Kohteliaisuus

Likol

Hieman olen hämmentynyt siitä, että Hirvensalmella on huonot käytöstavat. Tulee mieleen jopa muinainen Neuvostoliitto.

Puhun nyt yksinkertaisista tervehdyksistä. Kaupassa, kirjastossa, kunnantalolla, bensa-asemilla olevat työntekijät: tervehtikää tulijaa, tai ainakin vastatkaa tervehdykseen. Nyt ajatus on: "Häivy!"

9

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kylmänäParas

      No jos hirvensalmelaisen bensa-aseman "työntekijät" vaikuttavat huonotapaisilta on hämmentyjän syytäkin häipyä.

    • turhatTrollitTaas

      "Kohteliaisuus" etsinee edelleen hirvensalmelaisen bensa-aseman työntekijöitä. Trollien haasteet ovat moninaisia.

    • etsiiKöHän

      Joko dilletrolli löysi koulutettavia bensa-aseman työntekijöitä?

    • etsitäänSilti

      On vaikeaa löytää kohdehenkilökuntaa.

    • hohHoijaKoija

      Joko ne bensa-asemien työntekijät löytyi?

    • titipäHyvinnii

      Älkääs ny kuulkaas! Jos ryssykkä on löytäny tiensä Hirvensalmelle ja katkerana muistelee mennyttä eloansa epäkohteliaassa Neuvostoliitossa, niin kyllähän sitä on epäluuloinen savolaisia kohtaan.

    • Anex

      Kohteliaisuutta löytyy Hirvensalmelta. Asioin keskustan kaupoissa, huoltoasemilla, kirjastossa ja apteekissa melkeinpä viikottain. Kirjastossa ja kunnanvirastolla harvemmin mutta aina on tervehditty ja palvelu ollut ystävällistä.
      Hymyillään kun tavataan.

    • turhaatrollausta

      Huoltoasemilla asioi yksi jos toinen, mutta harva kykenee löytämään Hirvensalmen huoltoasemilta huonokäytöksistäkään "työntekijää".

    • Inkeri22

      Ja lapset, opetelkaa kulkemaan kävelyteillä niin, että kaikki mahtuvat kulkemaan. Ei tarvitse vallata koko tietä, tulee vastaa koiria, rollaattoreita ym.. Lopettakaa se mailojen heilutus ja kun kuljette fillareilla, muistakaa siirtyä peräkkäin kun vastaan tulee muita. Ja muutkin, opetelkaa soittamaan kelloa kun tulette takaa. Esim koira voi pelästyä suunnattomasti, kun yht äkkiä joku viuhahtaa ohi ja vielä jäätte silmät pullollaan tuijottamaan. Kohteliasta on muutenkin antaa tietä vastaantulijalle, niin teillekin annetaan. Se ei kovin paljon voimia vaadi. Näin kaikilla kulkijoilla on mukavaa! Ps. mopot ei kuulu kävelyteille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      259
      2727
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      17
      2197
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      339
      1934
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      105
      1659
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      96
      1599
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      208
      1313
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1220
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1141
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      50
      1103
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      75
      1083
    Aihe