Uuden auton osto suoraan ulkomailta

Onko kellään kokemusta C:n tai E:n ostaminen uuteena ilman maahantuojan väliintuloa. Onko järkeä ja toimiiko huolto sekä takuuasiat Suomessa?
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Takavuosina oli yksi taksikuski, joka haki aina itse autonsa Saksasta. Että semmonen tapaus.

Äänestä
  • Takavuosina aika monikin taksimies haki Mersunsa Saksasta! Mutta oletko varma, ettei Veholla ollut mitään osuutta asiaan? Luulen vahvasti, että autonhakijat sopivat hakukeikkansa myyjän/maahantuojan kanssa ja saivat autonsa rahtikustannusten verran halvemmalla sekä harrastivat siinä samalla vähän ulkomaanmatkailua. Saattoipa maahantuoja jopa järjestää näitä yhteishakukeikkoja.

    Osa tarjolla olevista lisävarusteista on tehtaalla asennettavia, osan asentaa maahantuoja tai maahantuojan sopimuskumppani Suomessa. Saattaa olla, että monet taksiyrittäjät kelpuuttavat ajokeiksi perusvarusteiset autot ja jättävät (ainakin Suomessa asennettavat) lisävarusteet tilaamatta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


onkojarkee kirjoitti:

Onko kellään kokemusta C:n tai E:n ostaminen uuteena ilman maahantuojan väliintuloa. Onko järkeä ja toimiiko huolto sekä takuuasiat Suomessa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu