Syöksy alkoi

Laaduttomuus ja susien valmistus tullut tiensä päähän. Kokonaismyynti tippui rajusti heinäkuulla. Tämä on vasta alkua. Kohta kilpailee Daccian kanssa markkina osuuksista. En mitenkään halveeraa Daccia, loisto auto klonksvaageneihin varrattuna.
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

VW on suurin myynniltään maailman laajuisesti, meni ohi Toyotankin.
Terolla taitaa ottaa pattiin oikein huolella kun jaksaa yhden kuukauden tilaston perusteella tällaisessa marginaalimaassa ilakoida prosenteista, vaikka määrällisesti VW on suurin ja Golf eniten myyty malli.
Miksi voit oikeasti olla noin nolopoika?

Äänestä
  • Kyllä se vaan huolestuttavan paljon alaspäin on menossa. Loppu taitaa jo häämöttää

    Äänestä

Vaan serkkupoika Ocu myy. Mitäs mölli tähän? Kuinka selität tuon?
VAG konsernit tuotteet ovat murkaavasti edellä muita. Tojokin, vaikka lasketais toyota ompelukoneetkin mukaan, jää kauas, kauas, kauas VAGstä

Äänestä

Volkswagenin myynnin pudotus on pientä verrattuna Tohjotan syöksyyn. Myös Audi, honda ja Citroen sukeltavat rajusti.

Ai niin, myös se Dacia sukeltaa.Tosin kuudensadan auton myynnistä nyt ei paljon voi edes pudottaa.

Äänestä

Kuinkas luonnehtisit kilpailijoiden kokonaimyyntiä jos mielestäsi Volkswagen syöksyy, kun kuitenkin Volkswagen on kasvattanut heinäkuussa reilusti markkinaosuuttaan, 13,8%:in? Lähin kilpailija jäi alle 10%:n. Kappalemääräisesti koko vuonna Volkkarille on tullut takkiin 358kpl joka prosenteissa on -4,2%, mutta lähimmälle kilpailijalle 937kpl, -12,2%.
http://www.autoalantiedotuskeskus.fi/files/1048/heinakuu_2015.pdf

Äänestä

Kyllä tuo vw:n syöksy on puhtaasti terojen ja tojomyyjien runkku-unissa.
Vw:n kärkipaikka senkun vahvistuu ja konsernin toinenkin merkki painuu tojosta ohi.

Äänestä
  • Enkä ihmettele yhtään. Riittää, kun käy koeajamassa Tojon ja sitten Volkkarin tai Skodan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kolinKolinBam kirjoitti:

Laaduttomuus ja susien valmistus tullut tiensä päähän. Kokonaismyynti tippui rajusti heinäkuulla. Tämä on vasta alkua. Kohta kilpailee Daccian kanssa markkina osuuksista. En mitenkään halveeraa Daccia, loisto auto klonksvaageneihin varrattuna.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu