Olisiko kukaan törmännyt vastaavaan ongelmaan. Päivitin Xubuntun työpöytäympäristön versioon 4.12. Kaikki toimii muuten hyvin, mutta useampien tiedostojen valitseminen lassoamalla eli maalaamalla läppärin touchpadin avulla ei enää onnistu. Aikaisemmin touchpad toimi niin, että tuplaklikkaus ja jälkimmäisen klikkauksen jättäminen "pohjaan" eli sormi kiinni touchpadiin mahdollisti valitsemisen maalaamalla ja vasta osoitinta pikkaisen hivuttamalla osoitin "tarttui" kiinni tiedostoon, jos sen halusi vetää eri paikkaan. Nyt päivityksen jälkeen osoitin muuttuu suoraan drag-and-drop-kädeksi eikä mitään maalamista voi tehdä, vaan ainoastaan siirrellä sitä yhtä ja samaa tiedostoa paikasta toiseen. Jos haluaa valita monta tiedostoa hiirellä, on painettava shifti pohjaan ja klikkailtava jokainen tiedosto erikseen. Tekstin valitseminen esim. firefoxissa toimii kuitenkin edelleen ihan normaalilla tavalla maalaamalla eli hiiren asetuksista ei pitäisi olla kiinni. Mitähän tälle voisi tehdä?
xfce 4.12 ja tiedostojen valinta mousepadilla
Säätöä.säätöä
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Näköjään ongelma olikin siinä, että enää monivalinta ei onnistu detailed view -näkymässä tiedostojen nimisarakkeen kohdalta, vaan pitää käyttää jotain muuta saraketta. Nimen kohdalla toimii pelkkä drag and drop. Perusnäkymässä riittää kun on tekstin ulkopuolella valkoisella.
"useampien tiedostojen valitseminen lassoamalla eli maalaamalla läppärin touchpadin avulla ei enää onnistu"
Tuo tomii debian 64-bit xfce 4.12:ssa hiirellä pöytäkoneella., voi maalata hiirellä Mouspadin File Open dialogista usean tiedoston ja avata ne kaikki yhtäaikaa eri tabeihin.
Moni läppärikäyttäjä onkin hankkinut hiiren, käytettävyys monista parempi kuin padeillä.