Jotain ajatusta

Aika mielenkiintoisen kirjoituksen näin eilen Oulun palstalla (tai paremminkin kirjoituksia taisi olla 3 tai 4).. Siellä kirjoitettiin et Oulussa olisi joku hakkeriporukka joka on vakoillut ihmisten tietokoneita ja varmaan puhelimiakin. Alkaa siis löytyä selitys näiden palstojen idiooteille jutuille ja monelle muullekin.. Kauan meni ihmetellessä niitä juttuja ja kaikkea.. Ihan suoranaista ilkivaltaa.
No nyt tiedän.. Enkä ole siis ainoa joka oli joutunut sen kohteeksi.
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Unohdin mainita et voitte ottaa syntipukiksi jatkossa jonkun muun.. Mielummin sellaisen joka on tehnytkin jotain.. Ei sellaista joka ei ole tehnyt mitään kenellekään.
Että tässä kaupungissa riittää sanonko mitä.. No jätän sanomatta, voi olla parempi niin.

Äänestä

on outoa porukkaa.
Ihmetellyt myös itsekin. En tiedä, mistä alunperin oli lähtöisin, mut suorastaan sairasta.
Jospa se elämä potkisi takaisinpäinkin joskus.

Äänestä
  • Niin.. Sanopa muuta.. Kun ottaa huomioon mitä kaikkea siihen touhuun oikein liittyy..
    Toivotaan.. Mukavaa päivää sinulle.. Ehkä se aurinkokin sieltä vielä pilkistää.. :)

    Äänestä

Ihmismielen syövereihin on välillä vaikea ymmärryksen kanssa pulahtaa. En voi ymmärtää, mitä hakkerit saavat tai voin ymmärtää, mitä he saavat, mutta en ymmärrä, miten he kehtaavat. Moraali löysässä. Hävettääköhän heitä itseäänkin joskus. Ehkä he ovat joutuneet koko ajan vain syvemmälle ja syvemmälle, eivätkä pääse pois, osaa lopettaa. Heikkoja ovat siinä kohtaa. Kuin riippuvuus, joka hallitsee elämää ja jota ilman ei ole enää elämää :( Todella harmillista :(

Äänestä
  • Niin, sanopa muuta.. Ja kun tuntuu vähän siltä ettei se jää pelkästään tosiaan siihen hakkerointiin.. Osa tyypeistä jää kiinni mut ilmeisesti osa jatkaa niin kauan kunnes jokin pysäyttää.. Mikä se asia sit ikinä onkaan.. Ei ehkä välttämättä aina poliisi vaikka aika usein varmaankin se viimeisin..
    Taitavat olla jonkilaisen avun tarpeessa.. Mut tuskin sitä hakevat ehkä koskaan.. Harmillista tosiaan..

    Äänestä

Jotenkin en ihan usko että kaiken takana noin pieni juttu, joku pikku porukka jostain..
Vahinkoa on tapahtunut lähinnä omassa päässä, ei onneks ulkomaailmassa. Toivon mukaan!! 'Vahinko' on kyllä ollut puoliksi ihan positiivistakin..

Äänestä

ollut negatiivista ja omassa päässäni ja sitä ei voi korjata.
Onneksi päitä riittää. Maailma ei yht päätä kaipaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aamuun kirjoitti:

Aika mielenkiintoisen kirjoituksen näin eilen Oulun palstalla (tai paremminkin kirjoituksia taisi olla 3 tai 4).. Siellä kirjoitettiin et Oulussa olisi joku hakkeriporukka joka on vakoillut ihmisten tietokoneita ja varmaan puhelimiakin. Alkaa siis löytyä selitys näiden palstojen idiooteille jutuille ja monelle muullekin.. Kauan meni ihmetellessä niitä juttuja ja kaikkea.. Ihan suoranaista ilkivaltaa.
No nyt tiedän.. Enkä ole siis ainoa joka oli joutunut sen kohteeksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu