Mikro$oftin luonnonkatastrofi

"Jos olisi puhe mistä tahansa muusta teollisuudenalasta, 7.5 miljardin dollarin tappiota voisi pitää luonnonkatastrofiin verrattavana epäonnistumisena", tutkimusyhtiö Clayton Christensen Institutessa työskentelevä Horace Dediu totesi lehdelle.

Nähdäänkö piankin vielä Elopin ja Ballmerin päät seipään nokassa?

http://www.nytimes.com/2015/07/31/business/in-microsofts-nokia-debacle-a-view-of-an-industrys-feet-of-clay.html?_r=1
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tuo 7,5 miljardia tuli pelkästään Nokiasta. Muutama miljardi lisää meni WIndows RT:n kehittämiseen ja RT laitteisiin jotka jäivät käsiin.

Microsoft ja mobiili näyttää olevan aina tuhoontuomittua. Roomankin piti olla tuhatvuotinen valtakunta. Toisin kävi. Toivottavasti Microsoftista jää kuitenkin vähemmän raunioita jälkipolvien kiusaksi kuin Roomasta.

Äänestä

Eloppi sentään yritti pelastaa palavalla öljylautalla olleen Nokian. Kyllä Elopille pitäisi patsas jonnekin tänne Suomeen pystyttää että ihmiset voisivat käydä sen luona osoittamassa kunnioitustaan.

Äänestä
  • niin. sammuuhan se öljynporauslautta upottamalla se mereen..
    en minäkään olisi sen parempaa keksinyt.

    Äänestä

  • Paras tapa kunnioittaa Elopia olisi hänen päänsä muotoinen hajustekivi. Sellainen joillaisia laitetaan ravintoloiden vessoissa pisuaariin. Siinä sitä saisi Elop kunnioitusta koko rahalla.

    Äänestä

Jumalan profeetat ennustivat Nokian alasajon! Ette vain seuranneet niitä sivuja....†

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


IhanaaMikrosoftIhanaa kirjoitti:

"Jos olisi puhe mistä tahansa muusta teollisuudenalasta, 7.5 miljardin dollarin tappiota voisi pitää luonnonkatastrofiin verrattavana epäonnistumisena", tutkimusyhtiö Clayton Christensen Institutessa työskentelevä Horace Dediu totesi lehdelle.

Nähdäänkö piankin vielä Elopin ja Ballmerin päät seipään nokassa?

http://www.nytimes.com/2015/07/31/business/in-microsofts-nokia-debacle-a-view-of-an-industrys-feet-of-clay.html?_r=1

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu