälääkäri tuumas että pitää mennä yksityiselle silmänpohjakuvaukseen.
      Kerroin että ei ole varaa maksaa 120e ja minulla on oikeus julkiseen hoitoon.
      Hoitaja puhelimessa tuumasi mee sosiaaliin hakemaan rahaa .
      On tämäkin hyvinvointivaltio.
      Täällä on ihan mahdotonta päästä erikoislääkäreiden vastaanotoille. Etälääkärit päättävät ilman että ovat potilasta edes nähneetkään.
      Sote uudistus hyvinvointialueita ja paskanmarjat pahoinvointialueita ne on

    • Anonyymi

      Ihan samaa käy Helsinki Espoo silmien kanssa.Mene udeleen terveyskeskus asiasta.Kirjota lapulle kaikki oireesi että tällä kertaa muistat ne sanoa. Itseläni ei halua edes yritää terveysasemalle varattomana.Luku lasit siksi markettejen.

    • Anonyymi

      Sama homma raaseporissa,kuulemma täytyy olla tiklu silmässä Tai vastaava että pääsee julkiseen,se siitä maksuttomasta hoidosta josta me maksetaan veroja

      • Anonyymi

        Maksutonta hoitoa ei ole eikä ole luvattukaan missään.
        Jos on jotain äkillistä, päivystykseen pääsee. Mutta muuten vain silmälääkärille haluavan on varattava aika ja mentävä yksityiselle silmälääkärille. Sitä kautta sitten pääsee julkiselle tutkimuksiin ja hoitoon esim kaihileikkaukseen, jos lääkäri katsoo aiheelliseksi.

        Työterveydenhuollon piiriin kuuluvat yleensä pääsevät silmälääkäriin työterveyshuoltonsa kautta.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Maksutonta hoitoa ei ole eikä ole luvattukaan missään.
        Jos on jotain äkillistä, päivystykseen pääsee. Mutta muuten vain silmälääkärille haluavan on varattava aika ja mentävä yksityiselle silmälääkärille. Sitä kautta sitten pääsee julkiselle tutkimuksiin ja hoitoon esim kaihileikkaukseen, jos lääkäri katsoo aiheelliseksi.

        Työterveydenhuollon piiriin kuuluvat yleensä pääsevät silmälääkäriin työterveyshuoltonsa kautta.

        Ei kuulu työterveyteen yleensä silmäsairaudet. Mulla ollut molemmissa silmissä verkkokalvonirtauma ja molemmilla kerroilla päivystävänä lääkärinä ollut yleislääkäri, jolla ei ole ollut mitään työvälineitä silmätutkimukseen, eikä tietenkään laajennustippojakaan. Ekan irtauman kohdalla olin jo potenut useamman päivän ja sellainen sumea öljymäinen alue oli näkökentässä nenänpielessä. Niin vain siinä kohden en nähnyt lääkärin sormenpäätä ja tämä ratkaisi asian. Toisella kerralla lähettivät kotiin, kun mulla ei ollut ”läpinäkymätöntä mustaa” silmässä - ei ollut edelliselläkään kerralla. Menin päivystyksestä suoraan yksitykselle, pakkohan se oli maksaa, kun tiesin, että on irtauma silmässä (samanlaiset oireet kuin viime kerralla). Yksityinen teki heti diagnoosin, kun pääsi laajennustippojen jälkeen näkemään silmänpohjaan. Oli iso palkeenkieli, joka leikattiin seuraavana päivänä.

        Ihan jumissa tuntuu kyllä olevan julkinen silmäpoliklinikka. Olen vuoden aikana käynyt monta kertaa akuuttipoliklinikalla, koska silmässä on ollut iriitttiä. No, iriitin lääkitys (kortisonitippa) on viime kuureissa nostanut silmänpainetta. Nyt on näkökentässä useampia suttuisia kohtia iriittisilmässä ja epäilys glaukoomasta. Vaikka iriitin takia olen käynyt polilla edelleen, ei noiden näkökenttähäikkien tutkiminen etene, kun ne kuuluvat glaukoomapolin asioihin. Joulukuussa oli eka havainto puutoksesta, tammikuun alussa tekivät lähetteen glaukoomatutkimuksiin, mutta kutsua ei vain tule. Odottavan aika on pitkä ja jaksaminen töissä vähän sitä sun tätä. Ei paljon naurata. Tällä menolla toinen silmä on kohta käyttökelvoton ja minä sen kun jonotan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      69
      1329
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      920
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      852
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      89
      749
    5. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      50
      661
    6. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      654
    7. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      46
      584
    8. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      132
      569
    9. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      40
      559
    10. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      45
      537
    Aihe