Metsää yksityiseksi luonnonsuojelualueeksi

Sommel

Haluaisin kantaa korteni kekoon ostamalla metsää, jossa en tekisi minkäänlaisia harvennus ym. -töitä.

Onko tämä mahdolllista vai onko yksityisillä metsänomistajilla jotain velvoitteita metsänhoitoon?
Joutuisinko maksamaan jotain säännöllistä vuoisttaista veroa tai maksuja esim. kymmenestä hehtaarista?

5

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • metsänmies9

      Osta aukkoa niin on mahdollisemman halpaa ja anna olla sitten 200 vuotta niin jopa on aarnimetsää Sulla !

      • kumijooseppi

        Todennäköisesti tuolla tavalla saa aikaiseksi vain pusikkoa. Harvennuksiakin voi tehdä monella tavalla, esimerkiksi luontoarvoihin pyrkien, eikä aina tarvitse valita ääripään vaihtoehtoja (puupelto vs. kokonaan hoitamaton alusta asti).


    • ostasuonpohjaa

      Etelä-Suomessa metsän hinta lähtee jostain vähän alle 5000€/ha. Tosin sillä saa vain päätehakattua metsää, eli siinä ei ole puustoa päällä. Puuston kanssa ei tahdo löytyä metsää ostettavaksi alle 10.000€.
      Pohjoisosassa maata metsää saa toki halvemmalla.
      Metsän omistaja on velvoitettu istuttamaan hakattu metsä, yleensä se tehdään heti hakkuiden jälkeen, myyjän toimesta. Hyvä se on varmistaa, muuten joutuu vielä ensitöikseen istutus hommiin.
      Metsästä on tehtävä oma veroilmoitus mikäli tuloa on metsästä saatu, muuten sen voi jättää täyttämättä.
      Metsänomistaja ei lain mukaan saa vahingoittaa omistamaansa metsää, kukaan tuskin seuraa tuollaisia 10 hehtaarin plänttejä, eikä tekemättömyys toki ole sama kuin vahingonteko.

    • valkoselkä
    • Glopalisaatio

      Kun suuret metsä ynnä muut suuret ja pienemmätkin yritykset ovat siirtyneet tekemään parempaa maailmaa ulkomaille, niin tästä voisi ottaa esimerkkiä luonnon suojeluun yksityisellä tasollakin. Suomessahan ei enää riitä metsää sellun keittoon, sahatavaraan, suojelusta puhumattakaan. Onneksi on Venäjä, jonka erämaista voi vielä roistota puuta ja investoida sitten ulkomaisiin sellutehtaisiin ja muihin eugalyptyksiin, palmuöljyyn,,. Rikkaiden sukulaisetkin tarvitsevat avo-auton ja uima-altaan.
      Jos itselläni olisi rahaa ostaisin mahdollisimman suuren lehtimetsä alueen Virosta ja tekisin siitä luonnonsuojelu-alueen. Toisaalta maailmanmeno on sellaista, että ei tiedä mitä pitäisi tehdä, että järki mutta ennenkaikkea ymmärrys saisi alaa, tätä menoa mennää varmaan tuhoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      126
      11141
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      156
      10324
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      26
      8040
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      190
      6550
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      53
      5641
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      73
      5071
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      148
      4390
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      25
      4236
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      70
      4067
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      133
      3624
    Aihe