eli mitkä kaikki näistä on sellasia _kunnon_ rikoksia? ei mitään varotusjuttuja tms
-mopolla kortitta ajo kodin lähistöllä (15 vuotiaana)
-mopon ajaminen kotiin kännissä kävelykatua pitkin alle promillen humalassa
-mopon luovuttaminen humalaiselle kortittomalle 16v kaverille vähäks aikaa, vaan kerrostalon piha alueelle
-ylinopeutta ajaminen, (saa ajaa esim. 30 niin ajaakin 40)
-mopolla kortitta ajo kodin lähistöllä (15 vuotiaana)
-mopon ajaminen kotiin kännissä kävelykatua pitkin alle promillen humalassa
-mopon luovuttaminen humalaiselle kortittomalle 16v kaverille vähäks aikaa, vaan kerrostalon piha alueelle
-ylinopeutta ajaminen, (saa ajaa esim. 30 niin ajaakin 40)
Vastaukset 3
Vanhimmat
Saat aja mopolla ilman korttia, mikäli et aja liikenteessä tai maanteille yms. Metiköt ja muut polut ovat käsittääkseni sallittuja, tosin maanomistajan lupa tarvitaan, vai?
Lievän rattijuopumuksen raja on se 0,5 promillea, riippumatta missä ajat.
Moottoriajoneuvon luovuttaminen päihtyneelle on rikos. Sakkoa ja pahimmillaan 1v vankeutta eli käytännössä sakkoa. Ja kelle ajoneuvon luovutat tulee lisäksi rangaistus rattijuopumuksesta riippumatta missä ajaa.
Eikös ylinopeudesta tule sakkoa?
Yksikään näistä ei ole vakavimmasta päästä, mutta erityisesti rattijuopumus voi päätyä omaan kuolemaan tai loukkaantumiseen tai jonkun muun tappamiseen tai luokkaamiseen. Tämä tietysti pahentaa tuomiota. Sitä voi muutenkin miettiä itse, että kun sinä tai sinulle rakkaat ihmiset ovat liikenteessä, tahtoisitko että liikenteessä olisi juopuneita kuskeja?
Joku joka tietää enemmän korjaa mahdolliset asiavirheeni.
Eipä juuri korjattavaa... Samaa mieltä eli mopolla kortitta omalla tontillaan ajaminen on ok, alle 0,5 promillen rattijuopumus sallittu, rattijuopumus on rikos ja siitä seuraa aina rangaistus, jo alaikäinen humalainen on rikos saati sellaiselle ajokin luovuttaminen. Ns. "sallittu ylinopeus" on 8 km/h sallitusta rajasta. Muu on rikos.
Ei niistä mikään oo vakava rikos, mutta pahin rikos ehkä se että ajat kännissä käävelytiellä