Kävely sattuu..

Pidän kävelystä valtavasti, mutta olen jo muutaman päivän ajan huomannut että kävely sattuu häpyluuhun...?? Odotan esikoistani (rv 12 5) ja säikähdän aina kaikkia tuollaisia "kipuja".
Onko jollain tietoa mistä moinen kipu mahtaa johtua, vai kannattaisiko minun varata aika lekurilta?

Iloista odotusta kaikille! :)
2410
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Minullakin on nyt alkanut olemaan samaa vaivaa rv tosin on jo 30. eli kävellessä juimii alapäähän ja joskus muullonkin jomottaa ja on hellänä.

Mutta siellä varmaan häpyliitokset tai jotkut sen tapaiset liikkuu ja tekee tilaa jo vauvalle, niin olen kuullut.

En sitten tiedä sinun tapauksestasi, kun raskautesi ei vielä ole niin pitkällä, muttei miksikäs ne ei jo vähän voi liikkua sinullakin?Kysäiseppäs seuraavalla neuvolakerralla asiasta.

Äänestä

Tervehdys!
En tiedä, kuulostaa ihan "normaalilta", mutta kannattaahan asiasta kysyä viimeistään sitten seuraavalla neuvola käynnillä. Itselläni alkoi kivut takamuksen ja lonkan seudulla juuri yhtä aikaisin, kuin sinulla. Rasituksessa pahenivat, enkä ole voinut koko raskauden aikana selällään maata juuri yhtään, käy niin kipeää nousta ylös!
Ihme kyllä, mutta kun raskaus on edennyt, on kivut helpottuneet, olen kyllä lepäillytkin enemmän... Tosin koko ajan jotain uutta "vaivaa" ilmaantuu. Mutta nyt jo loppusuora häämöttää, Viikkoja 36 6. :)
Tsemppiä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Neiti Pulla kirjoitti:

Pidän kävelystä valtavasti, mutta olen jo muutaman päivän ajan huomannut että kävely sattuu häpyluuhun...?? Odotan esikoistani (rv 12 5) ja säikähdän aina kaikkia tuollaisia "kipuja".
Onko jollain tietoa mistä moinen kipu mahtaa johtua, vai kannattaisiko minun varata aika lekurilta?

Iloista odotusta kaikille! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu