heitteleekö pingi ja latausnopeus taloyhtiölaajakaistassa esim 10m/10m?onko yhteys jaettu muiden kerrostalon asukkaiden kanssa?kannattaako kiinteätä kaapelimodeemiyhteyttä vaihtaa tuohon ilmaiseen taloyhtiölaajakaistaan?koska pelaan paljon verkkopelejä niin mietityttää että kannataako vaihtaa??
taloyhtiölaajakaista
janskuu12345
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Eipä pahemmin ellei käyttäjiä ole samaan aikaan paljon.
Mistä tiedät että yhteys on jaettu muiden kanssa?
Kännykän yhteys ei tähän liity.
Itselläni on 50/10 Mb/s taloyhtiön laajakaista toteutettuna valokaapelilla talojakamoon ja siitä huoneistoihin VDSL2:lla.
Ping on tyypillisesti 12 ms - 14 ms ja nopeudet aina välillä 49,xx/9,xx Mb/s.
Aivan toinen maailma verrattuna ADSL:ään ja etenkin mobiilidataan. ;)
http://elisa.fi/kiinteistoille/
"Taloyhtiölaajakaista toteutetaan taloyhtiön tekniseen tilaan suuren välityskapasiteetin Elisa Valokuitu- tai kaapeli-tv-liittymillä ja siitä asuntoihin taloyhtiön sisäverkon kautta. Mikäli sisäverkko on kunnossa, laajakaistan yhteysnopeus on aina vähintään 40 % maksiminopeudesta. Esimerkiksi Saunalahti Taloyhtiölaajakaista 10M -palvelun asuntokohtainen nopeus on 4-10 Mbit/s."