Tällä kertaa utelen teiltä,
Miten eriSkoopit joulunsa viettävät?
Syövätkö saman planeetan alla tallaavat elukat joulupuuroa?
Kellä on eniten mainostettua joulumieltä?
Kuka jaksaa laulaa vielä "Joulumaata"?
Kuka odottaa joulun jälkeisiä alennusmyyntejä?
Kuka juo päänsä täyteen yksinäisyydessään vailla perhettä?
Kuka kuluttaa eniten rahaa?
*Kuka jaksaa vastata?
Miten eriSkoopit joulunsa viettävät?
Syövätkö saman planeetan alla tallaavat elukat joulupuuroa?
Kellä on eniten mainostettua joulumieltä?
Kuka jaksaa laulaa vielä "Joulumaata"?
Kuka odottaa joulun jälkeisiä alennusmyyntejä?
Kuka juo päänsä täyteen yksinäisyydessään vailla perhettä?
Kuka kuluttaa eniten rahaa?
*Kuka jaksaa vastata?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Perinteinen entisajan joulu rauhallisissa merkeissä. Joulusauna, hyvää ruokaa, sininen hetki, suuret lumihiutaleet leijuvat hiljaa alas taivaalta...
ja kaksonen siis.
Rauhallisesti lasten kanssa. Sauna, perinteinen ruoka, ei kiirettä.. syömistä, makoilua ja mukavaa yhdessä oloa.
Joulu olis mukavampi jos kiva mies mukanamme sitä viettämässä.
ensimmäinen joulu yksikseen,saatan vetää kännitkin,sauna kyl tietenki kuluu ja jotain
hyvää naposteltavaa....
Vietän joulun kotona perheen parissa perinteisellä tavalla. On koristeltu kuusi, kynttilät, kinkkua, kalkkunaa, laatikoita, joulutorttuja, pipareita, rosollia, lohta, alkoholitonta glögiä ja kotikaljaa. Lipeäkalankin voin ostaa, mutta sitä ei sitten edes maista muut kuin minä ja Leijonalapseni.
Joulupuuro maistuu meillä kaikille ja onnenmanteli täytyy ehdottomasti olla ja kanelia ja sokeria puuron päälle.
Joulumieli on aina maassa ennen joulua, kun täytyy leipoa, keitellä ja miettiä kaikki lahjat, että saisi jokaiselle mieluista ja tarpeellistakin. Kun kaikki on aattoaamuna valmiina, voin minäkin saavuttaa leppoisan joulumielen.
Ei me tavata laulella jouluna -ei edes joulumaata. Saa ne laulaa, jotka paremmin osaa.
En innolla ododta alennusmyyntejä, koska silloin on yhtä rasittava kierrellä kauppoja kuin joulun alla. Ruuhka on yhtä kauhea.
En joisi päätä täyteen jouluna, vaikka ei olisis perhettäkään. Jouluun ei mielestäni kuulu alkoholi edes glögin seassa.
Kukutan melko paljon rahaa jouluna. Varmaan nyt jo mennyt ainakin 700 euroa ja vielä pitäisi käydä pari lahjaa ostamassa.
Jaksoin vastata. Hyvää joulua *
Minä, kalat vietän joulua naitsyen ja oinaan kanssa. SAMAN KATON ALLA!!! Saa taas nähdä mitä siitä tulee.. :P Yleensä ollaan sovussa, syödään kinkkua ja karjalanpaistia ja avataan illalla lahjat. Käydään sukulaisissa ja tutuilla.
Minä ainakin odotan paljon niitä lahjoja ja rahaa, että pääsee joulun jälkeen törsäämään! :D
Vietän jouluni perheeni kanssa; siskokset ( miehet), äiti isäpuoli, mummo mies, täti mies. Syödään perinteistä jouluruokaa...ja puuroa jälkeinpäin, avataan lahjoja kun joulupukki tulee (lapsia perheessä). Aivan ihana joulu... :o) odotan vaan sitä ku saa olla suvuni kanssa :o) ihanaaaa!! Mä myös odottaa joulualennusta...kaikki halvalla :o)!!
Näköjään jaksoin vastata!
vietän joulua perheen kanssa, jouluperinteitä kunnioittaen; aamulla koristellaan kuusi,syödään puuroa, katsotaan telkkua, syödään ruoka,käydään saunassa,käydään haudalla ja sitten avataan lahjat.
lähden baariin ja yritän unohtaa että on joulu. samanhenkisiä ovat myös oinas ja rapu ystäväni
Meillä siis mä olen kauris ja mies skorppari...
Ihan perinteisesti molemmat on tottunu viettään joulua. Perinteiset ruuat laitetaan, kuusi koristellaan, kohtapuoliin joulusiivousta pitää kai alotella. Mies on kyllä meistä se jouluihminen siltikin, mulle se on sellasta puoliväkistä puurtamista, vaikka tykkään kyllä joulua laittaa, niin joulumieli on kadoksissa muutamien ikävämpien joulukokemusten takia.
Rahaa menee lahjoihin vähä liikaa, ku itse tykkään ostaa aina laadukasta, vaikka määrä on aika pieni. Ei siis se määrä, vaan laatu.
Alkoholia ei meillä nautita jouluna ollenkaan. Miehellä se on ihan yleinen tapa, meillä kotona saatettiin joulupöydässä juoda ruuan kanssa viiniä tai oluet, mutta hyvin menee ilmankin!