kaustinen pienellä k-kirjaimella

hannenongrata

On latinaa,ja tarkoittaa:SYÖVYTTÄVÄÄ,POLTTAVAA! Asuin lapsena ja teininä Kaustisella 1961-1974,ja vaikka paikkakunta kirjoitetaan ISOLLA alkukirjaimella,niin kyllä sieluuni syöpyi tuolta ajalta aika surullinen kuva alueen ihmisistä! Se tekopyhyyden,omahyväisyyden,kateuden,nokkimisjärjestyksen, ulkokultaisuuden ja epäoikeudenmukaisuuden määrä oli jotain käsittämätöntä!!! Ja vielä kouluissa noudatettiin tiukasti "Kaussin-käyrää" ja arvosanat oppilaille tempaistiin lähes suoraa heidän vanhempiensa verotustietojen "arvoasteikosta"! (Haluan tässä kuitenkin samalla kiittää -osa heistä on tod.näk. jo edesmennyt:ainakin Jenni Järvelää,Sisko Toivosta,Teemu Pesolaa, Helena Pirilää,Anneli Niemistä,Terttu&Lauri Pihlajamaata,- te olitte päteviä,oikeudenmukaisia ja ihania opettajia)!!! Mutta noin yleisesti ottaen; en todellakaan ajattele Kaustislaisia lämmöllä,ja siksipä ei siellä ole ollut syytä käydä montaa kertaa näinä vuosina edes "sukulaisia" tapaamassa -viimeksi minut synnyttäneen naisen hautajaisissa joskus vuosituhannen alussa!

12

1063

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pysyvää

      Jotkut asiat eivät muutu, vuosikymmenienkään saatossa.
      Nykyisen kaustisen tunnistaa hyvin tuosta kuvauksestasi.

      • hannenongrata

        Tulinpa surulliseksi! Toivottavasti EDES KOULUISSA olisi tapahtunut edistymistä,että jokainen oppilas saisi "puhtaalta pöydältä" mahdollisuuden ihan itse luoda oman tulevaisuutensa!


    • Musalukiolainen

      Ainakin itse olen kouluihin (ala-aste, yläaste, lukio) ollut tyytyväinen. Opettajat ovat olleet melko oikeudenmukaisia (ainakin näin hyvin pärjäävälle oppilaalle!) ja meininki on ollut mukavaa.

      Ihmisiä täällä on tosin vähän joka lähtöön. On niitä kusipäitä ja on niitä ihan hyviä ihmisiä, kuten kaikkialla.

      • Anonyymi

        Joopa joo nimimerkki "Musalukiolainen" - sanot: Opettajat ovat olleet melko oikeudenmukaisia (ainakin näin hyvin pärjäävälle oppilaalle!)............................................................En tämän keskustelun aloittajana "valittanutkaan" omasta puolestani - vaan niiden "lahjakkaiden, maanhiljaisten oppilaiden puolesta,joiden vanhemmat eivät kuuluneet "ison K:oon austislaisten" KERMAsakkiin kyykyttävien opettajien mielestä! Jk. Kun luen kirjoituksesi,niin "ainakin hyvin pärjänneellä oppilaalla" on tainnut MUUTAMA suomenkielen oppitunti jäädä väliin!!!


    • chklölggnlk

      Onko tasa-arvoista päätöksentekoa ja naisnäkökulmaa paljon valtuustossa?

      • Anonyymi

        "Arvoisa chklölggnlk" - mitä v...ua kommentillasi haluat sanoa? Miten se liittyy tällä sivulla käytävään keskusteluun - HÄH ?!? Ei ole ihme ja kumma,kun suomi24 sivustoilla on niin paljon sivuja,kun siellä on kaltaisiasi "penaalin tylsimmän kynän kaltaisia keskustelijoita"!!!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Arvoisa chklölggnlk" - mitä v...ua kommentillasi haluat sanoa? Miten se liittyy tällä sivulla käytävään keskusteluun - HÄH ?!? Ei ole ihme ja kumma,kun suomi24 sivustoilla on niin paljon sivuja,kun siellä on kaltaisiasi "penaalin tylsimmän kynän kaltaisia keskustelijoita"!!!

        Eiköhän peilistä löydy ongelma, ei vika oo aina muissa, opi jotain


    • minäknnn

      olen aloittajan kanssa samaa mieltä, ehkä olen nuorempi, tunsin opettajista vain Helena P irilän, joka oli tosiaan kaikille samanlainen, vaikka olin niinsanotusti villi oppilas siihen aikaan, niin Helena oli opettaja, jota kunnioitettiin,

    • Koululainen....a

      Tämä kuulostaa niin tutulta. Yhtään hyvää ystävää ei kouluajalta jäännyt, aamusta ei tiennyt että onko eiliset kaverit vielä kaverina tänään. Mitään en kaipaa siltä ajalta.

    • Anonyymi

      Ahdasmielistä yksinkertaista porukkaa ja kaikki vähän sukua toisilleen ja joidenka suurin ongelma on miten Kaustinen sana taivutetaan. On kuin sisäänlämpiävä sauna.

    • Anonyymi

      Saman nimisiä saattaa kuitenkin olla useitakin. Tämä pitkähkö haahka.

    • Anonyymi

      Hannenongrata arvostelee Musalukiolaisen kielenkäyttöä. Hänen mukaansa Musalukiolaiselta on tainnut jäädä muutama "suomenkielen" oppitunti väliin. Hyvä nimimerkki hannenongrata: Sanat kirjoitetaan erikseen "suomen kieli"! Ihan hyvä mielipidekirjoitus vielä lukioa käyvältä nuorelta.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45329
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      197
      10860
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9701
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8518
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3200
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2212
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      36
      1602
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1500
    Aihe