Kuukautiset alkamassa?

Moi, oon 11v tyttö ja musta tuntuu et mulla on alkamassa kuukautiset. Kutittaa kokoajan sinne. (tiedätte kyllä minne) ja vatsa kipeä vähän väliä. Eli johtuuks tää kaikki vaan siitä et kuukautiset on alkamassa vai jostain muusta? kiitos jos joku osais auttaa.
ja jos ne alkaa niin miten voisin kertoo muille mun perheenjäsenille?
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Hei! Kuukautiset voivat alkaa sinun kohdalla lähiaikoina. Henkilökohtaisesti itsellä alkoivat kovalla maha kivulla ja sitten tuli kutina ja sen jälkeen vuoto. Olin silloin kaksitoista kun alkoi.

Äänestä
  • eli luultavasti ovat alkamassa,kiitos avusta :)

    Äänestä

Kutina on todennäköisesti ihan oma oireensa, joka ei millään tavalla liity kuukautisiin.
Kutina voi johtua hiivasta alapäässä.
Kutina voi johtua jostain muusta tulehduksesta alapäässä.
Kutina voi johtua heikoista tai kuivista limakalvoista.

Jos oire ei ole kovin hankala, niin mene koulun terveydenhoitajalle juttelemaan.

Äänestä

Mulla itellä ei ainakaan kutissu ennen kun alkoi, mutta kaikillahan on vähän eri juttu... vatsakivut oli ainakin mulla ja kavereilla, mutta ei mitään pientä kipua, nimittäin sen kyllä huomaa kun on kuukautiskivut, koska se on kunnon kipuja.

Äänestä
  • Mulla alko tänään menkat. Oli kaks kolme kertaa vähän vatsa kipee. Siskolla ei ollut yhtään kun sen menkat alko. Ei se mua hirveesti häirinnyt juoksinkin vähän. Se taitaa olla yksilöllistä.

    Äänestä

Kannattaako pitää mukana paria sidettä jos menkat ovat epäsäännölliset (juuri alkaneet)

Äänestä
  • Kyllä kannattaa.Eihän ne paljoa tilaa vie.Ja onhan se olla hyvä pitää mukana koska silloin kun menkat alkaa niin voi tarvittaessa sitten myös vaihtaa päivän aikana jos ei satu olee kotona ja on tarve vaihtaa side.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuukautiset kirjoitti:

Moi, oon 11v tyttö ja musta tuntuu et mulla on alkamassa kuukautiset. Kutittaa kokoajan sinne. (tiedätte kyllä minne) ja vatsa kipeä vähän väliä. Eli johtuuks tää kaikki vaan siitä et kuukautiset on alkamassa vai jostain muusta? kiitos jos joku osais auttaa.
ja jos ne alkaa niin miten voisin kertoo muille mun perheenjäsenille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu