virtuaalikoneesta oikeaksi

onko millainen operaatio siirtää centos 6 pohjainen järjestelmä virtuaalikoneesta oikeaan koneeseen. tällä hetkellä siis siinä on vhd "levykuva" joka pitäisi ilmeisesti siirtää varsinaiselle kiintolevylle sitten oikeaan koneeseen.

ja hyper-v integration services pitäisi varmaan myös poistaa miten se tapahtuu. ja onko ajureiden kanssa odotettavissa vaikeuksia sitten että käynnistyykö oikeassa koneessa.
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Enpä ole kokeillut mutta mikäli käytät Virtualboxia niin siinä on työkalu nimeltään VBoxManage. Mitään periaatteellista estettä en siirrolle näe.
Itse asentaisin uudemman seiskaversion ja kopioisin kotihakemiston uuteen koneeseen. Vähemmän sählinkiä.

Äänestä

Virtuaalikone tarjoaa ymmärtääkseni melko ajuririippumattoman alustan toiminnoille alla olevan käyttöjärjestelmän tarjotessa pinnan softan ja raudan välille. Jos siirtää järjestelmän virtuaalikoneesta raudalle, pitää varmistaa että asennettavassa järjestelmässä on ajurituki raudalle, jonka päällä sitä aikoo ajaa.

Äänestä
  • Yleensä Linux nousee pystyyn koneessa kuin koneessa. Lähes kaikki mahdolliset ajurit ovat mukana ja bootissa Linux tutkii millaisessa raudassa herää ja käyttää sitten sopivia ajureita.

    Äänestä

  • VBn0Ghmn kirjoitti:

    Yleensä Linux nousee pystyyn koneessa kuin koneessa. Lähes kaikki mahdolliset ajurit ovat mukana ja bootissa Linux tutkii millaisessa raudassa herää ja käyttää sitten sopivia ajureita.

    Nousta pystyyn ja tukea kaikkea rautaa ja kaikkea raudan ominaisuuksia on kaksi eri asiaa.

    Äänestä

  • fdsafdsa kirjoitti:

    Nousta pystyyn ja tukea kaikkea rautaa ja kaikkea raudan ominaisuuksia on kaksi eri asiaa.

    Yleensä kaikki toimii täydellisesti. Vajaa toimivuus koskee lähinnä Nvidian näytönohjaimia. X asentaa oletuksena avoimen koodin ajurin, joka ei ole kovinkaan hyvä koska Nvidia salaa piiriensä speksit. Suljetun ajurin tosin saa muutamalla rotan naksutuksella.

    Äänestä

Siis onko tarkoitus saada se uusi kone boottaamaan siten, että joko voit valita sen CentOS:in esim. GRUB:ista tai sitten automaattisesti suoraan bootata CentOS:iin ilman mitään valikkoa?

Eikös riipu siitä, miten uusi kiintolevy on alustettu. Onko siinä oikea tiedostojärjestelmä (esim. ext4)? Entä mites käyttöjärjestelmän lataaja (esim. GRUB)?

Mulla on kiintolevy osioitu siten, että löytyy Windowsille NTFS-tiedostojärjestelmä, Mintille ext4 ja sitten vielä löytyy swap-osio, joka on gigan suurempi kuin RAM:in määrä koneella.

Äänestä
  • Virtuaalilevy on tiedostosi (tai useammaksi) puserrettu kiintolevy. Kun se puretaan niin siitä tulee normaali kiintolevyn kopio, joka kirjoitetaan levylle sektori kerrallaan. Tiedostojärjestelmä on sama kuin silloin asennettaessa käyttöjärjestelmää virtuaalikoneelle.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


oikeaanvehkeeseen kirjoitti:

onko millainen operaatio siirtää centos 6 pohjainen järjestelmä virtuaalikoneesta oikeaan koneeseen. tällä hetkellä siis siinä on vhd "levykuva" joka pitäisi ilmeisesti siirtää varsinaiselle kiintolevylle sitten oikeaan koneeseen.

ja hyper-v integration services pitäisi varmaan myös poistaa miten se tapahtuu. ja onko ajureiden kanssa odotettavissa vaikeuksia sitten että käynnistyykö oikeassa koneessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu