Millä sovelluksella nyt katsotaan telkkaria kun Windows Mediacenter lähti pois win10 päivityksessä ? Mediacenter oli vaan niin helppo ja suomenkielinen.
Windows 10 ja usb teeveetikku
kysyjä
7221
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Television katsominen tehdään ilman TV-tikkua. Windows 10:ssä voi käyttää Yle Areena, MTV Katsomoa ja Nelosen ruutu palveluja. Sovelluskaupasta saa lisäksi vaikka Netflixin.
Perinteiselle telkkarille Media Center korvike olisi Kodi: http://kodi.tv/
Sille sitten hankitaan erillinen mediakone. Intelin NUC voisi esimerkiksi voisi toimia.
mutta ei saa näitä katsomo yms ohjelmia.
Miksi ei muka?
VLC olisi eräs digi-TV:tä toistamaan pystyvä.
http://www.videolan.org/vlc/download-windows.html
Taajuudet haetaan netistä tai osoittamalla esim. netistä tai edellisestä toistimesta saatuun yhteensopivaan taajuuslistaan.
Saa suomenkieliseksi.
Pitäisi olla rautalangasta taivutetut suomenkieliset ohjeet :D .Teeveen katselu win 10:llä on paluu xp aikoihin.
Kehityksessä on tosiaan menty taaksepäin, etenkin ajateltaessa kilpailijoita esimerkiksi digi-TV:n katselun suhteen. Itselläni Kaffeine toistaa loistavasti kaapeli-TV-kanavat, myös Full-HD:n ja TV-tikulla saa reissussa antenni-TV:n näkymään.
Molempia voi käyttää vaikka yht'aikaa ja tallennus pystyy tallentamaan vaikka koko kanavanipun kaikki lähetykset samalla katsottaessa toisen kanavanipun ohjelmia. Ajastettu tallennus ei voisi olla yksinkertaisempi.
Sääli vain, että ne ohjelmat ovat hanurista. ;)
Digi-TV? Miten siinä nyt on menty taaksepäin kun nykyään toimii IP verkon kautta ja niitä voi katsoa myöhemminkin eikä tarvitse kytätä milloin alkaa joku broadcast lähetys.