Lentokentän työt ovat kiinnostukseni

Jere553

Moi, olen 18-vuotias poika, merkonomin opiskelija. En tiennyt, että hakisinko lukioon vai ammattikouluun, joten päädyin ammattikouluun lukemaan liiketaloutta. Valmistun ensi vuonna merkonomiksi.
Olen miettinyt, että sopisiko esim. stuertin tai matkustajaselvitysvirkailijan ala merkonomin opiskelijalle? Luin lentoyhtiöiden vaatimuksia, siellä vaadittiin ylioppilastutkintoa tai vastaavaa.
Olisi kiva kuulla teidän vastauksia sekä kokemuksia, ja onko täällä yhtään merkonomeja jotka työskentelevät tänä päivänä lentokentällä.

2

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turistimies

      Mahdollistahan se on, mutta mikäli hankit itsellesi vielä esimerkiksi AMK:sta matkailualan tutkinnon on lentokenttätyön saaminen helpompaa! Opiskella voi esim Haaga-helian Porvoon campuksella, jossa alkaa tammikuussa myös uusi degree programme in aviation! Myös Haagan campuksella opiskellaan hotelli-, matkailu-, ja ravintola-alaa.

    • KylläSopii

      Suurin osa lentoalalla olevista ovat ylioppilaita, mutta työehtojen jatkuva alasajo varmasti antaa tilaa myös muille keskiasteen koulutuksen saaneille.
      Kielitaitoahan voit kehittää merkonomiopinnoissasikin.
      Minulla työkavereissa merkonomeja pari. Tosin osa yo ja merkonomeja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      538
      4488
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      3601
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      284
      2322
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      476
      2189
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      88
      1525
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      157
      1383
    7. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      107
      1382
    8. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      64
      1301
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      65
      1234
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      84
      1144
    Aihe