Minulla aukesi tänään saunalahden 1024/768 yhteys ja kuulun siis saunaverkon alueelle. Saunalahden sivuilla luvataan 3 ekaa kuukautta tuplanopeudella, mutta ei tunnut olevan. Mistäköhän tämä voisi johtua? Onko kokemuksia? Pitänee soittaa asiakaspalveluun?
Tupla nopeus 3kk
Pekka
82029
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
No jos olet tilannu Saunalahden megasen pitäs sen olla viim ens vuoden alusta 2 meganen sen 3 kk.
Mikäköhän mahtaa muilla olla nopeus Saunalahden 512 yhteydellä?
http://www.ictbrothers.com/bandwitter/
Yllä oleva mittari antaa tuloksen 44,3 K bytes/sec.
Vanha Wivanet 512 antoi samalla testillä tuloksen 74,6 K bytes/sec
Eli joku tuntuis mättävän tuossa yhteydessä. Ja vielä pitäis olla muka tuplanopeus. Mutta ei tunnu pääsevän edes siihen perusnopeuteen.
Kokeile vaikka noita testejä. Testit ei ole luotettavia koskaan, vaan antaa suuntaa missä mennään. Niihin ei kannata suinpäin täysin luottaa.
http://www.msoynet.fi/speed.htm
http://www.numion.com/MaxSpeed/index.html
Minulla on myös Saunalahden 512-yhteys. Kolme kuukautta pitäisi olla tuplanopedella. Testi ilmoitti nopeudeksi n. 452.5 Kbps eli 55.5 K bytes/sec. Myöskään muilla testeillä ei pääse lähellekään luvattua tuplanopeutta. Missä vika?
Vuoden alustahan ne vasta muuttuu tuplaksi sen 3 kk. Jaksat varmaan pari viikkoa odotella :P
Avasin syksyllä 512/512, piti joulukuu olla maksuton ja tupla ?? Ei kuulu.No ei kyl maksuakaan ;)
tuplanopeus piti tulla heti liittymän avaamisesta (11/04, kolme ensimmäistä kuukautta). Sama vika kaverilla. vaan ei toimi, vaikka saunalahdehta on asiaa tiedusteltu (eivät vastaa)
teillä jotain luetun tekstin ymmärtämisvaikeuksia, vai ettekö malta lukea viestiä loppuun? Tuplanopeus tulee vasta vuodenalusta.