Minusta tuli sääherkkä

Hometoipuja

Kun sairastuin homeista, sain monenlaisia pahenevia oireita: hengityselinoireita, iho-oireita, niveloireita, kipuja, sairauksia. Sittemmin olen pannut merkille, että oireilua, jonka olen tottunut liittämään homeisiin, laukaisee myös tietynlainen säätila.

Olen kuin elävä säämittari. Tiedän milloin sade on tulossa, kun henkeä alkaa ahdistaa ja hikeä pukkaa otsaan, pahimmillaan koko kehoon päästä alkaen. Lisäksi joskus heikottaa ja pyörryttää, olo on samaan tapaan epätodellinen kuin mitä sain stachybotrys-kämpässä.

Homeasunnossa matalapaine merkitsi pahenevaa oireilua, ja sateet, varsinkin jatkuvat sateet yllyttivät homekasvustoja itiöimään ja paskomaan hometoksiineja erityisen paljon.

Siitäköhän johtuu, että oireilun laukaisee säätila, jonka kehoni on tottunut liittämään toksiineihin?

Onko muilla mitään tällaista?

3

290

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuttuaon

      Mulla homealtistus ja astma.
      Nyt olen huomionut että ukkosta ilmassa (sade tulossa) nenä menee tukkoon ja alkaa poski ja ohimo särky. On outo olo.
      Myös pitkä sade on huono asia koska juuri nuo homekasvustot maassa saavat olon huonoksi, hengitys vinkuu, nenä tukossa, päätä särkee, ääni häviää ja yskittää.
      Samoja oireita joita sain hometyöpaikalla työskennellessäni (siellä missä sairastuin).
      Astmalääkkeet auttaa jonkin verran sekä allergialääkkeet särkylääkkeet, mutta olo on koko päivän outo kuin sumussa eläisi.

    • Kuuletkominua

      https://www.youtube.com/watch?v=and8hO2uRCs

      Tuossa hoitovinkki ainakin astmaan. Oletko kuullut päänvaihtoleikkauksista? Päänleikkaukset ovat kehittyneet Iranissa suuresti. Nykyään tylsillä veitsilläkin taitavat kirurgit irrottavat ihmisiltä päitä ja laittavat aidanseipäisiin. Kuulemma toimii hyvin siedätyshoitona, asiakkaat eivät ole valittaneet enää astmojaan.

    • Luin.sinua.ja.yrit.aut

      Vaihda kusipääsi ajoissa. Se on läheistesi etu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      26
      5023
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      33
      3583
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3474
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      20
      3360
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      123
      2970
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      28
      2700
    7. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      17
      2389
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      120
      2380
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2195
    10. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      38
      1836
    Aihe