Ripari ei ole vapaaehtoista

TT45AM001

Vanhemmat ja koko suku käytänössä pakottaa lapset rippikouluun. Houkuttimina on vielä raha ja lahjat.

Onko ripari lapsien kannalta vapaaehtoista?
Pappien mielestä ripari on täysin vapaaehtoista lasten kannalta. Tämä kertoo aika hyvin pappien rehellisyydestä. Miksi te papit ette voi olla rehellisiä?
Valheista jää aina kiinni.

Toteutuuko sylivauvan "tahto" siinä kun vauva liitetään uskonnollisen lahkon (kirkko) jäseneksi?
Hän ei voi omasta tahdostaan erota tämän lahkon jäsenyydestä vasta kun täyttää 18v.

Ps. En ole koskaan luottanut pappeihin.

1

139

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mäentajuutätä

      Mielipiteesi on hyvä, hyvä kannanotto, mut kaikki ei oo noin mustavalkoista.
      Lapsi ei toki saa kasteessa valita haluaako hän liittyä kirkkoon vai ei, mutta myöhemmin kyllä. Eihän sun tarvitse uskoa, rukoilla yms vaikka kirkkoon kuulutkin. Aina voi sitä paitsi vanhemmille sanoa että haluu kirkosta erota ja niiden pitäis kyllä ymmärtää se (ainaki mun vanhemmat ymmärtäis, toinen kuuluu kirkkoon, toinen ei).
      Tottahan se on että riparille menemiseen painostetaan, mut ei se tee siitä pakollista. Ite oon semi uskonnollinen ja ITSE HALUSIN mennä riparille. Siitä vaa sitte dissaamaan ja tekemään mitä tahansa mikä teitä nykynuoria nyt ilahduttaakaan. Se ei sitä paitsi oo pappien vika jos jonkun suku (mun suku ei ainakaa oo nii typerä) painostaa sitä menee riparille.
      Mut joka tapauksessa... Älkää suostuko jos ette haluu! Sanokaa vanhemmille niiden pitäis ymmärtää ja jos ei ymmärrä, nii laittakaa ymmärtämään! Ku pidätte puolenne ja kerrotte asiasta ajoissa, ei tarvi sitte myöhemmi tulla tänne syyttelemään! Olkaa rohkeita ja omia itsejänne!

      Ja anteeksi nyt ku kuulostan himo uskovaiselta. Mitä sitte vaikka olisinki? Kai jokainen saa vieläkin uskoa mihin haluu ja olla kuka haluaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      49
      2448
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      56
      2198
    3. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      41
      1904
    4. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      209
      1727
    5. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      68
      1650
    6. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      20
      1560
    7. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      88
      1430
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      11
      1410
    9. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      11
      1352
    10. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

      Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
      Haapavesi
      19
      1334
    Aihe