Olitko paikanpäällä? Miten floor suoriutui livenä? Plus bändin kemia toimiko?
ketkä olivat ratinan stadionilla?
27
1558
Vastaukset
- nääs_nääs_nääs
Mikään ei toiminut Tarja ja Marcelo takas ....
http://www.aamulehti.fi/Kulttuuri/1194992223349/artikkeli/ilotulitukset liekit konfettitykit ja hellyys paattivat nightwishin ratinan-keikan.html- huikeaa
Aivan niinku vähän sarkasmia olisi
- Mikäbändi5
Mikä tämä Nightwish on? Onko se joku homobändi?
Ikinä kuullutkaan...
Viimeeksi olin katsomassa Tampere United-Haka-peliä Ratinan stadionilla. Näköjään nykyään järjestetään kaikenmaailman pilipalibändien keikkoja vielä samalla stadionilla.
No, eipä se mitään. Tuskinpa noista Nightwisheista ja kumppaneista kukaan enää muistaa mitään 3 vuoden päästä.
- kirkkokansa
Hämäläiset ovat kirkkokansaa. Ihmeen moni ehti paikalle toljottamaan kännykkä pystyssä.
Nightwish - The Greatest Show on Earth, Live @ Tampere 31.7.2015
https://www.youtube.com/watch?v=WGq1ubT7OVw - olinpaikalla
Olin paikalla. Bändi lunasti odotukset täysin. Floor on nappivalinta, kukaan ei olisi voinut vetää paremmin. Bändin kemia tuntui myös toimivan hyvin.
- ratinassa
Täysin samaa mieltä....Floor on paras....
- kattoonparas
ratinassa kirjoitti:
Täysin samaa mieltä....Floor on paras....
Mites roof? Kyllä katto aina parempi on kuin lattia. Seinätkin on välissä ja nekin ovat parempia kuin joku floor.
- teuvokorhonen
Kauheasti kiinnostaa jotkut bändin kemiat. Oliko niillä omat kemiat mukana vai vetikö Marko pelkkää kaljaa tapansa mukaan?
Mitä ne lunastivat? Lottokupongit vai? - mitästulittänne
Tätä foorumia ei ole tarkoitettu teuvokorhosille tms., joita Nightwish ei kiinnosta ja jotka eivät osaa suunnistaa suomikaksnelosessa.
- oletusfani
Kyllä bändissä on nyt palikat kohillaan. Jos itse bändi olisi taidoton ei Floor sitä pelastaisi, nyt kaikki täydentävät tätä pakettia. Vaikka olisi kuinka suuria taiteilijoita, mutta bändin kemiat olisivat täysin hakusessa, eihän noista rundeista mitään tulisi.
Anetten viimeiseksi jääneellä rundilla pakka oli jo pahasti sekaisin. Kun homma lähti Floorin kanssa muutaman keikan jälkeen käyntiin, suuri helpotus loisti soittajien kasvoilta. - kiitoskokobändille
Ratinan ilmassa oli suuren urhoilujuhlan tuntua ensimmäisen kerran sitten Tiina Lillakin ME:n v. 1983.
- Naitvis3w
Tiina Lillakkin on paljon kiinnostavampi kuin joku nightwish ja floor. Ainakun nightvis tulee esiintymään niin alkakaa puhua Tiina Lillakista ja pistäkää muoviset ämyrit kiinni. Naitvis on parhaimmillaan kun vahvistimet ovat samplemusiikilta suljettu ja verho on lavan edessä niin ettei kukaan näe. Näin ihmiset välttyvät muoviselta teeskentelyltä ja ylimieliseltä, henkiseltä kieroutumiselta.
- kylläkylläjoopajuu
Iltalehti ja Iltasanomat - iltapäiväroskalehdistö -ei kirjoita konsertista riviäkään. Robinista kylä on juttua...ja AC/DCn rumpalista.
Kesällä on töisä paljon kesätoimittajia, niinhän se menee...- Jurrin_Ykä
Ilmeisesti ei tällähetkellä löydy mitään jourua jonka voisi tehdä otsikoksi Nightwishin keikkasta kirjoitettaessa - eihän bändistä ole toimittajilla yleensä muuta sanottavaa.
A) Joko toimittajat ovat täysiä juntteja, joiden musiikkimaku kulkee AC/DC --> Robin akselilla.
B) Toimittajat aliarvioivat ihmisiä luullen, että joku latvalaho AC/DC on parasta mitä rock-kansa haluaa - ovatsenansainneet
Yle on noteerannut Nightwishin yllättävän hyvin viime aikoina. Tarjaa ei juurikaan kuule Suomen radiossa, vaikka hän on maailmalla maamme kautta aikain tunnetuin naisartisti. Nightwish teki sen, mistä täällä on aina unelmoitu - nousi yhdeksi maailman suurista kuin varkain. Nyt olisi aika hehkuttaa, vaikka menestykseen onkin sekaantunut upeita vierasmaalaisiakin.
- ovatsenansainneet
Aamulehti: Kulttuuri1.8. | 22:40: Arvio: Täydellisestä showsta puuttui vain spontaanius.
http://www.aamulehti.fi/Kulttuuri
Vain tilaajille suunnattua juttua en ole lukenut, mutta minulle on yllätys pelkästään se, että Nightwish esiintyy Suomessa vuoden aikana näin monta kertaa ja järjesti maailmanluokan shown juuri Tampereen Ratinassa. Konsertti on tietenkin suunniteltava huolella, mutta aistin yhtyeessä silti melkoisesti aitoa pelimannihenkeä. - olinhansielmiekii
Konsertti videoitiin, joten bändi ilmeisesti soitti varman päälle eikä esittänyt mitään jo tutuista settilistoista poikkeavaa. Show oli kyllä todella loistava, ammattilaisten työtä. Floor esiintyi erittäin edukseen hymyillen paljon, hänellä on loistavan laulutaidon lisäksi myös vahva lavakarisma. Bändin kemia näyttää toimivan oikein hyvin, kuten samanhenkisellä ystäväporukalla. Vaikka Floorilla onkin voimakas ääni, niin se ei dominoi a'la Tarja vaan kappaleet ovat täysipainoisia kokonaisuuksia.
- olinhansielmiekii
Tai siis ei ole varmaa millainen live-videosta lopulta tulee, voi olla kokoelma eri konserteista. Sen näkee sitten joskus kiertueen jälkeen.
- ovatsenansainneet
Kokonainen konsertti on aina paras mokista huolimatta. Mulle kelpaisi tämä Budapestin veto ihan tällaisena amatööriäänitteenä.
https://www.youtube.com/watch?v=BOyxdnCT2ps - jookyllävaan
ovatsenansainneet kirjoitti:
Kokonainen konsertti on aina paras mokista huolimatta. Mulle kelpaisi tämä Budapestin veto ihan tällaisena amatööriäänitteenä.
https://www.youtube.com/watch?v=BOyxdnCT2psOn nuo kuumaverisempiä nuo sekkupojat...
- ovatsenansainneet
jookyllävaan kirjoitti:
On nuo kuumaverisempiä nuo sekkupojat...
Älä muuta sano. Keikka on kaikin puolin innostava ja tunteikas. Kun lava on pienehkö, Nightwish pääsee oikeuksiinsa vivahteikkaana bändinä. Spiikit ovat niin olennainen osa kokonaisuutta, että en kaipaa ollenkaan pelkkää biisikoostetta eri keikoilta. Hienointa olisi saada puolen tusinaa DVD:tä maailman joka kolkasta pienistä ja isommista karkeloista. Veikkaan, että yhtye ei tyydy julkaisemaan vain yhtä DVD:tä tältä parin vuoden periodilta.
- meikkituomas
ovatsenansainneet kirjoitti:
Yle on noteerannut Nightwishin yllättävän hyvin viime aikoina. Tarjaa ei juurikaan kuule Suomen radiossa, vaikka hän on maailmalla maamme kautta aikain tunnetuin naisartisti. Nightwish teki sen, mistä täällä on aina unelmoitu - nousi yhdeksi maailman suurista kuin varkain. Nyt olisi aika hehkuttaa, vaikka menestykseen onkin sekaantunut upeita vierasmaalaisiakin.
Toivottavasti ei noteeraa jatkossa enää ikinä.
- ähäkuttiluuseri
meikkituomas kirjoitti:
Toivottavasti ei noteeraa jatkossa enää ikinä.
Tulee noteeraamaan ja useasti, toisin kuin tiettyä karjakkoa, jonka musiikki ei kiinnosta ketään...
- flooreipetä
http://metalliluola.fi/nightwish-ratinan-stadion-tampere-31-7-2015-raportti/ paikanpäällä olin ja voisin hehkuttaa konserttia loputtomiin.
- elmoblack
mahtava keikka oli,floor was even better tarjaa.. 57 mut nuori mieleltäni viel..
Olin paikalla, oli aivan mahtava keikka, edessä tuli vähän kuumempi
- Anonyymi
Eipä taidas uuden areenan loppuunmyyty konsertti toteutua..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1946620Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto1065513Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT2843534Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1273483Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat1112501Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku42170Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191966Läppärit kahviloissa
Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi541937Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val631793- 1041498