Minusta tuli sääherkkä

Hometoipuja

Kun sairastuin homeista, sain monenlaisia pahenevia oireita: hengityselinoireita, iho-oireita, niveloireita, kipuja, sairauksia. Sittemmin olen pannut merkille, että oireilua, jonka olen tottunut liittämään homeisiin, laukaisee myös tietynlainen säätila.

Olen kuin elävä säämittari. Tiedän milloin sade on tulossa, kun henkeä alkaa ahdistaa ja hikeä pukkaa otsaan, pahimmillaan koko kehoon päästä alkaen. Lisäksi joskus heikottaa ja pyörryttää, olo on samaan tapaan epätodellinen kuin mitä sain stachybotrys-kämpässä.

Homeasunnossa matalapaine merkitsi pahenevaa oireilua, ja sateet, varsinkin jatkuvat sateet yllyttivät homekasvustoja itiöimään ja paskomaan hometoksiineja erityisen paljon.

Siitäköhän johtuu, että oireilun laukaisee säätila, jonka kehoni on tottunut liittämään toksiineihin?

Onko muilla mitään tällaista?

3

264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuttuaon

      Mulla homealtistus ja astma.
      Nyt olen huomionut että ukkosta ilmassa (sade tulossa) nenä menee tukkoon ja alkaa poski ja ohimo särky. On outo olo.
      Myös pitkä sade on huono asia koska juuri nuo homekasvustot maassa saavat olon huonoksi, hengitys vinkuu, nenä tukossa, päätä särkee, ääni häviää ja yskittää.
      Samoja oireita joita sain hometyöpaikalla työskennellessäni (siellä missä sairastuin).
      Astmalääkkeet auttaa jonkin verran sekä allergialääkkeet särkylääkkeet, mutta olo on koko päivän outo kuin sumussa eläisi.

    • Kuuletkominua

      https://www.youtube.com/watch?v=and8hO2uRCs

      Tuossa hoitovinkki ainakin astmaan. Oletko kuullut päänvaihtoleikkauksista? Päänleikkaukset ovat kehittyneet Iranissa suuresti. Nykyään tylsillä veitsilläkin taitavat kirurgit irrottavat ihmisiltä päitä ja laittavat aidanseipäisiin. Kuulemma toimii hyvin siedätyshoitona, asiakkaat eivät ole valittaneet enää astmojaan.

    • Luin.sinua.ja.yrit.aut

      Vaihda kusipääsi ajoissa. Se on läheistesi etu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      19
      3707
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      23
      2961
    3. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      2255
    4. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      2070
    5. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      19
      1966
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      26
      1622
    7. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      40
      1566
    8. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      32
      1502
    9. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1414
    10. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1384
    Aihe